Tko ima koliko zastupnika u Saboru i koliko bi ih moglo biti za Istanbulsku konvenciju?

Foto: Fah

Premijer Plenković je na sjednici Vlade održanoj u četvrtak najavio postupak ratifikacije Istanbulske konvencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(UŽIVO) Nakon kritika EK, Plenković najavio proceduru za ratifikaciju Istanbulske konvencije

„Konvencija Vijeća Europe o sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji”, takozvana Istanbulska konvencija, uz pozitivne odredbe o sprječavanju nasilja, donosi odredbe prema kojemu bi pojedinac mogao sam sebi odrediti spol te bi njezina ratifikacija omogućila muškarcima koji se izjašnjavaju kao žene ulazak u ženske zahode, skloništa, svlačionice, kao i natjecanja u ženskim sportovima, a kroz školski sustav uzrokovala zabune kod djece o njihovom spolnom identitetu. Iako zagovaratelji Konvencije nisu iznijeli argumente koji bi pobijali ove činjenice, a građani su tijekom javne rasprave prošle godine poručili da ne podržavaju ratifikaciju ovog dokumenta, ona će ipak, prema najavi premijera Plenkovića, doći pred Sabor.

Kako će Sabor o njoj glasovati? Hoće li Plenković ratificirati Istanbulsku konvenciju zahvaljujući rukama HNS-a i njihovih bivših članova, te SDP-a?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Munjin: U ime obitelji traži da Vlada odustane od ratifikacije i povuče Milanovićev potpis s Istanbulske konvencije

Trenutni sastav Sabora

U aktualnom, 9. sazivu, u Hrvatskom saboru sjedi 151 zastupnik, a od toga je 8 zastupnika nacionalnih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ-ovih zastupnika ima 55, a potom slijedi SDP s 36 zastupnika.

Nezavisnih zatupnika ima 14, od kojih su petorica predstavnici nacionalnih manjina. Među nezavisnima su i troje zastupnika kasnije okupljenih u stranku Neovisni za Hrvatsku: Bruna Esih, Zlatko Hasanbegović i Željko Glasnović. Nezavisan je i Marin Škribola, koji je u Sabor ušao na listi koalicije: Živi zid- SNAGA- Promijenimo Hrvatsku. Također, među nezavisne zastupnike ubraja se i bivši SDP-ov Tomislav Saucha, u javnosti poznat po aferi izdavanja lažnih putnih naloga dok je bio na dužnosti tajnika Vlade Zorana Milanovića, te po „spašavanju“ HDZ-ove većine u Saboru neposredno nakon raskida suradnje HDZ-a i Mosta.

Most ima 11 zastupnika, a nakon njega slijede vladajući HNS, koalicijski partner HDZ-a s 5 zastupnika te HSS koji također ima 5 zastupnika. GLAS, stranka bivših HNS-ovaca ima 4 zastupnika, a nakon nje slijedi Istarska demokratska stranka s 3 zastupnika i samostalna srpska demokratska stranka, dio vladajuće koalicije, s također 3 zastupnika, od kojih su svi izabrani na listi predstavnika nacionalnih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Živi zid ima trojicu zastupnika, a s njima u zajedničkom klubu nalazi se i 1 zastupnik stranke SNAGA.

HDS ima dvojicu zastupnika, Promijenimo Hrvatsku također dvojicu, a stranka Milnana Bandića jednoga.

Od ostalih stranaka vladajuće većine HRAST ima jednog zastupnika, a HSLS i HSU također po jednoga.

HDSSB i Reformisti imaju po jednog zastupnika, a Nezavisna lista mladih iz Vrgorca, koju podržava Most, također jednoga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politička trgovina i preslagivanja

Tijekom ovoga saziva Sabora hrvatska javnost imala je priliku vidjeti poprilično nevjerojatna preslagivanja. Posebno je ostalo zapamćeno glasovanje o povjerenju ministru Zdravku Mariću te postavljanje Gordana Jandrokovića na čelo Sabora, nakon ostavke Bože Perova. Jandroković je postao predsjednik Sabora s podrškom mnimalna 72 saborska glasa, među kojima je bio onj Tomislava Sauche.

Plenkovićeva 2017. godina- sjećate li se nezapamćenih „preslagivanja“ unutar Sabora?

Uslijedila su još veća iznenađenja: koalicija HDZ-a i HNS-a te postavljanje novih ministara u Vladu.

Nove je ministre također morao potvrditi Sabor.

Za trenutnu ministricu znanosti i obrazovanja, Blaženku Divjak, koju je predložio HNS, glasovalo je 78 zastupnika, dok je 42 bilo protiv.

Za HNS-ovog ministra Predraga Štromara, kao potpredsjednika Vlade i ministra graditeljstva glasovalo je 78 zastupnika, a protiv 45, a s istim omjerima izglasan je Davor Božinović za ministra unutarnjih poslova, Lovro Kuščević za ministra uprave, Marko Pavić za ministra rada i mirovinskog sustava te Dražen Bošnjaković za ministra pravosuđa. Tomislav Ćorić izabran je za ministra okoliša i energetike s 78 glasova za i 45 protiv.

(VIDEO) Plenkovićeva Vlada ima većinu u Saboru: Novi ministri izabrani sa 78 glasova ‘ZA’

Što će se s omjerima u Saboru događati u nadolazećem razdoblju, poglavito kada je riječ o najavi ratifikacije Istanbulske konvencije, čije bi sporne odredbe, ako se ona, postale obvezujuće te bi se morale implementirati u hrvatske zakone?

Uskoku vraćena optužnica protiv Sauche i Zeljko

Za opoziv brojnim aferama opterećene ministrice Dalić, kojega oporba najvaljuje, tvrdi se, nema dovoljno glasova.

Kako će pak izgledati proces s Istanbulskom konvencijom?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.