Vrijeđanje i omalovažavanje žena i njihova diskriminacija od strane političara postaju u posljednje vrijeme pravilo, a ne iznimka. Pri tom ne samo da političari srozavaju odnos društva prema ženi i njezinom dostojanstvu i pravu na jednaki tretman, već u to uvode i ideološku. Naime, procjena toga je li nešto diskriminacija ovisi o tome koju ženu neki političar, dužnosnik ili novinar vrijeđa. Pa ako ministar Ranko Ostojić vrijeđa Anicu Kovač, tadašnji predsjednk Josipović protukandidatkinju Kolindu-Grabar Kitarović ili podpredsjednik Sabora Stazić Željku Markić – onda to nije problem niti pravobraniteljici za ravnopravnost spolova, niti udrugama za “zaštitu” žena niti dijelu medija koji je čvrsto vezan za vlast. Na taj se način stvara ozračje u kojem kao da je prihatljivo da se se neistomišljenice osobno napada, zbog toga što su žene, umjesto da se iznose argumenti. Evo nekoliko slučajeva vrijeđanja i omalovažavanje žena i reakcija koje su uslijedile:
Ranko Ostojić
Idemo od početka, ili od kraja, ovisno kako tko gleda. Prije nekoliko dana ministar unutrašnjih poslova i potpredsjednik Vlade, Ranko Ostojić, na uvredljiv način na svom Facebook profilu komentirao je skandal s kukastim križem na Poljudu. Naime, na upit tko je pregledao teren na stadionu Poljud prije utakmice reprezentacije Hrvatske i Italije, odigrane u petak, 12.06.2015., iskazujući golemo nepoštovanje prema ženama, ministar Ostojić odgovorio je “vjerovatno neka bivša misica u ime organizatora”.
Ranko Ostojić aludirao je na suprugu bivšeg hrvatskog nogometnog reprezentativca, Roberta Kovača, Anicu Kovač. Nakon ovog neprimjerenog ponašanja ministra, a s obzirom da nije bilo javne osude ovakvih uvredljivih riječi, pa ni od strane pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, Višnje Ljubičić, udruga U ime obitelji prijavila je ministra unutarnjih poslova i potpredsjednika vlade, Ranka Ostojića, zbog diskriminacije na osnovi spola spomenutoj pravobraniteljici za ravnopravnost spolova Višnji Ljubičić.
Kako smo rekli, reakcija Vlade čiji je Ostojić ministar ili SDP-a, stranke kojoj pripada je izostala.
Vrijeme kada je Feral imao pravo na sve, pa i na seksizam
Devedesetih je u Hrvatskoj postojao tabloid koji se ugasio prije nekoliko godina, mislimo na Feral Tribune, a kome je zapravo bilo dozvoljeno sve, i sve što se u tim novinama objavljivalo opravdavalo se slobodom novinarstva i satirom. Feral je bio izravno financiran iz inozemstva, od Sorosevog Otvorenog društva. Sjećamo se usporedbe radi, danas, nažalost, pokojne, ministrice prosvjete, kulture i športa od 1992. do 1994, Vesne Girardi Jurkić . Naime, Feral je objavio fotografiju Vesne Girardi Jurkić u vrućim hlačicama, naravno, radilo se o fotomontaži, nitko nije reagirao, iako se radilo o seksističkoj fotomontaži.
Tijekom mandata ove vlade, objavljena je u medijima i seksistička fotomontaža Milanke Opačić, aktualne ministrice socijalne politike i mladih u Vladi Zorana Milanovića. Radi se o fotomontaži koja prikazuje polugolu ministricu. Nakon što je objavljena fotomontaža odmah je reagirala Vlada priopćenjem u kojem su fotomontažu ocijenili ponižavajućom za svaku ženu, ne samo ministricu, te su to sve okarakterizirali kao neukusnu fotomontažu.
