Rodna ideologija: Nova publikacija o ‘suzbijanju seksizma’ kao nekad centralni komitet

Centar
Foto: Montaža Narod.hr / Thinstock / snimka zaslona

Ideološka ‘radionica’, udruga pod nazivom “Centar za građanske inicijative Poreč” objavila je priručnik za suzbijanje seksizma u medijima i oglašivačkoj industriji, čime je preuzela ulogu jednog od vodećih autoriteta u nametanju homoseksualne i transrodne ideologije u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brošura autorice Nataše Vajagić nosi naslov: “Seksizam naš svagdašnji – priručnik za sprječavanje i suzbijanje seksizma u medijima i oglašivačkoj industriji”, a na njegovoj prvoj stranici iznad naslova naveden je naziv Islandsko-lihtenštajnsko-norveškog fonda aktivnih građana (Iceland-Liechtenstein-Norway Active Citizens Fund).

Izdavanje brošure omogućili su, prema navodima u njoj, Centar za građanske inicijative Poreč, Hrvatsko novinarsko društvo i Islandski savez za prava žena.

Tko je izdavač, a tko podupire projekt

Već prvi dio naslova “seksizam naš svagdašnji”, oslanjajući se na molitvu Očenaša, predstavlja uobičajenu metodu korištenja vjerskih formulacija u svrhu promicanja nove ideologije usmjerene protiv vjere, obitelji, naravnog zakona i tradicionalnih vrijednosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navođenje Islandsko-lihtenštajnsko-norveškog fonda aktivnih građana na mjestu gdje se obično navodi ime autora ili pak naziv izdavača, u suprotnosti je s naznakom na slijedećoj stranici u kojoj se tvrdi da je riječ o izvoru financiranja, dok je izdavač Centar za građanske inicijative Poreč.

>VIDEO: Centar iz Poreča prosvjedovao protiv miroljubive molitvene inicijative

Ta naznaka glasi: “Izrada ove publikacije omogućena je financijskom podrškom Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova. Sadržaj ove publikacije isključiva je odgovornost Centra za građanske inicijative Poreč i ne odražava nužno stavove država donatorica i Upravitelja Fonda”.

Centar za građanske inicijative iz Poreča ne podupire pluralizam

Centar za građanske inicijative iz Poreča u biti nije nikakav centar za građanske inicijative, jer se pod tom formulacijom općenito podrazumijeva određenu instituciju ili pak stjecište široke lepeze građanskih inicijativa različitog karaktera koja odražava pluralizam društva.
Centar za građanske inicijative iz Poreča zapravo je ideološka radionica koja se očito trudi preuzeti ulogu svojevrsnog informbiroa rodne ideologije u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To potvrđuje i sadržaj priručnika, uključujući i naslov koji naznačuje da je riječ o uputama “za sprječavanje i suzbijanje seksizma”. Brošure sličnog sadržaja s opisom ideoloških komunističkih postulata i preporukama za njihovo promicanje bile su obvezna literatura u vojarnama JNA.

Ideološka isključivost društvene borbe

Sukladno znanstvenim načelima, priručnik donosi i definiciju seksizma, smještajući ga sukladno svojoj ideologiji uz bok mizoginiji, odnosno prijeziru prema ženama. Drugim riječima, žene mogu ostvariti svoja prava isključivo ako prihvate rodnu ideologiju. Svojim ciljevima, odnosom prema društvu i metodološkim pristupom porečki Centar pokazuje da se uživio u ulogu svojevrsnog centralnog komiteta.

Priručnik daje naputke kako ne izvještavati seksistički, navodeći i niz primjera takvog izvješćivanja, pri čemu se svaki primjer spominjanja ženskih osobina, bez obzira na pozitivni ili negativni predznak, označava kao seksistički i shodno tome nepoželjan.
No takav pristup pojašnjen je već u uvodu, odnosno riječi autorice, gdje piše: “Neki mediji, umjesto da budu kreatori ravnopravnijeg društva, sudjeluju u očuvanju patrijarhalnih uloga i učvršćivanju stereotipnih rodnih podjela”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autorica Nataša Vajagić time već naznačuje protiv čega mora biti usmjerena društvena borba koju u priručniku opisuje.

Nametanje rodne ideologije financira se iz EU, uz blagoslov hrvatskih vlasti

”Fond za aktivne građane” (ACF) inicijativa je koja kao svoj glavni cilj navodi ”potporu civilnom društvu” u petnaest članica Europske unije u središnjoj i istočnoj Europi i Baltiku.
Inicijativu podupiru Island, Lihtenštajn i Norveška, u okviru dotacija ”EEA Grants”, mehanizma financiranja unutar Europskog gospodarskog prostora. ”EEA Grants” služi smanjenju gospodarske i socijalne neravnoteže u Europi.

