Site icon narod.hr

Plenković i dalje tvrdi da u IK nema rodne ideologije i odbija referendum: Evo što planira staviti u interpretativnu izjavu!

Foto: Thinkstock

Interpretativna izjava koja uz Istanbulsku konvenciju ide pred Sabor bit će dio samog zakona o ratifikaciji Konvencije, a kako Večernji list doznaje iz Vladi bliskih krugova, sadržavat će formulaciju da je “Istanbulska konvencija u skladu s hrvatskim Ustavom i da ne sadrži rodnu ideologiju”, iako činjenice pokazuju drugačije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, predsjednik Vlade i predsjednik HDZ Andrej Plenković izjavio je u subotu u Stonu da nema potrebe za raspisivanjem referenduma unutar HDZ-a u vezi s Istanbulskom konvencijom (IK), dodavši kako je bitni smisao te konvencije Vijeća Europe zaštita žena od nasilja i nasilja u obitelji

“Ne, nema nikakve potrebe za bilo kakvim unutarstranačkim referendumom oko ovog pitanja (IK)”, odgovorio je Plenković na novinarska pitanja kako komentira neke prijedloge iz zadarskog HDZ-a da se glede Istanbulske konvencije raspiše referendum u HDZ-u.

Napomenuo je kako ne vidi što bi “to dodatno mogla isproblematizirati jedna konvencija čija je svrha duboko kršćanska.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime obitelji: Analiza koristi i šteta ne opravdava ratifikaciju IK

U izjavi uz Konvenciju na vlastiti Ustav pozivala se i Poljska, ali je pri ratifikaciji dala izjavu da će Konvenciju primjenjivati u skladu sa svojim ustavom, dok bi Hrvatska tek konstatirala da ona jest “u skladu s hrvatskim Ustavom”.

Lijeva poljska vlada je u 2015. ratificirala Istanbulsku konvenciju i donijela deklaraciju koja je glasila: “Republika Poljska izjavljuje da će primjenjivati Konvenciju u skladu s načelima i odredbama Ustava Republike Poljske.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tu deklaraciju su se žalile Austrija (bivša vlada), Finska, Nizozemska, Norveška, Švedska i Švicarska i istaknule da takva deklaracija nije važeća.

Plenković želi reći kako “u dokumentu nema rodne ideologije”.

SDP je u petak najavio da će podržati ratifikaciju Istanbulske konvencije bez ikakvih ograda. O sadržaju interpretativne izjave ovisi podrška koju će dobiti u saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Što znači SDP-ova poruka Plenkoviću da žele ratifikaciju IK bez ikakvih ograda?

Tko ima koliko ruku u Saboru?

U aktualnom, 9. sazivu, u Hrvatskom saboru sjedi 151 zastupnik, a od toga je 8 zastupnika nacionalnih manjina.

HDZ-ovih zastupnika ima 55, a potom slijedi SDP s 36 zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nezavisnih zatupnika ima 14, od kojih su petorica predstavnici nacionalnih manjina. Među nezavisnima su i troje zastupnika kasnije okupljenih u stranku Neovisni za Hrvatsku: Bruna Esih, Zlatko Hasanbegović i Željko Glasnović. Nezavisan je i Marin Škribola, koji je u Sabor ušao na listi koalicije: Živi zid- SNAGA- Promijenimo Hrvatsku. Također, među nezavisne zastupnike ubraja se i bivši SDP-ov Tomislav Saucha, u javnosti poznat po aferi izdavanja lažnih putnih naloga dok je bio na dužnosti tajnika Vlade Zorana Milanovića, te po „spašavanju“ HDZ-ove većine u Saboru neposredno nakon raskida suradnje HDZ-a i Mosta.

Most ima 11 zastupnika, a nakon njega slijede vladajući HNS, koalicijski partner HDZ-a s 5 zastupnika te HSS koji također ima 5 zastupnika. GLAS, stranka bivših HNS-ovaca ima 4 zastupnika, a nakon nje slijedi Istarska demokratska stranka s 3 zastupnika i samostalna srpska demokratska stranka, dio vladajuće koalicije, s također 3 zastupnika, od kojih su svi izabrani na listi predstavnika nacionalnih manjina.

Živi zid ima trojicu zastupnika, a s njima u zajedničkom klubu nalazi se i 1 zastupnik stranke SNAGA.

HDS ima dvojicu zastupnika, Promijenimo Hrvatsku također dvojicu, a stranka Milnana Bandića jednoga.

Od ostalih stranaka vladajuće većine HRAST ima jednog zastupnika, a HSLS i HSU također po jednoga.

HDSSB i Reformisti imaju po jednog zastupnika, a Nezavisna lista mladih iz Vrgorca, koju podržava Most, također jednoga.


Tko ima koliko zastupnika u Saboru i koliko bi ih moglo biti za Istanbulsku konvenciju?

Ograde na IK nisu moguće

“Ograda” ili “rezerva” u međunarodnom pravu znači mogućnost da pojedina država, kada se pristaje obvezati međunarodnim ugovorom (konvencijom), traži da je ne obvezuju pojedini članci tog ugovora, odnosno da se ona izuzima iz obveze primjene odredbi na koju je stavila “ogradu”.

 Murganić najavila “ograde” na dijelove Istanbulske, iako Istanbulska ne dopušta ograde o “rodu”

Međutim, iako se nekoliko puta kao mogućnost spominjala ograda, Istanbulska konvencija u čl. 78. izričito zabranjuje bilo kakve “ograde”, “rezerve” ili “izuzimanja” od primjene odredbi o “rodu”: “Nikakve rezerve ne mogu se staviti u pogledu bilo koje odredbe ove Konvencije” (osim nekoliko onih koje se ne odnose na “rod”).

Dakle, ako se Konvencija ratificira, odredbe o “rodu” će se morati primjenjivati, poput unošenja “rodne” teorije na sve razine obrazovanja (čl. 14.).

Kako pokazuje primjer Poljske, jednostrana izjava o tumačenju Konvencije ima samo simboličnu ulogu koja nikoga ne obvezuje. Ako Hrvatska ratificira Istanbulsku konvenciju, to znači da je sklopila ugovor s drugim državama i da nju obvezuju sve odredbe tog ugovora, uključujući i one o “rodu”.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version