Plenković tvrdi da smješta HDZ gdje ga je Tuđman vidio: Evo što je prvi predsjednik govorio o Sorosu

Foto: tudjman.hr, fah, Davos, Switzerland / wikimedia commons

Kako smo već prenijeli, predsjednik HDZ-a i hrvatski premijer Andrej Plenković susreo se 23. siječnja sa sinom američkog milijardera i samoprozvanog filantropa Georgea Sorosa, koji je otvoreni zagovornik i financijer liberalnih i progresivnih vrijednosti te multikulturalnog društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alexander Soros i Plenković razgovarali su na Svjetskom gospodarskom forumu o demografskim problemima i europskom putu takozvanog zapadnog Balkana. Hrvatski premijer često ističe svoje veze i uspjehe u Europskoj uniji, stoga ne čudi da se sastao sa sinom osobe za koju je Mađarska otkrila kako se češće sastaje s Europskom komisijom od premijera država članica EU.

Uz to, u siječnju 2019. godine, mađarski think-tank Szazadveg upozorio je Europski parlament povećao izdavanja za Soroseve brojne aktivističke udruge na čak 1,8 milijardi eura, iako je godinu dana ranije optužen da se privatno sastao Benoitom Coereom, članom šesteročlanog izvršnog odbora koji provodi politike Europske središnje banke (ESB).

Nadalje, ovo nije prvi puta da Plenković pokazuje naklonost prema obitelji Soros. Naime, početkom prošle godine Plenković je među prvima stao u obranu Georgea Sorosa nakon što je mađarski premijer Viktor Orban objavio plakat u kojem optužuje Bruxelles i Georgea Sorosa da ugrožavaju sigurnost Mađarske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, na službenoj Facebook stranici mađarske vlade prikazan je poster predsjednika Europske komisije Jeana-Claudea Junckera i američkog milijardera mađarskog porijekla Georgea Sorosa, uz popratni tekst “Vi također imate pravo znati što vam Bruxelles priprema”. Ispod slike je istaknuto da EU namjerava usvojiti obvezne kvote za raspodjelu imigranata, oslabiti pravo država članica glede zaštite granica i učiniti dolaske lakšima uz migrantske vize.

Plenković je tada ustvrdio da je objava plakata bila jako loša odluka. “Ne slažem se s njom, mislim da je pogrešna i da šalje krivu poruku uopće o politici Europske unije kada su u pitanju migracije”. Nakon Plenkovićeve kritike, na račun Orbana su uslijedili napadi koji su rezultirali suspenzijom članstva njegove stranke Fidesz u europarlamentarnog grupaciji Europskoj pučkoj stranci.

Plenković tvrdi da smješta HDZ gdje ga je Tuđman vidio, a Tuđman je upozoravao da Soros u Hrvatskoj kreira državu unutar države

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, Plenkovićeva bliskost sa Sorosem čudi kada se uzme da predsjednik HDZ-a tvrdi kako stranku smješta točno tamo gdje ju je vidio prvi predsjednik HDZ-a i Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman.

Plenković je tu tezu počeo isticati još 2018. godine kada je kazao da HDZ vodi točno tamo gdje treba biti, u desni centar gdje je stranku ostavio i prvi predsjednik Franjo Tuđman, a godinu dana kasnije dodaje i kako “treba stati na kraj politici detuđmanizacije i odluka HDZ-a”.

>Farage smatra da treba ‘istražiti Soroseve aktivnosti u potkopavanju politika zapadnih zemalja’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>George Soros u Otvoreno društvo uplatio 18 milijardi dolara, a dio završio i u Hrvatskoj

>Orban u Europskom parlamentu: George Soros uništio je živote milijuna ljudi

No, zanimljivo je prisjetiti se što je dr. Franjo Tuđman mislio o samoprozvanom filantropu i milijarderu Georgeu Sorosu zbog čega je bio kritiziran čak i u američkomm The New York Timesu.

Naime, malo je poznato da je jedan od prvih državnika u svijetu koji se ozbiljno sukobio sa Sorosem bio upravo Tuđman, koji je na njegove sumnjive aktivnosti upozoravao svjetsku javnost davne 1996. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Franjo Tuđman je tako u intervjuu za BBC 11.12.1996. godine rekao sljedeće: “[Soros i njegovi saveznici] proširili su svoje krakove kroz naše cjelokupno društvo. Soros (…) je imao dozvolu (…) sakupiti i distribuirati humanitarnu pomoć… Međutim, mi (…) smo im dozvolili da rade gotovo sve što su htjeli… Oni su uključili u svoju mrežu (…) ljude svih godina i klasa (…) pokušavajući ih osvojiti putem financijske pomoći…. [Njihov cilj] je kontrolirati sve sfere života (…) kreirajući državu unutar države…”, navodi David Horowitz, konzervativni autor, istraživački novinar u svojoj knjizi “Kako su George Soros, Hillary Clinton i radikali iz 60-tih godina preuzeli Demokratsku stranku”.

Optužbe dr. Franje Tuđmana indirektno je potvrdio sam George Soros kada se 2004. u svojoj knjizi “Balon američke supremacije” pohvalio: “Moja zaklada pomogla je u uspostavljanju demokracije promjenom režima u Slovačkoj 1998. i Hrvatskoj 1999. godine … mobilizirajući civilno društvo da se riješi Vladimira Mečiara, Franje Tuđmana…”

Tuđmanova Hrvatska prva je zemlja koja je podnijela optužnice protiv Sorosevih ljudi

Nadalje, američki The New York Times 3. siječnja 1997. godine navodi se kako je “Hrvatska izjavila da su trojica visokih dužnosnika iz lokalne podružnice međunarodne zaklade za potporu koju financira američki financijer George Soros optužena za utaju poreza.

Optužnice su uslijedile nekoliko tjedana nakon anti-Soros kampanje koju je započeo predsjednik Franjo Tuđman na godišnjem kongresu svoje stranke u studenom, gdje je gospodina Sorosa proglasio neprijateljem države.

Nakon što je dva tjedna prije izvršena racija u zagrebačkim uredima Soroseve grupacije pod nazivom Institut otvoreno društvo, policija je priopćila kako su pronašli dokaze o ilegalnim financijskim transakcijama, zagrebački tužitelj podigao je prijave protiv direktorice Instituta Karmen Bašić; izvršnog direktora Srđana Dvornika i računovođe Ivanke Marton.

Tužitelj je kazao kako je trojac primao dvije plaće, jednu u hrvatskoj valuti, a drugu u dolarima koji nisu prijavili za oporezivanje. Neplaćeni porezi iznose 490.000 dolara, navodi se u optužnici.

U svom obraćanju u studenom, gospodin Tuđman je kazao da je Soroseva zaklada “infiltrirala hrvatsko društvo, posebno kulturne institucije i medije, s ciljem promjene vlasništva”, zaključuje The New York Times.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.