Plenković se preračunao: Broj korisnika nacionalne mirovine 4 puta manji od očekivanog

foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Četiri mjeseca nakon početka primanja zahtjeva za ‘nacionalnu mirovinu’ izborilo se manje od 5000 starijih osoba. To je znatno ispod brojki koje su se spominjale prilikom uvođenja novčane pomoći za najugroženije kategorije stanovništva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, krajem travnja broj korisnika naknade za starije osobe kolokvijalno zvane nacionalna mirovina dosegnuo je 4842, što je tek 250 primatelja više nego u ožujku. Četiri mjeseca nakon uvođenja ove novčane pomoći vidljivo je da se broj novih korisnika znatno usporio te se može očekivati da će uz postojeće uvjete ostati na razini od oko 5000 primatelja.

Ova brojka znatno je niža od Vladinih projekcija stvarnog broja siromašnih građana bez prihoda, piše T-portal.

Podsjetimo, nacionalna naknada za starije zamišljena je kao pomoć najnezaštićenijim kategorijama stanovništva. Prilikom njezina uvođenja početkom godine ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović najavio je da Vlada očekuje oko 20.000 korisnika, za što je u proračunu osigurano 132 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na naknadu u visini od 800 kuna mjesečno imaju pravo hrvatski državljani stariji od 65 godina života koji nisu osigurali prihod za starost i ne ostvaruju pravo na mirovinu.

Iz umirovljeničkih udruga upozoravaju da je velika prepreka za ostvarenje ovoga prava to što korisnici moraju imati otvoren račun u banci, a riječ je o ljudima koji žive u siromaštvu i uopće ne koriste bankarske usluge. Stoga traže da se potencijalnim korisnicima omogući isplata putem pošte.

Inače, među korisnicima naknade puno je više žena (3155 ili gotovo dvije trećine) nego muškaraca (1687 korisnika). Većina korisnika je u dobi od 65 do 69 godina, a najviše primatelja je u Vukovarsko-srijemskoj (418), Zagrebačkoj (412) i Osječko-baranjskoj županiji (406).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine to pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu.

Iz HZMO-a napominju da se zahtjev za nacionalnu naknadu može podnijeti bilo kada i to osobno u područnoj ustrojstvenoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.