Drugm riječima, različiti kriteriji za gotovo isto neukusno izrugivanje i omalovažavanje žena. Isti političari,udruge ili novinari – osudit će seksizam ako je usmjeren na nekog “njihovog”, ako je usmjeren na političku protivnicu ili nekoga tko im se, jednostavno, ne sviđa – reakcija će izostati pokazujući da se u stvari kritike seksizma zloupotrebljavaju za političke obračune, a ne da ima za cilj štititi prava i dostojanstvo žena.
Jadranko Mijalić
Seksizam i omalovažavanje žena u Hrvatskoj politici počelo je rasti početkom ovog stoljeća. Godine 2001. saborski zastupnik HSLS-a Jadranko Mijalić prilikom rasprave o proračunu rekao je: “Koji put i s malim treba biti zadovoljan, premda se žene možda s tim neće složiti”. Skandalozna izjava izazvala je brojne reakcije i Mijalić se morao ispričati javnosti te obećati da tako nešto neće ponoviti.
Tadašnji predsjednik Hrvatskog sabora, Zlatko Tomčić, Mijaliću je dao opomenu, reagirao je GONG, reagirali su složno svi saborski zastupnici i parlamentarni klubovi. Podsjetimo, HSLS je u to vrijeme bio dio vladajuće koalicije od šest stranaka predvođene Ivicom Račanom i SDP-om.
Ante Kovačević
Iz iste godine, dakle, 2001., pamtimo možda i najviše puta spominjanu izjavu u javnosti kada su uvrede i omalovažavanje na račun žena u pitanju. Naime, saborski zastupnik HKDU-a, Anto Kovačević, prilikom rasprave o skidanju imuniteta Anti Đapiću zbog navodno prepisanog magistarskog rada, je, između ostaloga, rekao je komentirajući Vesnu Pusić: “nije stvorena za mudraca, nego za madraca”. Dogodilo se to tijekom verbalnog sukoba Kovačevića i Vesne Pusić, u to vrijeme saborske zastupnice HNS-a, koja je tvrdila da je Hrvatska izvršila agresiju na Bosnu i Hercegovinu.
Neprimjeren i seksistički istup Ante Kovačevića osudile su sve feminističke udruge u Hrvatskoj, priopćenjem je reagirao GONG, potpredsjednik Sabora, Mato Arlović dao je Kovačeviću opomenu, ali nije prekinuo saborsku sjednicu, iako su to tražili neki zastupnici. Nikad niti jedna izjava seksističkog karaktera na račun žena nije izazvala takvu lavinu reakcija u Hrvatskoj i toliko osuda.
Neven Ljubičić – Damir Polančec
Prisjetimo se i izjave za saborskom govornicom bivšeg ministra u Sanaderovoj Vladi, Nevena Ljubičića, koji je između 2005. i 2008. bio ministar zdravstva. Ljubičić je tijekom prepucavanja sa zastupnicom SDP-a Marijom Lugarić rekao: “Ne čudi me, s obzirom da ste tako mladi, da ste toliko zainteresirani za spolni odgoj”. Dogodilo se to za vrijeme saborske rasprave o spolnom odgoju.
Nije bio ništa manje neprimjeren u svojoj izjavi i bivši ministar Damir Polančec, koji je također obnašao dužnost ministra u Vladi Ive Sanadera. Tijekom polemike u Saboru s Vesnom Škare Ožbolt. Polančec je bivšoj stranačkoj kolegici rekao “Od kada niste u Vladi, vaša se retorika pretvorila u retoriku povrijeđene žene. Žena varala muža, poslije čega se brak raspao”. Istaknimo da je i ova izjava, opravdano, naišla na osudu javnosti.
Milan Bandić
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić odlučio je prije nekoliko godina sjednice Gradskog poglavarstva zatvoriti za medije. Svoju je odluku obrazložio tvrdnjom da su članovi Poglavarstva previše gledali novinarke što ih je dekoncentriralo, Dodao je i kako bi novinarske redakcije u budućnosti trebale slati novinare na tiskovne konferencije, umjesto novinarki.
