Plenković želi razgovor s Cerarom, Slovenija spremna na dijalog samo ako Hrvatska prihvati arbitražnu presudu

Foto: fah

Premijer Andrej Plenković rekao je u uvodnom dijelu sjednice vlade u petak da žali što je slovenski premijer Miro Cerar otkazao predviđeni posjet Zagrebu idući tjedan i naglasio da u svom govoru u UN-u nije rekao ništa što već nije dobro poznato.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski premijer Miro Cerar u četvrtak je priopćio da otkazuje zagrebački susret s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem koji su dogovorili prije dva dana u New Yorku kako bi razgovarali o rješavanju hrvatsko-slovenskog graničnog prijepora, jer je Plenković u UN-u “službeno” odbacio arbitražnu odluku zbog kontaminacije arbitražnog procesa.

“Premijer Plenković i ja dogovorili smo se prije dva dana da se sastanemo idući tjedan u Zagrebu gdje bismo razgovarali o pitanju granice, što je značilo i razgovor o implementaciji odluke arbitraže. To što je on rekao za govornicom UN-a, cijelome svijetu, znači krajnje službeno, odstupanje je od tog našeg dogovora”, rekao je Cerar slovenskoj televiziji.

Predsjednik hrvatske vlade ima drugačije viđenje. “Sve ono što smo razgovarali i dogovarali bilo je na tragu poznatih pozicija Slovenije i vrlo jasno definiranih pozicija Hrvatske”, rekao je Plenković na sjednici vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sam u govoru spomenuo ono što su činjenice, a to se odnosi na određena kršenja normi međunarodnog prava, ne od strane Hrvatske, i to nisu bile nikakve nove pozicije i stajališta. To su pozicije koje vrlo unisono na političkoj sceni govorimo pune dvije godine i koje su svojevrsna platforma za rješavanje otvorenog pitanja granice”, naglasio je Plenković, koji je na povratnom letu iz New Yorka za Zagreb saznao da Cerar otkazuje dolazak u hrvatski glavni grad.

“Mi ostajemo otvoreni za dijalog i ja ovom prigodom još jednom pozivam Cerara u Hrvatsku u novom teriminu”, kazao je Plenković i dodao da će se sa slovenskim premijerom “ovako i onako” susresti već idući tjedan na EU summitu u Tallinu.

Hrvatska ne pristaje na ucjene

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naše su pozicije različite, mi ne prihvaćamo arbitažnu odluku, ali želimo razgovor. Slovenija je susjedna i prijateljska zemlja, zemlja partner u EU-u i naša saveznica u NATO-u”, kazao je Plenković koji ističe da su hrvatske pozicije “jasne i dobronamjerne”, kao što je i hrvatski ulazak u arbitražu bio u dobroj vjeri.

“U tom duhu ćemo nastaviti razgovore i vjerujem da ćemo dijalogom doći do rješenja”, rekao je.

“Ali nećemo pristzati na nikakve ucjene, vodit ćemo računa o hrvatskim nacionalnim interesima”, naglasio je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U svakom trenutku je pitanje teritorijalne cjelovitosti jedna od najvažnijih zadaća institucija državne vlasti na temelju dobrosusjedskih odnosa i poštivanja međunarodnog prava. To sam htio kazati danas tako da čitavoj javnosti bude sasvim poznato o čemu se radi”, rekao je Plenković, zaključivši kako misli da ima dovoljno mudrosti i prostora da ova generacija političara nađe rješenje za hrvatsko-slovensko razgraničenje koje će bti prihvatljivo za obje zemlje.

Grabar Kitarović podržava izlazak Hrvatske iz arbitraže i žali što je slovenski premijer otkazao sastanak

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović rekla je u petak da žali zbog odluke slovenskog premijera da otkaže dogovoreni sastanak s hrvatskim predsjednikom vlade jer smatra da prijateljske države trebaju razgovarati upravo zato da bi pronašle rješenje za granični spor.