>Šef LGBT udruge Dugine obitelji u Norveškoj učio kako svoju ideologiju nametnuti manjim sredinama i vjerskim zajednicama

Njime se, kako stoji u opisu mehanizma, povećava konkurentnost pojedinih zemalja. Na nije poznato po kojem su kriteriju odabrane države u kojima djeluje.

Prema navodima ACF-a, njegov nositelj u Hrvatskoj je ”konzorcij” kojega čine Zaklada za razvoj lokalne zajednice iz Osijeka ”Slagalica”, zagrebačka Zaklada za ljudska prava i solidarnost ”Solidarna”, Udruga za razvoj civilnog društva ”Smart” iz Rijeke i slovenski Centar za informiranje, suradnju i razvoj nevladinih organizacije ”CNVOS”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fond je u Hrvatskoj već financirao više projekata koji se bave promicanjem homoseksualizma, a predstavnici hrvatskih vlasti u više su navrata isticali suradnju s fondom kao znak razvoja Hrvatske i njezina napretka u euroatlantskim integracijama.

Centar za građanske inicijative Poreč ovim priručnikom nastavlja vlastitu tradiciju publiciranja brošura kojima se promiče i nameće rodna ideologija u Hrvatskoj.

Centar je 2019. objavio i “Priručnik za medijsko izvještavanje o LGBTIQ pitanjima”. Autori tekstova su: Silvia Žufić Dujmović, Philippos Paganis, Nataša Vajagić i Thanasis Theofilopoulos, koji je ujedno i urednik. Priručnik je razvio projektni tim E.T.Ho.S. ”s ciljem pružanja praktičnog alata novinarima/kama, ostalim medijskim zaposlenicima/ama, kao i studentima/cama novinarstva, za izbjegavanje (re)produkcije anti-LGBT medijskih stereotipa/predrasuda i osiguranje odgovarajuće medijske pokrivenosti LGBT pitanja”, piše u priručniku.

Centar za građanske inicijative Poreč opisuje se kao ”ljudskopravaška, feministička, mirotvorna i neprofitna organizacija civilnog društva koja, poštujući načela slobode, jednakosti i ravnopravnosti, od 1992. godine štiti i promovira ljudska prava i aktivno građanstvo, pruža direktnu zaštitu, javno zagovara i lobira kod predstavnica i predstavnika javne vlasti, osvještava i educira građanke i građane, pruža potporu u radu i razvoju organizacija civilnog društva i građanskih inicijativa koje doprinose općem dobru i jačanju građanskog društva”.

Centar, koji se opisuje i kao ”feministička” organizacija, vrši i pritisak na medije upravo kada su u pitanju LGBTIQ osobe.

Kampanja protiv portala Narod.hr

Upravo je autorica obiju brošura Nataša Vajagić nedavno podnijela prijavu Agenciji za elektroničke medije protiv portala Narod.hr zbog načina na koji pišemo o aferi Zambija i o ”transrodnim” osobama. Vajagić je priložila 71 članak s portala Narod.hr koji po njezinom mišljenju, ”sadrže elemente homofobije i transfobije”.

>LGBTIQ povorka: Dali upute medijima kako izvještavati

Ova feministička i LGBT aktivistica pomno je secirala članke koje je portal Narod.hr pisao od početka afere Zambija do 9. veljače. Zaključila je da je Narod.hr do tada objavio 128 članaka na tu temu, od kojih je po njezinom mišljenju 71 s ”elementima homofobije i transfobije”. Kazala je također da ”lešinarimo” nad političkom pripadnošću i privatnim životom jednog para uhićenog u Zambiji te da bi ona to okarakterizirala kako ”javno pozivanje na nasilje i mržnju”.

U prijavi je poslala niz poveznica na članke koje smatra problematičnima među kojima su i oni u kojima izvještavamo s tematske sjednice o transrodnosti kod djece održanoj u Hrvatskom saboru, članaka u kojima navodimo izjave saborskih zastupnika, potom intervju s pastorom Vatroslavom Župančićem, članaka u kojima citiramo stručnjake za obiteljsko pravo, članke u kojima prenosimo informacije o ovoj aferi s srednjostrujaških medija…

Dakle, gotovo sve što Narod.hr objavljuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.