Plenkovićev koalicijski partner Radin: ‘U Vukovaru treba postaviti dvojezične ploče’

Zagreb, 13.02.2019 - Sjednica Hrvatskog sabora. Sabor zapoèinje plenarni radni tjedan raspravom o izmjenama Zakona o privatizaciji Ine, kojima se èlanak 10. tog zakona, na temelju kojeg Hrvatska ima ekskluzivna prava vezana uz kontrolu nad promjenama u vlasništvu društva, moguænost veta na odreðene odluke Uprave te pravo prvokupa cjelokupne ili dijela imovine, usklaðuje s pravnom steèevinom EU-a. Na fotografiji Furio Radin. foto HINA / Denis CERIÆ /dc

Saborski zastupnik talijanske manjine Furio Radin u srijedu je poručio kako u gradu Vukovaru, s obzirom da srpska zajednica tamo čini trećinu stanovništva, treba postaviti dvojezične ploče.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radina su novinari, uoči koalicijskih sastanka u Vladi, pitali kako bi riješio pitanje ploča s ćiriličnim pismom u Vukovaru, na što je odgovorio kako nije bitno što on o tome misli, već što propisuje zakon.

“Zakon kaže da grad kao što je Vukovar, koji ima jednu trećinu pripadnika srpske nacionalne manjine, treba postaviti ćirilične ploče”, kazao je Radin.

Oko pitanja dvojezičnosti u Vukovaru u utorak se sastao i saborski Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, koji je pozvao Vladu da postavi dvojezične ploče na državne institucije u Vukovaru i svim ostalim jedinicama lokalne samouprave u kojima postoji zakonska obveza za to.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Ivan Penava: “Čujemo izjave poput ‘Mi smo moderni, liberalni, inzistiramo da se poštuje Ustav’, a sami ga ne poštuju 28 godina’

Podsjetimo, zbog odluke Ustavnog suda prema kojoj se moraju unaprijediti prava srpske nacionalne manjine u tom gradu gradonačelnik Ivan Penava sastao se i s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović koja mu je dala potporu.

“Svjesna osjetljivosti političke situacije u gradu Vukovaru, predsjednica Grabar-Kitarović smatra izuzetno važnim pružiti podršku gradonačelniku Penavi i građanima Vukovara koji već više od četvrt stoljeća trpe nepravdu nastalu neobjašnjivo sporim i neefikasnim djelovanjem institucija. To rezultira osjećajem nepravde, posebice među Vukovarkama, Vukovarcima i hrvatskim braniteljima koji su bili na braniku domovine i podnijeli najveću žrtvu u Domovinskom ratu, ali i među pripadnicima srpske zajednice koje se nepravedno stigmatizira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Republike Hrvatske ne može komentirati odluku Ustavnog suda, ali skreće pozornost na članak 8. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina koji kaže kako se ta prava moraju tumačiti i primjenjivati sa svrhom poštivanja manjina i hrvatskog naroda, razvijanja razumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među njima.

Drži da u ovakvim uvjetima, kada se zapostavljaju temeljna ljudska prava, nisu učinjeni potrebni preduvjeti za širenje posebnih prava koji moraju postati demokratski standard u Hrvatskoj koja tome teži i suglasna je da ih je loše odgađati, međutim poziva na iste kriterije koji bi u konačnici rezultirali izjavom mjerodavnih tijela da se postupci protiv osumnjičenih za ratni zločin isto tako ne mogu odgađati u nedogled. Takav stav je zdrav preduvjet za uređene odnose temeljene na povjerenju većinskog naroda i pripadnika srpske nacionalne manjine, posebice u izranjavanom Vukovaru.

Republika Hrvatska mora posebno brinuti o Vukovaru, a dužnost je i obveza državnog vrha da zahtijeva rješavanje nepravde koju osjećaju stanovnici Vukovara. Neshvatljivo je da do danas nitko nije odgovarao za masakr u Borovu Selu, da nitko nije riješio pitanje 30 tisuća logoraša, nestalih… Kako ćemo to opravdati s ustavnog ali i moralnog aspekta?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Zbog toga stav gradonačelnika Vukovara Ivana Penave ne mogu nazvati nepoštivanjem odluke Ustavnog suda, nego pozivom koji i osobno podržavam da napokon zatvorimo pitanja iz prošlosti i time pružimo iskrenu priliku budućnosti. Ne želim razdvajanja ili sukobe među Hrvatima i Srbima, nego pozivam na strpljenje i obzir koji podrazumijeva prihvaćanje činjenice da Vukovar liječi svoje rane. Držim da je obveza državnih institucija što prije uložiti dodatni napor i pronaći najbolja rješenja koja neće izazivati napetosti i nepovjerenje među ljudima, nego upravo suprotno“, kazala je predsjednica Grabar-Kitarović”, priopćeno je iz Ureda predsjednice.

Premijer Andrej Plenković kaže kako “iz odluke Ustavnog suda “ne proizlazi pravna obveza koja bi nametala lokalnoj upravi, na primjer, postavljanje ploča na ćirilici“.

S druge strane HNS-ovci i Milorad Pupovac (SDSS) inzistiraju na tome da se odluka suda primijeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.