Slovenski premijer Miro Cerar otkazao je u četvrtak navečer već dogovoreni zagrebački sastanak s hrvatskim premijerom o graničnom prijeporu pošto je, po njemu, svojim govorom u UN-u Andrej Plenković “službeno” odbacio arbitražnu presudu koju Ljubljana prihvaća, a Zagreb odbacuje jer arbitražni proces smatra kompromitiranim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Žao mi je da premijer Cerar ne dolazi u Zagreb”, rekla je predsjednica novinarima u Zagrebu pri obilasku štandova akcije “Kupujmo hrvatsko”.

Smatra da razgovore treba nastaviti i da nije dobro nikakvo dizanje tenzija.

“Razgovor je dobar čak i kada se ništa ne dogovori”, a prijateljstvo treba održavati jer su Hrvatska i Slovenija “prijateljske države” s otvorenim pitanjem, rekla je.

“Ne slažemo se u ovome trenutku oko njegova rješenja, ali da bi se iznašlo rješenje upravo treba razgovarati”, istaknula je Grabar-Kitarović.

Na pitanje koliko je primjereno govoriti pred Općom skupštinom UN-a o hrvatsko-slovenskoj arbitraži, predsjednica je odgovorila da je premijer Plenković iznio “hrvatske stavove”.

“Ja podržavam hrvatske stavove, stavove kojima je postignut nacionalni konsenzus”, rekla je aludirajući na odluku Hrvatskog sabora iz srpnja 2015. o izlasku iz postupka arbitraže.

“Riječ je o pitanju međunarodnog prava”, rekla je predsjednica i ocijenila: “Ako vi kompromitirate arbitražu, nažalost dajete primjer i drugima da tako mogu postupati i da će to proći”.

Predsjednica nije htjela komentirati navode da je bosanoskohercegovačka Obavještajno sigurnosna agencija (OSA) prisluškivala potpredsjednicu vlade i ministricu gospodarstva Martinu Dalić i vladina povjerenika za “Agrokor” Antu Ramljaka jer o tome nema podataka.

“Molim vas da se obratite našim službama, jer to ne mogu komentirati niti imam ikakve konkretne podatke”.

Slovenski državni vrh podržava Cerara; spremni na dijalog samo ako Hrvatska prihvati arbitražnu presudu

Odluku slovenskog premijera Mire Cerara da otkaže posjet Zagrebu zbog govora premijera Andreja Plenkovića u u UN-u, u kojemu je arbitražni sporazum o rješenju graničnog prijepora zbog kompromitacije koju je počinila Slovenija ocijenio “ništavnim”, podržali su u petak ministar vanjskih poslova Karl Erjavec te predsjednik parlamenta Milan Brglez.

“Snažno podržavam odluku premijera o otkazivanju posjeta. Potvrdilo se je da dijalog s Hrvatskom nije moguć. Bolje je da je naš premijer službeno stajalište Zagreba da ne priznaje arbitražu čuo u New Yorku, nego da se to dogodilo u Zagrebu”, kazao je Erjavec novinarima u New Yorku, gdje također boravi na zasjedanju Opće skupštine UN-a.

Erjavec, koji je sa svojom Strankom umirovljenika (DESUS)) drugi glavni koalicijski partner u Cerarovoj vladi, bez kojega bi ona izgubila većinu u parlamentu, već je prilikom prvog susreta Plenkovića i Cerara, na kojemu su dogovorili dijalog o otvorenom graničnom pitanju, izražavao skepsu prema takvom dijalogu te tvrdio da bi on imao smisla tek ako hrvatska vlada opozove odluku Sabora i pristane na provedbu arbitražne odluke.
“Svi slovenski političari koji su bili za dijalog s Hrvatskom sada su dobili dokaz da taj dijalog nije moguć. Uvjeren sam da prema Hrvatskoj moramo voditi odlučnu vanjsku politiku i da je odluka da je ne podržimo pri ulasku u OECD bila pravilna”, kazao je Erjavec.

