Po kojem zakonu pripadnici nacionalnih manjina imaju prednost pri zapošljavanju?

posao
Foto: GettyImages

Prema Ustavu Republike Hrvatske, pripadnici nacionalne manjine imaju pravo na najmanje jednog, a najviše tri predstavnika u Hrvatskom saboru, ako njihov udio u ukupnom stanovništvu prelazi 1.5 posto. Isto tako Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina propisano je da pripadnici nacionalnih manjina u općinama i gradovima u kojima sudjeluju u stanovništvu od 5% do 15% imaju pravo na jednog vijećnika – manjinskog predstavnika u predstavničkom tijelu jedinice. Ako sudjeluju u stanovništvu općina i gradova s više od 15%, te u županijama s više od 5%, pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo na razmjernu zastupljenost u predstavničkim tijelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz navedeno, pripadnici manjina ostvaraju i pravo prednosti pri zapošljavanju uvjetovano pozivanjem na to pravo u prijavi na javni natječaj.

Naime, članak 22. stavak 2. Ustavnog zakon o pravima nacionalnih manjina definira da se: “pripadnicima nacionalnih manjina osigurava zastupljenost u tijelima državne uprave i pravosudnim tijelima sukladno odredbama posebnog zakona i drugih akata o politici zapošljavanja u tim tijelima, vodeći računa o sudjelovanju pripadnika nacionalnih manjina u ukupnom stanovništvu na razini na kojoj je ustrojeno tijelo državne uprave ili pravosudno tijelo i stečenim pravima“.

Inače, svaka osoba koja ima pravo prednosti kod prijma u državnu službu prema posebnom zakonu, dužna je u prijavi na natječaj pozvati se na to pravo i ima prednost u odnosu na ostale kandidate samo pod jednakim uvjetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripadnici nacionalnih manjina jedna u su od četiri skupine koje prema propisima imaju prednost pri zapošljavanju, a uz njih prednost imaju hrvatski branitelji ili njihova djeca prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, osobe s invaliditetom prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom te djeca osoba poginulih, umrlih ili nestalih tijekom rata, mirnodopski vojni i civilni invalidi ili bračni drug/roditelji osoba poginulih, umrlih ili nestalih u ratu i to po Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.

U petu, posebnu kategoriju spadaju službenici i namještenici za čijim radom je prestala potreba u državnom tijelu. Njima je državno tijelo u kojem su bili zaposleni, u roku od godinu dana, ako se pokaže prilika, dužno ponuditi posao ako se potreba za tim radnim mjestom ponovno pojavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.