Josipović: referendum moramo urediti tako da ne narušimo ljudska prava

Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović izjavio je danas da se pitanje referenduma kao neposrednog oblika odlučivanja građana mora urediti na jedan primjeren način kako bi se izbjeglo narušavanje “možda nekih temeljnih ljudskih prava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prilikom konferencije “Otvorena Hrvatska” održanoj na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Josipović je istaknuo da se u današnje vrijeme promijenilo opće mišljenje o tome kako građani trebaju sudjelovati u pripremi javnih politika i ocjeni vlasti, ali i u određenom donošenju odluka.

“Vidjeli ste da imamo nova iskustva vezana za referendum, čini mi se iznimno važnim da pitanje referenduma kao neposrednog oblika odlučivanja građana uredimo na jedan primjeren način koji će ovisno o vrsti i razini na kojoj se referendum provodi, imati potrebnu efikasnost ali i da izbjegnemo situaciju da putem referenduma dovedemo do narušavanja možda nekih temeljnih ljudskih prava”, istaknuo je Josipović.

Josipović je rekao da je važno da se prilikom referendumskog pitanja poštuju procedure i ako postoje sumnje u referendumsko pitanje da se odluka donese “tamo gdje je mjesto dakle pred Ustavnim sudom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji “Otvorena Hrvatska” raspravljalo se o stanju transparentnosti u Hrvatskoj i napretku u provedbi inicijative “Partnerstvo za otvorenu vlast”.

Partnerstvo za otvorenu vlast je multilateralna inicijativa grupe država koje se svojim članstvom obvezuju na konkretne mjere u područjima kao što su transparentnost, osnaživanje sudjelovanja građana u vlasti, borba protiv korupcije te uvođenje novih tehnologija koje čine javnu upravu učinkovitijom, a inicijativa danas broji 63 države svijeta.

Začetnik inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast je američki predsjednik Barack Obama, a RH je krajem kolovoza 2011. poslala pismo namjere sudjelovanja u partnerstvu i time preuzela obvezu izraditi nacionalni akcijski plan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tijeku je izrada novog Akcijskog plana za provedbu inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast u RH za razdoblje 2014.-2016. a kao prioritetni izazovi istaknuti su: pristup informacijama, proaktivna objava i otvaranje podataka, transparentnost javnih politika, izbora i referenduma te sudjelovanje građana i civilnog društva.

“Ova inicijativa otvorila je vrata nećemu što možemo nazvati nova i drukčija demokracija koja poticana novim tehnologijama ide ka većem i kvalitetnijem udjelu javnosti u obavljanju vlasti i nekim novim oblicima participacije”, istaknuo je Josipović.

Predsjednik Savjeta VRH za Partnerstvo za otvorenu vlast Joško Klisović istaknuo je da “vlast nije oruđe u rukama odabranih” nego da je ona ovdje zbog građana i javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik ministra financija Boris Lalovac istaknuo je da su oni donijeli brojne promjene po tom pitanju kao što je donošenje Općeg poreznog zakona, objava liste dužnika i stanja poreznog duga te istaknuo da javnost treba znati kako se “puni proračun” i “na što novac odlazi”.

Lalovac je istaknuo da bi današnja situacija možda bila drugačija da je postojao Zakon o transparentnosti tokova javnih sredstava te da je glavni izazov sadašnje, ali i buduće vlasti “održati stabilnost javnih financija”.

Lalovac je i najavio da će uskoro objaviti kako država “plaća u odnosu na rokove plaćanja”.

Ministar obrazovanja i sporta Željko Jovanović istaknuo je da je korupcija karcinom društva i da ju je potrebno iskorijeniti te da je potrebna i transparentnost u sportu koja je “danas minimalna”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jovanović je istaknuo i važnost uvođenja “građanskog odgoja” kao komponente koja će učiti još od “dječjeg vrtića” što je dostojanstvo, ljudska prava, što znači biti aktivan član države, ali i razviti društvene i komunikacijske vještine te nas naučiti usvajanju znanja s razumijevanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.