Dodao je da će slovenska diplomatska mreža o zapletu i odnosima s Hrvatskom informirati strane zemlje.

“Svi veleposlanici dobit će zadaću da informiraju zemlje domaćine o razlozima otkazivanja sastanka u Zagrebu, ali i s našim stajalištem da se u razgovorima s Hrvatskom ništa u pogledu provedbe arbitražne odluke ne može postići”, kazao je Erjavec.

Otkazivanje susreta komentirao je i predsjednik slovenskog parlamenta Milan Brglez, istaknuti član Stranke modernog centra čiji je predsjednik Miro Cerar.

Podržavši Cerarovu odluku, Brglez je rekao da je nastup hrvatskog premijera za govornicom UN-a bio “nepojmljiv” i da je predstavljao zloupotrebu te institucije.
“Njegov je govor bio podsmijeh Stalnom arbitražnom sudu (PAC) kao najstarijem permanentnom forumu za mirno rješavanje sporova”, kazao je Brglez.

Iako su Slovenija i Hrvatska 2009. godine dogovorile arbitražu o granici temeljem bilateralnog dogovora i tako započele postupak ad-hoc arbitraže, s time da je za sjedište arbitara određen Bruxelles, tehničke poslove za arbitre obavljao je stalni arbitražni sud u Den Haagu pa se u slovenskoj javnosti ponekad pogrešno navodi da je to bila međunarodna arbitraža pred stalnim arbitražnim sudom.

“Još je šokantnije da je Plenković zlorabio tijelo UN-a i pred svim državama svijeta doveo u pitanje temeljno načelo mirnog rješavanja sporova, jer poštovanje sudskih odluka nije stvar izbora, već obaveza i stvar poštovanja prava”, kazao je Brglez.

Prema njegovim riječima, hrvatski premijer nije uvrijedio samo Sloveniju, nego i druge države, međunarodne institucije, arbitražni sud i arbitre”, kazao je Brglez.

Nakon nastupa hrvatskog premijera Plankovića, koji je u govoru za govornicom UN-a kazao da je postupak arbitraže kompromitirala Slovenija i da je arbitraža zbog toga “ništetna” te praktično ponovio stajalište Hrvatske i hrvatskog Sabora da o otvorenom graničnom prijeporu treba razgovarati na drugim osnovama, Cerar je kasno sinoć kazao da otkazuje svoj posjet Zagrebu 27. rujna, koji je dva dana ranije dogovorio prilikom susreta s Plenkovićem u New Yorku.

Prema riječima slovenskog premijera, s Plenkovićem je tom prilikom dogovoreno da će se razgovarati “i o arbitražnoj odluci” i njenoj primjeni pa je istup hrvatskog premijera u New Yorku, u kojemu je on, po Cerarovoj ocjeni, “prekršio taj dogovor”, učinio da taj susret više nema smisla, zbog čega ga je Cerar otkazao.

Slovenija je, po Cerarovim riječima, spremna na dijalog s Hrvatskom, ali ovaj put pod određenim uvjetima, a to je da Hrvatska prije njega potvrdi da prihvaća arbitražnu presudu i da će surađivati sa Slovenijom na njenoj implementaciji.

U govoru pred Općom skupštinom UN-a, održanom malo poslije hrvatskog premijera, Cerar je naglasio da svjetska zajednica ne može djelovati bez poštovanja i provedbe međunarodnih ugovora, odluka međunarodnih sudova i tribunala te drugih izvora međunarodnoga prava.

“Poštovanje obveza koje proizlaze iz međunarodnih ugovora i drugih izvora međunarodnoga prava je ugrađeno u Osnivačku povelju UN-a. To je temelj međunarodnog mira i sigurnosti. Štoviše, to je važno jamstvo prijateljskih odnosa i suradnje između država,” dodao je Cerar te istaknuo kako su pravna država i međunarodno pravo u središtu slovenske vanjske politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.