Plenković: Kontekst logora i pozdrav ‘Za dom spremni’ ne idu zajedno u Jasenovcu

Foto: Snimka zaslona

Vlada će na današnjoj sjednici, između ostalog, donijeti odluku o rastu naknade za obnovljive izvore energije sa sadašnjih 3,5 lipa po kilovatsatu (kWh) na 10,5 lipa po kWh od početka rujna, što će prosječan mjesečni račun za električnu energiju poskupjeti za oko 20 kuna, javlja dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Andrej Plenković na početku sjednice je komentirao spomen-ploču HOS-a u Jasenovcu.

“Naša Vlada je učinila izrazito puno pozitivnih stvari za dignitet Domovinskog rata i poštovanje svih koji su dali život za Hrvatsku te za pripremu novog Zakona o hrvatskim braniteljima. Mislim da smo kroz proračunske okvire pokazali što Vlada danas misli i radi za one koji su za Hrvatsku dali najviše”, rekao je Plenković.

> Dr. Željka Markić: Ne treba micati spomenik HOS-u u Jasenovcu – treba mijenjati izborni zakon

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svima nam je jasno da kontekst ustaškog logora u Jasenovcu i pozdrav “Za dom spremni” u istom tom Jasenovcu ne idu zajedno”, rekao je Plenković, dodajući da će u ožujku Vlada i zakonski regulirati ovu temu.

> Tko su bili i kako su poginuli HOS-ovci čiju bi spomen-ploču skidali Pupovac i HNS?

Potvrdio je da su ministri održali sastanak s predstavnicima HOS-a u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Želimo da se u sljedeća dva tjedna nađe rješenje koje bi riješilo ovo političko pitanje. Želimo ga riješiti uz puno uvažavanje žrtve, 11 hrvatskih branitelja i zato povjeravam da ovo pitanje u sljedećih nekoliko dana u dogovoru i dijalogu ministra branitelja pokuša riješiti na konsenzualan način, a nakon toga ćemo pristupiti i cjelovitom zakonskom rješenju kako bismo zatvorili ova ideološka pitanja koja dijele hrvatsko društvo”, rekao je Plenković.

> (FOTO) Na ‘antifašističkom’ skupu u Zagrebu isticane zastave sa zločinačkim simbolima – hoće li policija reagirati kao u Kninu?

Vlada jednostrano diže osnovicu javnim službama za dva posto

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je najavio i povećanje osnovice plaća za javne službe. “Vlada je predvidjela oko 150 milijuna kuna u proračunu i potpuno isti tretman će imati pripadnici javnih i državnih službi”, rekao je Plenković, dodajući da jednostranom odlukom Vlade ne rade diskriminaciju među zaposlenicima javnih i državnih službi.

Što se tiče poskupljenja struje, Plenković je rekao da naknada za obnovljive izvore energije nije rasla u posljednje četiri godine. “Slijedimo i globalne trendove u pogledu globalne i okolišne politike. Doći će do povećanja računa za 20 kuna, ali s obzirom na poreznu reformu ti računi će još uvijek biti manji nego prošle godine”, rekao je Plenković.

Govoreći o Pelješkom mostu Plenković je rekao da projekt povezivanja s jugom Hrvatske tim mostom ide dalje. “Most će biti izgrađen. Dijalog s BiH se nastavlja, sve što Hrvatska radi je sukladno međunarodnom pravu. Most će biti izgrađen na teritoriju unutrašnjih voda Hrvatske koje su nesporno Hrvatske. Prema međunarodnom pravu neškodljiv prolaz za sve brodove iz Neuma je zagarantiran, tehnički gabariti su onakvi kakve je uvjetovala BiH strana prije deset godina”, rekao je Plenković.

> Cerar i Erjavec i dalje prijete Hrvatskoj – Zašto Plenković šuti o tome?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavio je da će tijekom rujna Miro Cerar, slovenski premijer, posjetiti Zagreb. “Spremni smo razgovarati o otvorenom graničnom pitanju sa Slovenijom i na kopnu i na moru te o drugim otvorenim pitanjima. Veliki je uspjeh da ova tema nije izazvala veće reakcije ni u medijima ni na političkoj sceni”, rekao je Plenković, dodajući da će pronaći dugoročno rješenje iza kojeg će stati obje zemlje. “To je naš cilj i naša politika”, rekao je premijer.
Na dnevnom redu i povjerenstvo za Imunološki zavod

Osim poskupljenja struje, na dnevnom redu današnje sjednice je i prijedlog odluke o osnivanju Povjerenstva za Imunološki zavod, kao i o pokretanju postupka o sklapanju Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama i visini osnovice za obračun plaće u javnim službama.

