Pitali smo Grad Zagreb koji je javni interes u financiranju udruge Domino: Pročitajte odgovor

Domino
Foto: Snimka zaslona, fah, Montaža: Narod.hr

LGBT udruga Domino od Grada Zagreba prima ogromne svote novaca koje bi poželjela svaka civilna udruga. Samo ove godine, i to samo od Grada, Domino je dobio više od 170 000 eura. Ukupno, od Grada, države, inozemnih vlada i raznih fondacija godišnje uprihode oko 700 000 eura. Postavili smo pitanje Gradu Zagrebu koji je javni interes u financiranju udruge Domino koja, naprimjer, organizira festival o arapskom „queeru“? Pročitajte što su nam odgovorili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Udrugu Domino uzrujao Europski kongres obitelji u Dubrovniku

Prvo pitanje koje smo postavili tiče se mogućeg sukoba interesa Tomaševića i udruge Domino. Naime, Gordan Bosanac iz stranke Možemo, kojoj pripada i Tomašević, jedan je od osnivača udruge čija je primarna djelatnost promocija „queer kulture“.

Udruga Domino javni interes Grada Zagreba?

Drugo pitanje bila je poprilično izravno: „Može li se djelovanje udruge Domino nazvati “javnim interesom grada Zagreba”?. Zatim, pitali smo tko i prema kojim kriterijima odlučuje tko će dobiti novac za kulturni projekt? Četvrto pitanje glasi: „Smatraju li u Gradskom uredu za kulturu važnim financirati “Arapski queer festival” ili, primjerice, “Queer New York” za što je Grad izdvojio gotovo 4000 eura?“. Opet, riječ je o izravnom pitanju koje se tiče konkretnih događaja za koje je Grad izdvojio novac.

Na kraju, za građane koji nisu upoznati s konceptom „queer kulture“ zatražili smo od Grada da nam objasni ili barem pokuša definirati o čemu se točno radi? Odnosno, da rastumače zašto se ona tako izdašno financira?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Pogledajte što vam servira udruga Domino uz izdašne isplate iz gradske i državne kase

Odgovor Grada Zagreba

Odgovor na sva ova pitanja glasi ovako: „Skupština Grada Zagreba, sukladno Zakonu o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi, donosi Program javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za svaku godinu. Sukladno tom Programu te Zakonu o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi Grad Zagreb raspisuje godišnji Javni poziv za predlaganje javnih potreba u kulturi te posebne pozive. Programom javnih potreba u kulturi te pojedinim pozivima transparentno se objavljuju ciljevi, prihvatljivi prijavitelji, kriteriji, rokovi, način prijave i slične odredbe, kao i lista odobrenih programa.

Ciljevi definirani Programom javnih potreba u kulturi, među ostalima, su: kvalitetna, raznolika i dostupna kulturna ponuda za različite dobne i društvene skupine, suradnje i razmjene s drugim gradovima, upoznavanje zagrebačke javnosti s priznatim vrijednostima i suvremenim nastojanjima u umjetnosti i kulturi drugih gradova u Hrvatskoj i inozemstvu, promicanje kulturne raznolikosti i uključivosti te zadovoljavanje kulturnih potreba različitih manjina, marginaliziranih i ranjivih društvenih skupina.

> Kako hrvatsko društvo financira vlastiti preodgoj: Koliko iz proračuna dobivaju udruga Domino i Queer festival

Programi se sufinanciraju prema prijedlogu kulturnih vijeća, odnosno povjerenstava, stručnih savjetodavnih tijela za pojedina područja umjetničkog i kulturnog stvaralaštva, odnosno pojedine posebne pozive, a prema kriterijima koji su navedeni u svakom pozivu. Primjerice, u okviru redovnog godišnjeg poziva, prijedloge za financiranje pojedinih programa u različitim kulturnim djelatnostima donosi 9 različitih kulturnih vijeća, svako s 5 članova (ukupno 45 članova) koji su imenovani temeljem zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putem poziva sufinanciraju se programi samostalnih umjetnika, umjetničkih organizacija, ustanova čiji osnivač nije Grad Zagreb, udruga te drugih pravnih i fizičkih osobe koje obavljaju djelatnost iz područja kulture i umjetnosti.

Na taj se način podržavaju raznoliki kulturni programi kao što su djelovanje kulturno-umjetničkih društava, kazališna i plesna umjetnost (produkcija i izvođenje predstava, festivali i druge manifestacije), izložbe i drugi likovni programi, filmski festivali i druga događanja, interdisciplinarni programi i nove kulturne i umjetničke prakse, glazbeni ciklusi, koncerti i festivali, posebni programi kao što su potpore mladim umjetnicima ili kultura i umjetnost u zajednici te programi gostovanja u zemlji i inozemstvu i drugi oblici međugradske i međunarodne suradnje.

> Program Queer Zagreb: Udruga Domino izvlači iz ormara hrvatske LGBTIQ Arape

Grad Zagreb putem javnih poziva u kulturi u 2025. godini dodijelio je više od 1500 pojedinačni potpora za programe i projekte koji odgovaraju ciljevima i kriterijima pojedinih poziva, odnosno Programa javnih potreba u kulturi Grada Zagreba“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što možemo zaključiti iz odgovora Grada o važnosti udruge Domino za Zagreb?

Odgovor koji smo dobili poprilično je birokratski i niti jednom riječju ne spominje udrugu Domino. Međutim, što možemo zaključiti iz odgovora? Za početak, iz Službe za informiranje i medije Grada Zagreba u potpunosti su ignorirali prvo pitanje.

Je li Tomašević u sukobu interesa? Nismo dobili odgovor. Nismo dobili odgovor niti na pitanje je li djelovanje udruge Domino od javnog interesa za Grad Zagreb? Nadalje, građani Zagreba i dalje će ostati neinformirani o tome što je “queer kultura”. Nismo dobili niti objašnjenje zašto se financiraju arapski i njujorški “queer”?

Odgovor smo dobili samo na treće pitanje koje se tiče procedure donošenja odluke tko će dobiti sredstva za kulturne projekte. Ukratko, Grad podupire umjetnost. Sve je po zakonu i transparentno. Mjesto gdje se udruga Domino prešutno spominje jest rečenica o “ranjivim i marginaliziranim skupinama“. Leži li u tome razlog zašto Domino prima javni novac za promociju “queer kulture”?

Ista pitanja uputili smo i na adresu Zaklade Kultura nova Nine Obuljen Koržinek. Odgovor zasad nismo dobili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaklada, poput Grada Zagreba pod Tomaševićevom palicom, također izdašno financira udrugu Domino.

Možda će vas zanimati

Polšak Palatinuš: Hrvatski queer kralj i njegovi traktati

Njihova ”umjetnost” dekonstruira svaku skladnu melodiju, svaki skladni pokret, svaku harmoniju boja i unosi crnilo, kaos, vrištanje…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.