Udruga Domino nastavlja s uvozom i presađivanjem inozemnih kulturnih programa na za njih dvojbeno plodno hrvatsko tlo.
Arapski queer
Nakon uvođenja programa obogaćivanja domicilne kulture uključivanjem “queer povijesti” u muzejske postave, a koji provodi s partnerom Muzejem grada Zagreba, “Tragovima drugih”, svibanj će biti posvećen “queeru unutar arapske kulture i zajednice.”
Imajući u vidu kako je tekući program činjena vidljivom “mahom nevidljive LGBTIQ povijesti” u muzejskim postavima krajnje izazovan, jer ista je nevidljiva zbog toga što mahom ne postoji, Domino bi se opet mogao naći pred teškim zadatkom.
Možda će vas zanimati
Queer od stoljeća sedmog: Muzejski postavi postaju rodno fluidni?
Udruga Domino Muzejem grada Zagreba provodi projekt “Tragovima drugih” o uključivanju “queer povijesti” u muzejske postave.
Naime, “queer unutar arapske kulture i zajednice” veoma je teško vidljiv i tamo gdje ta kultura i zajednica postoje kao vidljive golim okom, a, ako je suditi po nacrtu programa, elektronski će mikroskop trebati podesiti na najjače želi li ga se približiti oku u kontekstu “arapske kulture i zajednice” u Hrvatskoj.
Premda je posrijedi program na kojem se predstavljaju točke autora s Bliskog istoka – nota bene ne isključivo arapskog – domaćini nisu mogli propustiti na neki način u njega inkorporirati i domicilno iskustvo arapskog LGBTIQ-a.
“To je tvoja zemlja”
Tako program otvara glazbeni broj pod palicom Arijane Lekić-Fridrih, pod nazivom “Tvoja zemlja”. Popratni nas prospekt udruge Domino obavještava kako će “Pripadnici manjina iz država arapskog govornog područja i građani i građanke pjevati pjesmu „To je tvoja zemlja“ Vice Vukova. Libreto je organiziran tako da postoje solistički i zborski dijelovi. Solističke dijelove pjevaju pripadnici manjina iz država arapskog govornog područja.”
>Lekić-Fridrih nije tek ‘aktivistica’ kako je mediji predstavljaju, već vrlo imućna žena
Teško je suditi unaprijed, ali možemo barem pokušati pretpostaviti o čemu je riječ.
Lekić-Fridrih uključuje pripadnike arapske LGBTIQ zajednice u Hrvatskoj u poznatu domoljubnu pjesmu kako bi se pokazalo da se ovdje mogu osjećati i ponašati vidljivima – “tu sagraditi dom” – da parafraziramo Vicu Vukova.
Pritom, naravno, možemo biti mirni u uvjerenju da Lekić Fridrih neće zbog toga biti proskribirana kao nekoć on, pa da njezinu izvedbu nećemo više moći čuti barem dvadeset godina.
Vibrantna arapska LGBTIQ manjina u Hrvatskoj – brojke sve govore
Na žalost, ne možemo na osnovi demografske statistike ustanoviti kolika je točno prisutnost arapske nacionalne manjine u Hrvatskoj, ali sudeći prema podacima popisa stanovništva iz 2021. godine znamo da se ona mora kretati negdje ispod brojnosti najmalobrojnije nacionalne manjine – one židovske. Brojka je u tom smislu nešto manja od nimalo beznačajnih 0,01%. Naravno, pritom od nje treba oduzeti domaće Arape patrijarhalnih uvjerenja, te nije odviše smjelo pretpostaviti kako konačni broj onih koje nastup Lekić-Fridrih treba okupiti i učiniti vidljivima ne bi učinio neudobnom prosječnu tuš kabinu.
>Lekić-Fridrih izokrenula Lijepu našu: Evo što pjeva u svojoj verziji nacionalne himne
To naravno ne sprječava udrugu Domino da svoja oskudna financijska sredstva troši u reklamiranje ovog događaja kao još jednog od presudnih trenutaka u Hrvatskoj, ali i svjetskoj povijesti.
Naravno, to je sasvim u skladu s djelovanjem ove, ali i njoj sličnih udruga diljem svijeta. Svrha njihovih programa je utjecati na temeljitu promjenu društva, kojoj povijesna situacija, pa otud i demografija, može samo smetati.
Ako se opet prisjetimo projekta LGBTIQ muzejskih postava, jasno je da nema načina da se hrvatsku arheološku baštinu predstavi kao “Queer od stoljeća sedmog”, bez da je se interpretira na krajnje bizaran način.
Jednako vrijedi i za inkorporaciju arapske LGBTIQ manjine i njezinog umjetničkog opusa u Hrvatskoj.
Ako je nema, Arijana Lekić-Fridrih ima sve potrebne kapacitete da je, kao i vlastiti umjetnički i društveni značaj, izmisli.
Tekst se nastavlja ispod oglasa