Trebala bi se donijeti odluka i o prestanku smanjenja mirovina odnosno dodatka mirovini prema članku 3.a Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju.

Na dnevnom redu je i prijedlog odluke o raspodjeli sredstava za financiranje kulturnih, obrazovnih, znanstvenih, zdravstvenih i ostalih programa i projekata od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini iz sredstava Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2017. godinu.

Na zatvorenom dijelu sjednice Vlada bi trebala donijeti odluku o deklasifikaciji dijela zapisnika s također zatvorenog dijela sjednice održanog još 20. rujna 2012. godine, u vrijeme Vlade Zorana Milanovića. No, još se ne zna koji bi točno dio zapisnika trebao biti deklasificiran.

Na zatvorenom dijelu te sjednice raspravljalo se o izvješću o provedbi Akcijskog plana za ispunjavanje preostalih obveza iz pregovora o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji te o prijedlozima zakonskih i podzakonskih akata kojima Hrvatska preuzima pravnu stečevinu EU-a za tu godinu. Između ostalog, raspravljalo se tada i o dovršetku zakona o privatizaciji Ine i HT-a.

Tijek sjednice pratite u nastavku

11,20 sati

Uoči donošenja zaključka prema kojem se konstatira da je Vlada upoznata s Akcijskim planom za 2017. Radne skupine za suradnju Republike Hrvatske i Ukrajine, Marija Pejčinović Burić, potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih poslova, rekla da je da ovog tjedna visoka hrvatska delegacija već posjetila Ukrajinu. Na čelu te delegacije bila je Vesna Škare Ožbolt te Lovro Pejković, a oni su Ukrajincima prenijeli hrvatska iskustva u mirnoj reintegraciji podunavlja.

Premijer Plenković je rekao da mu je drago da je taj posjet dobro prošao te da očekuje da i hrvatska javnost bude upoznata s rezultatima tog posjeta.

10,49 sati

Donesena je i odluka o prestanku desetpostotnog smanjenja tzv. povlaštenih mirovina, među kojima su i one zastupničke, predsjednička, braniteljske i druge, a koje su smanjene 2014. godine.

Za provedbu te odluke u 2017. godini osigurano je 90 milijuna kuna, dok će narednih godina taj iznos biti znatno veći (u 2018. godini 350 milijuna, u 2019. 358 milijuna i u 2020. godini 365 milijuna kuna). Temeljem ove odluke rast će već povlaštene mirovine za rujan koje će biti isplaćene u listopadu.

Od 44.364 korisnika, čije su mirovine i mirovinska primanja, odnosno dodaci mirovini smanjeni za 10 posto 2014. godine, a čija prosječna mirovina iznosi 6.638 kn mjesečno, 36.697 su hrvatski branitelji.

10,43 sati

Usvojena je i odluka o podizanju naknade za obnovljive izvore energije s 3,5 lipa po kilovatsatu na 10,5 lipa, a primjenjivat će se od 1. rujna. Zbog toga bi se prosječni mjesečni računi građanima povećati za 20 kuna, no Vlada tvrdi da će računi još uvijek biti manji u odnosu na one prošlogodišnje, zbog učinaka porezne reforme.

10:40 sati

Vlada je donijela odluku da se za financiranje kulturnih, obrazovnih, znanstvenih, zdravstvenih i ostalih programa i projekata od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini iz proračuna za 2017. godinu izdvoji ukupno 23,5 milijuna kuna.

10,35 sati

Vlada je donijela odluku o osnivanju Povjerenstva za Imunološki zavod.

10,33 sati

Marko Pavić, ministar rada i mirovinskog sustava, rekao je da Vlada povećanjem osnovice za javne službenike izražava politiku pravednosti. “Tako brinemo ne samo o učiteljima, djelatnicima u kulturi i socijali, već stvaramo mogućnost da se taj temeljni kolektivni ugovor kvalitetno ispregovara do 1. studenog”, rekao je Pavić. Vlada je usvojila odluke o pokretanju postupka o sklapanju TKU za službenike i namještenike u javnim službama te donijela odluku o jednostranom povećanju osnovice za javne službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.