Pjesma koja je nikla iz krvi i bola: 32 godine ‘Moje domovine’

pjesma
Foto: snimke zaslona

Na današnji dan prvi je put emitirana pjesma “Moja domovina”, podsjetila je Meri Cetinić na nastanak pjesme koja je postala simbol vjere, nade i ponosa i stalni podsjetnik na bolno rađanje hrvatske neovisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na današnji dan, 15. rujna 1991. emitirana je pjesma ‘Moja domovina’, jedna od najljepših domoljubnih pjesama. Autori ove pjesme su jedni od najpoznatijih skladatelja na ovim prostorima, Zrinko Tutić i Rajko Dujmić”, napisala je Meri Cetinić na svome profilu na Facebooku.

Pjesma vraća u vremena očaja i nade i budi osjećaj ponosa

“Moja domovina” prva je u nizu pjesama koje svojim zvucima i vraćaju u ta vremena svakoga tko ih se sjeća, a među novim naraštajima bude osjećaj ponosa.

Nakon nekoliko uvodnih dramatičnih i svečanih taktova, pjesmu otvara Oliver Dragojević riječima: “Svakog dana mislim na tebe”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatim se čuje glas Sanje Doležal: “Slušam vijesti, brojim korake”, glas koji zvuči poput zagrljaja, riječi koje svjedoče o neizmjernoj snazi ljubavi u doba očaja.

>Kako je nastala domoljubna pjesma ‘Moja domovina’, s kojom su se često slavile pobjede Vatrenih?

Oko 150 hrvatskih glazbenika, gotovo svatko tko je tada išta značio na hrvatskoj glazbenoj sceni, od najvećih zvijezda do onih koji su tada tek počimali graditi glazbenu karijeru, ugradilo je svoje glasove u tu jednu od najvećih u nizu hrvatskih himni slobodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zrinko Tutić, Rajko Dujmić, Nikša Bratoš i hrvatske glazbene zvijezde

Pjesmu su skladali i tekst napisali Zrinko Tutić i Rajko Dujmić, a priredio ju je Nikša Bratoš. “Moja domovina” prvi je put objavljena u dnevniku Hrvatske televizije 15. rujna 1991.

Jedna od onih koja je svojim glasom tada predvodila otpor pokušaju gušenja hrvatske države, Meri Cetinić, danas je napisala: “Band Aid okupio je veliki broj izvođača, njih preko 150, različitih generacija i energija, životnih i glazbenih opredjeljenja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Spot je snimljen u studiju u Šubićevoj ulici”, sjeća se Meri Cetinić, “montiran u zgradi Zagreb filma u Novoj Vesi, a pod zračnom uzbunom na HRT montirani spot dostavio je upravo Rajko Dujmić, i to legendarnom uredniku Miroslavu Liliću koji je u sekundi odlučio da premijera spota bude u središnjem Dnevniku”.

“Nemir u srcima, a ljubav u nama”

Bilo je to vrijeme opsade Vukovara, bombardiranja brojnih hrvatskih gradova, vrijeme kad je krv tekla u potocima a opća nesigurnost, patnja i stradanje miješali se s ponosom, nadom i ljubavlju. Vrijeme “nemira u srcima, a ljubavi u nama”.

U tim okolnostima, pod zračnim uzbunama i usljed opće neizvjesnosti, “Moja domovina” budila je danas teško zamislivi optimizam i zajedno s drugim sličnim pjesmama širila poruku koju je negdje u to vrijeme izrekao Hrvoje Hegedušić: “Iz krvi i bola niknut će cvijeće!”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Meri Cetinić uz komentare svoje objave na Facebooku dodala je i jedan vlastiti: “Ja se sjećam povratka iz Zagreba za Split nakon snimanja pjesme i spota. U autu je bilo nas nekoliko izvođača iz Splita, znam sigurno da je bio Jasmin Stavros. Kad smo došli blizu Šibenika, nismo mogli dalje, jer se tu noć vodila bitka za Šibenski most!”

>Slavilo se i u HNK: Pjevala se ‘Moja domovina’; prije prikazivanja ‘Orašara’

“Cijelu noć smo prosjedili u benzinskoj stanici, pratili i strepili. Tek u zoru smo otišli u motel blizu Šibenika, odmorit i malo odspavat. Sutradan smo nastavili za Split!..”

U međuvremenu, pjesma je doživjela bezbroj verzija, ali u najrazličitijim izričajima i glazbenim pristupima ostaju njezine riječi koje opisuju povijest, ono razdoblje obnove hrvatske državnosti kad se u očaju širila poruka optimizma, ljubavi i hrabrosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.