Plinska afera gurnula je u središte pozornosti HEP, tvrtku u državnom vlasništvu čije vodstvo ovisi o volji vlade.
Saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja, komentirajući neuspjeli zahtjev oporbe za izvanrednom sjednicom Sabora, a koja je bezuspješno održana, nedavno ustvrdio kako se zemlja uslijed plinske afere nalazi u izvanrednoj situaciji
“Jasno je da je HEP oštećen, kažu za najmanje 13 milijuna eura, možda i više. Nema posljedica za odgovorne. Niti političkih za one odgovorne. O kaznenim još ne možemo govoriti jer navodno traju izvidi, ali definitivno, budući da Vlada nije pokazala ni želju ni volju da se obračuna s odgovornima za ovu aferu, za ovu pljačku, definitivno mora Sabor zasjedati, pogotovo ako još štrajk uzmemo u obzir”, rekao je Grmoja za televiziju N1.
Zemlja se zbog HEP-a nalazi u izvanrednoj situaciji
“Zemlja se nalazi u izvanrednoj situaciji. Trebamo doći do epiloga, a vladajući ne žele da dođe do kažnjavanja odgovornih. Mislim da Sabor treba izvršiti taj pritisak”, ustvrdio je.
Grmoja tvrdi kako predsjednik Vlade Andrej Plenković nema hrabrosti smijeniti Upravu HEP-u, “jer ju je imenovao njegov mentor Mate Granić koji je povezan s predatorima koji su povezani s ovom aferom”.
>Grmoja: ‘Vladajući ne žele da dođe do kažnjavanja odgovornih u aferi HEP-a stoga Sabor treba izvršiti taj pritisak’
Grmoja smatra da je riječ o sukobu struja unutar HDZ-a i interesnih skupina te da Plenković ne želi dirati upravu HEP-a i ministra gospodarstva Davora Filipovića.
Hrvatska elektroprivreda je nacionalna energetska tvrtka u stopostotnom državnom vlasništvu. HEP je organiziran u obliku koncerna kao grupacija povezanih društava, odnosno tvrtki kćeri, a vladajuće društvo HEP grupe je HEP d.d.
Prema Zakonu o elektroprivredi, donešenom 1990., osnivač Hrvatske elektroprivrede je Hrvatski sabor.
Tko upravlja HEP-om?
Tijela HEP-a su skupština, nadzorni odbor i uprava. Ministar gospodarstva Davor Filipović kao predstavnik osnivača jedini je član skupštine, a nadzorni odbor čine Anton Kovačev, Lukša Lulić, Mladen Zeljko, Jelena Zrinski Berger i Meri Uvodić.
Nadzorni odbor na prijedlog Vlade imenuje upravu HEP-a, koju čine predsjednik Frane Barbarić i članovi Petar Sprčić, Tomislav Šambić i Vice Oršulić.
>Vidović Krišto prijavila Plenkovića, Vujnovca, Barbarića i Tomaševića: Razaračka korupcija otrgla se kontroli
Prema navodima na mrežnim stranicama HEP-a, predsjednik uprave Frane Barbarić rođen je 1966. godine. Na Pravnom fakultetu u Zagrebu diplomirao je 1991. godine. Od 1992. do 1994. godine radi kao odvjetnički pripravnik u odvjetničkom uredu.
Barbarić ima veliko profesionalno iskustvo i političko uporište u HDZ-u
Godine 1994. zapošljava se kao pravnik društva u trgovačkom društvu Zagreb nekretnine d.o.o. ZANE, članici Zaba Grupe, gdje je 1997. godine postao pomoćnik direktora, a 2003. godine savjetnik za pravne poslove. Uz te funkcije, od 2001. do 2004. godine obavljao je poslove prokurista za novoosnovano društvo ZANE BH. Potom prelazi u PBZ Leasing d.o.o. na radno mjesto voditelja Službe za leasing nekretnina.
Od 2007. godine zaposlen je u Hrvatskoj elektroprivredi, najprije kao pomoćnik direktora Direkcije za upravljanje ljudskim potencijalima, opće i pravne poslove, zatim kao direktor Direkcije, pomoćnik predsjednika Uprave te voditelj Odjela statusnog prava u Sektoru za pravne poslove.
>Sindikati protiv imenovanja Barbarića za predsjednika Uprave HEP-a
Barbarić je 1. siječnja 2018. imenovan predsjednikom uprave HEP-a, a 30. prosinca 2022. nadzorni odbor na prijedlog vlade ponovno ga je imenovao predsjednikom uprave zajedno s članovima Petrom Sprčićem, Tomislavom Šambićem i Vicom Oršulićem.
Frane Barbarić podpredsjednik je zagrebačke gradske organizacije Hrvatske demokratske zajednice, a do imenovanja na dužnost predsjednika uprave HEP-a bio je predsjednik HDZ-a Novi Zagreb – istok.
Petar Sprčić navodno nije član ni jedne stranke
Petar Sprčić rođen je 1977. godine. Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu diplomirao je 2000. godine, a 2007. godine završio je poslijediplomski znanstveni studij elektrotehnike i stekao znanje magistra u području elektroenergetike.
U Hrvatskoj elektroprivredi radi od 2000. na različitim poslovima vezanim uz upravljanje sustavom i nabavu energije. Iz Službe za dispečerske poslove u Sektoru za vođenje i gospodarenje elektroenergetskim sustavom 2003. godine prelazi u Hrvatski neovisni operator sustava i tržišta. Od 2004. do 2007. godine radi Sektoru HEP Trade HEP-a d.d.
>Plenković negira svoju odgovornost oko HEP-a: ‘Ja sam jako dobar premijer’
Od osnivanja HEP Trgovine d.o.o. 2007. godine, voditelj je Službe za kratkoročno trgovanje, a od 2012. do imenovanja članom uprave bio je pomoćnik direktora zadužen za poslove strateškog planiranja trgovanja energijom, emisijskim jedinicama, upravljanje i optimiranje energetskog portfelja HEP grupe, koordiniranje i organizaciju poslovanja HEP-a na energetskim tržištima srednje i jugoistočne Europe. Petar Sprčić navodno nije član ni jedne stranke.
Jedan blizak HNS-u, drugi HDZ-ov aktivist
Tomislav Šambić rođen je 1977. godine. Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku diplomirao je 2002. godine. Od 2003. do 2005. godine zaposlen je u tvrtki Deloitte gdje obavlja poslove revizora. Potom prelazi u Slavonsku banku u kojoj od 2005. godine obavlja poslove izvršnog direktora Sektora potpore tržištu.
Nakon spajanja Slavonske s Hypo-Alpe-Adria bankom 2009. godine, Šambić postaje direktor za regiju Slavonija i Baranja u Hypo-Alpe-Adria banci, a 2012. godine regionalni menadžer za poslovanje s pravnim osobama. U 2014. godini prelazi u tvrtku Zbir d.o.o. za računovodstvene usluge. Od 2016. godine do imenovanja za člana uprave HEP-a direktor je Sektora za ekonomske poslove u HEP Plinu d.o.o. u Osijeku.
Nije poznato je li Šambić član i jedne stranke, ali dolazi iz krugova bliskih s bivšim predsjednikom HNS-a Ivanom Vrdoljakom.
O četvrtom članu uprave Vici Oršuliću HEP ne nudi nikakve podatke. Riječ je o dotadašnjem direktoru HEP proizvodnje u Splitu. Aktivan je kao član HDZ-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa