Hrvatska i drugi dan zaredom ima više od 9 tisuća novozaraženih koronavirusom – točnije 9157. Udio pozitivnih je 46 posto, što znači da je pozitivna gotovo svaka druga testirana osoba. U bolnicama se liječe 1755 pacijenta, na respiratoru ih je 216. Preminule su još 23 osobe pa smo prešli 13 tisuća mrtvih. Na ove strašne brojke, koje epidemiolozi povezuju s usporavanjem dnevnog ritma cijepljenja – upozoreno je i na sjednici Vlade.
Premijer Andrej Plenković na početku sjednice Vlade komentirao je kako je vidljivo da je omikron u globalnoj dominaciji i da se situacija ne smiruje, dodavši da od tri milijuna novih slučajeva svakoga dana u svijetu, milijun i pol dnevno otpada na Europu.
– Dakle, 50% zaraza u svijetu se trenutno zbiva u Europi – poručio je.
Plenković: Broj slučajeva u tjedan dana najveći od početka epidemije
Premijer Plenković napomenuo je kako je Svjetska zdravstvena organizacija prognozirala da bi u sljedeća dva mjeseca omikron, ako se ovako nastavi širiti, mogao zaraziti pola europskoga stanovništva.
– Premda je omikron zarazniji, čini se da, koliko pratimo situaciju, on ipak izaziva blaže simptome. Međutim smrtnost od virusa generalno gledano ostaje i dalje visoka, osobito tamo gdje se brzo širi, a procijepljenost nije dovoljna. S te strane, u Hrvatskoj u proteklih sedam dana imamo više od 48600 slučajeva zaraze, to je najveći broj u jednom tjednu u protekle dvije godine, koliko epidemija traje – rekao je.
Od početka ožujka do kraja svibnja cijepljeno je milijun i 140 tisuća osoba, a od tada do danas nešto manje od milijun osoba prvo dozom, rekao je također.
– Dakle mi od lipnja imamo situaciju sporosti u cijepljenju i očito rezervi kod dijela građana koji se ne žele cijepiti, što je naravno po našem mišljenju ne samo štetno za njih same, pogotovo one koji su se zarazili, a nisu se cijepili, da ne govorim o onima koji su izgubili život. Stoga inzistiramo na glavnoj poruci, a to je cijepljenje – rekao je.
O rastu cijena energenata
Rastom cijene energenata pogođena je cijela Europa, rekao je Plenković, dodavši da su cijene plina u Europi u prosjeku skočile 40 posto, a cijene struje dvadesetak posto.
– Hrvatska je tu iznimka. Napravili smo određene mjere kako porast cijena energenata u kućanstvima u Europskoj uniji ne bi reflektirao u Hrvatskoj. Do 1. travnja, do kraja sezone grijanja, neće doći do porasta cijene struje ni plina. Trenutno stanje na tržištu nije povoljno i Vlada tu održava kontinuirane sastanke i analizira stanje i koje će mjere poduzeti kako bismo eliminirali skokove, rekao je Plenković, dodavši da je jedna od opcija smanjenje PDV-a na plin.
Beroš: U Hrvatskoj se preklapaju četvrti i peti val
Ministar Vili Beroš izvijestio je na Vladi kako je prema posljednjim službenim podacima u Hrvatskoj dosad cijepljeno 66,76% odraslog stanovništva. S dodatnom dozom dosad je cijepljeno 642 406 osoba.
– Posebno žalosti što je od usporavanja dnevnog ritma cijepljenja, što se jasno vidi od početka lipnja, preminulo 5000 naših sugrađana – od kojih bi najveći broj danas bio među nama da su se zaštitili cijepljenjem, komentirao je Beroš.
Rekao je i kako se – prema dosad potvrđenim epidemiološkim istraživanjima, u Hrvatskoj preklapaju četvrti i peti val, delta i omikron – za koje se očekuje da će preuzeti dominaciju. S tim u vezi, procjenjuje se da će idućih dana biti najopterećenije bolnice gdje je procijepljenost najmanja, rekao je.
– Trenutačna epidemiološka situacija uvelike je rezultat blagdanskih okupljanja bez održavanja preporučenih epidemioloških mjera. U Hrvatskoj je trenutno 53.051 aktivni slučaj zaraze. To znači da je grad veličine Karlovca trenutno obolio od COVID-a. Kad tome pridodamo još više od 22 tisuće naših sugrađana koji su trenutno u samoizolaciji, grad veličine Zadra je suspendiran u svakodnevnim aktivnostima – rekao je.
O promjeni modaliteta testiranja
Kao odgovor na očekivano pogoršanje epidemiološke situacije, HZJZ je donio preporuke o promjeni modaliteta testiranja, podsjetio je ministar.
– U svrhu što boljeg epidemiološkog odgovora širimo kapacitete za testiranje gdje je jedino i moguće – a to je unutar zdravstvenog sustava. Prioritet nam je što ranija detekcija i izolacija slučajeva. Pritom sveobuhvatna mreža primarne zdravstvene zaštite jedini je mogući i logičan modus operandi. Sve potrebne odluke i ispunjenje preduvjeta iz okvira djelatnosti HZZO-a, HZJZ-a i Ministarstva zdravstva bit će donesene danas – poručio je.
EMA objavila podatke o učinkovitosti cjepiva
Podsjetio je i da je Europska agencija za lijekove (EMA) objavila preliminarne podatke o učinkovitosti cjepiva protiv omikron varijante.
– Kao što smo i najavljivali, cjepiva su učinkovita u zaštiti od teškog oblika bolesti i hospitalizacije uzrokovanih novom varijantom omikrona, rekao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa