Počinje nastava u školama: Ovako će izgledati boravak u školskim klupama

Foto: Fah

Nova školska godina 2020./2021. u Hrvatskoj počinje danas za skoro 460 tisuća učenika, a nastava će se, ovisno o epidemiološkoj situaciji, provoditi prema tri modela koja je izradilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo polugodište školske godine 2020./2021. traje od 7. rujna do 23. prosinca, a drugo od 11. siječnja do 18. lipnja.

Jesenski odmor učenici će imati 2. i 3. studenoga, zimski će ove školske godine imati u dva dijela – od 24. prosinca do 8. siječnja te od 23. do 26. veljače, a proljetni od 2. do 9. travnja. Maturantima nastava završava 25. svibnja.

U nekoliko škola, zbog zaraze zaposlenika Covidom-19 učenici prva dva tjedna nastavu će pratiti na daljinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U školske će klupe sjest će ukupno 459.800 učenika

Nakon što su od HZJZ-a dobili preporuke za sigurnu organizaciju nastave, škole su se morale na brzinu prilagoditi i postaviti sasvim nova pravila za život u školi, a koja će u narednim danima proći prvi test u praksi.

Učenici danas moraju doći točno prema satnici koja je određena za njihov razred. Nitko osim učenika ne smije ulaziti u školu ili školsko dvorište, osim osoba koje su u pratnji djece s posebnim potrebama. Djecu će dočekivat njihovi učitelji, a da se učenici niti u dvorištu ili ispred škole ne bi miješali, već na samom startu broj djece je reduciran na način da će pojedini razredi dolaziti ispred škole u razmaku od 15 minuta. U nekim slučajevima to znači da će dio učenika morati biti ispred škole već u 7.30, bez kašnjenja, a nastava će započinjati u 8.15 kad su već i zadnji učenici stigli prema rasporedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina prvašića prvi dan u školu dolazi tek oko 10 ili 11 sati, a od utorka će početi dolaziti prema dogovorenom rasporedu. Zaštitne maske obavezne su samo za učitelje i učenike viših razreda, odnosno predmetne nastave, no ne i za učenike razredne nastave, piše Glas Istre.

Na samom ulazu svi će redom morati dezinficirati ruke i obuću, a zatim ih učitelji vode do učionica u kojima će uglavnom boraviti tijekom cijele nastave. Sat je skraćen na 40 minuta, između nastavnih sati ostaje 5 minuta pauze, no učenici više neće imati dva velika odmora po 15 minuta. Sada će se uglavnom u većim osnovnim školama između drugog i trećeg sata organizirati obrok od 15 minuta za niže razrede, a između trećeg i četvrtog sata za više razrede.

Za vrijeme užine mlađi učenici ne smiju napuštati svoju učionicu, već će im se školski obrok, ukoliko ga ne nose od kuće, dostavljati u njihov razred. Ista pravila vrijede i za starije učenike, koji će svoje učionice moći napuštati samo ako je nužno da se nastava održi u nekom kabinetu ili sportskoj dvorani, dok će u svim ostalim slučajevima nastavnici dolaziti u njihov razred. Učitelji koji imaju zadnji sat nakon završetka nastave prate učenike do izlaza iz škole, gdje izlaze kako su i ušli, u redu jedan iza drugog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastava po tri modela

Ministarstvo je za ovu školsku godinu pripremilo tri modela provođenja nastave koji će se primjenjivati ovisno o epidemiološkoj situaciji, a o primjeni pojedinoga modela odlučivat će škole.

Model A predviđa odvijanje nastave u školi uz pridržavanje epidemioloških uputa HZJZ-a, Model B je mješoviti oblik nastave (u školi i na daljinu), a Model C je nastava na daljinu.

Roditelji su dužni djeci izmjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska u školu, a u slučaju povišene temperature, moraju se javiti ravnatelju škole i izabranom pedijatru radi odluke o testiranju i liječenju djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.