I ova izjava je naišla na osudu javnosti, a pogotovo Hrvatskog novinarskog društva. Bandić se ispričao.
Nadan Vidošević
Jedna od sramotnijih neprimjerenih izjava svakako je i izjava bivšeg predsjednika Hrvatske gospodarske komore, Nadana Vidoševića, koji je prije osam godina na prezentiranju izvozne ofenzive od riječi do riječi izjavio: “Neka dame začepe uši, ali samo jedna stvar raste u tuđim rukama, a to nije naše gospodarstvo”.
Nažalost, ova izjava tek je osuđena u medijima, nisu konkretno reagirali svi oni od kojih se to s pravom očekivalo, od kojih se to očekuje i danas kada se vrijeđa i ponižava Anicu Kovač.
Vrijeđenje Jadranke Kosor
U posljednjim mjesecima vladavine HDZ-ove premijerke Jadranke Kosor, a za vrijeme tzv. Facebook prosvjeda, seksističko vrijeđanje tadašnje’ premijerke Jadranke Kosor naišlo je na osudu javnosti, ali, nažalost, i na relativizizanje tog sekstističkog odnosa i to od strane nekih feministkinja od kojih se to nije očekivalo. Naime, tvrdili da u tom slučaju nije bio posebno istaknut rodni element te da se radilo o kritici politici Jadranke Kosor a ne napadu na nju kao ženu.
Radimir Čačić
Na početku rada vlade Zorana Milanovića, prije 3,5 godine je tadašnja ministrica za zaštitu okoliša Mirela Holy na sjednici Vlade tražila objašnjenje pod čijim će nadzorom biti Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija. Smatrala je da treba odgovarati Vladi, a ne izravno Čačiću. Čačić ju je omaloažio riječima: “Ministrice Holy, ne zamarajte glavicu ekonomskim temama”.
Nisu zabilježene ozbiljnije rekacije na ovu Čačićevu izjavu. Mirela Holy morala je dati ostavku, jer je intervenirala da supruga stranačkog kolege zadrži posao, a Čačić je otišao u zatvor zbog prometne nesreće koju je izazvao u Mađarskoj, a u kojoj su život izgubile dvije osobe.
Ivo Josipović
Jedna od posljednjih slučajeva omalovažavanja i ponižavanja žena od strane političara i državnih dužnosnika vezan je uz predsjedničku kampanju u kojoj je tadašnja predsjednička kandidatkinja, danas predsjednica Republike, Kolinda Grabar Kitarović, dobila nadimak Barbika.
Josipović je tijekom predsjedničke kampanje, između ostalog, govorio: “Mislim da je vrlo važno da osim fotografije imamo i ton. Veselim se raspravama i mislim da je vrlo važno da naše građanke i građani za svakog vide tko su, što su i kako vide Hrvatsku”.
Ovakvu seksističku izjavu Ive Josipovića, osudila je i udruga B.a.B.e: “Komentar koji se odnosi na buduću protukandidatkinju u političkoj utrci za novog, odnosno novu predsjednika/cu Republike Hrvatske aludirala je na podcjenjivački i seksistički stav prema protukandidatkinji, što je karakterističan diskurs u predominantnom odnosu muškaraca prema ženama, pogotovo kada je riječ o javnom životu i “borbi” za moć”, stajalo u priopćenju udruge B.a.B.e..
Danas šutnja
Do sada nije bilo rekacija udruga niti za to nadležnih državnih dužnosnika na diskriminacijsku izjavu ministra Ostojića koju su prenijeli gotovo svi mediji.
Podsjetimo, Zakon o ravnopravosti spolova kaže da je “zabranjeno javno prikazivanje i predstavljanje žena i muškaraca na uvredljiv, omalovažavajući ili ponižavajući način, s obzirom na spol i spolnu orijentaciju” i vrijedi za sve osobe, bez izuzetka.