Šef LGBT udruge Dugine obitelji u Norveškoj učio kako svoju ideologiju nametnuti manjim sredinama i vjerskim zajednicama

ACF
Foto: Ilustracija Narod.hr / Fah / snimka zaslona

Borci za prava osoba s posebnim seksualnim potrebama iz nekoliko europskih zemalja, uključujući i Hrvatsku, okupili su se početkom mjeseca u Norveškoj kako bi razmijenili iskustva i razmotrili mogućnosti nametanja svoje ideologije u sredinama u kojima žive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je objavila inicijativa “Fond za aktivne građane” (Active Citizens Fund – ACF), “LGBTQ+ aktivisti” iz nekoliko europskih zemalja u organizaciji norveškog Helsinškog odbora posjetili su jug Norveške kako bi se upoznali s iskustvima sličnih osoba u tome području koje se za norveške prilike smatra konzervativnim i razmatrali mogućnosti djelovanja unutar vjerskih zajednica.

ACF djeluje na usklađivanju s europskim političkim trendovima

Putovanje je organizirano tijekom “Demokratskog tjedna u Kristiansandu” (Kristiansand’s Democracy Week), godišnje europske konferencije o demokraciji i ljudskim pravima. Između ostaloga, organizatori putovanja naglasili su kako je cilj okupljanja bio poboljšanje izgleda takvih skupina u središnjoj i Istočnoj Europi.

>Prof. dr. sc. Marušić o slikovnici ‘duginih obitelji’: Rodna teorija ne može biti predmet školskoga gradiva

Na okupljanju su sudjelovali predstavnici osoba s posebnim seksualnim potrebama iz Litve, Estonije, Bugarske, Rumunjske, Malte, Hrvatske i Poljske. Glavni sadržaj okupljanja bila je suradnja tih skupina s vjerskim zajednicama. Iz Hrvatske, na skupu je bio predsjednik udruge “Dugine obitelji” Daniel Martinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dugine obitelji” i suradnja s vjerskim zajednicama

Kako su objavile “Dugine obitelji”, aktivisti su “podijelili svoja iskustva o radu u njihovim državama i suradnji s vjerskim zajednicama, te naučili mnogo o načinu kako Norveška, njezine institucije i lokalna samouprava u manjim mjestima štite prava LGBTIQ osoba”.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [45.70 KB]

U različitim objavama sudionika vidljivo je kako različito opisuju sami sebe, na primjeru različitih akronima kao što su “LGBT”, “LGBTQ+” ili “LGBTIQ”.

Opis stanja u Europi i prioriteti djelovanja

Prema priopćenju ACF-a, “studijskim putovanjem” predstavnika osoba s posebnim seksualnim potrebama obilježena je deseta obljetnica odluke ruskih vlasti da “homoseksualnu promidžbu” proglase nezakonitom. Prema istom izvoru, to je utjecalo na oblikovanje zakona i normi u drugim državama. “Primjerice, Poljska ima ‘zone slobodne od LGBT-a’, Rumunjska nastoji donijeti sličan zakon, a bugarski dužnosnici ponovljeno se služe govorom mržnje protiv LGBTQI+ osoba”, piše ACF.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionici su se susreli s predstavnicima norveške državne Uprave za djecu, mladež i obitelj, koji su ih upoznali sa svojim iskustvima vezanim za “kvalitetu života” takvih osoba u Norveškoj i posebnostima koje se u tom pogledu bilježe na jugu zemlje, gdje se jedna od deset osoba osjeća nelagodno u kontekstu homoseksualnosti.

Na okruglom stolu na sveučilištu u Kristiansandu, sudionici su raspravljali o “strategiji” kojom se navodno nastoji retorikom i dezinformacijama “marginalizirati LGBTQ+ zajednice”. Norveški predstavnik ponudio je pritom vlastito tumačenje “gay agende”, rekavši kako se slaže s tim pojmom ukoliko to znači “hodanje ulicom s mojim partnerom bez straha da ću biti uznemiravan ili napadnut”.

Razmjena iskustava s predstavnicima odabrane crkve

“Studijsko putovanje” uključivalo je i razgovore s lokalnim vlastima, kao i susret s predstavnicima jedne mjesne protestantske crkve, koja se ističe naklonošću prema takvim osobama za razliku od okolnih crkava, “poznatih po svome otvorenom anti-LGBT izričaju”.
U opisu putovanja piše kako je sadržavao i opušteno druženje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Zastrašivanje tužbama: Udruga Dugine obitelji protiv udruge Vigilare

Na kraju opisa putovanja, ističe se kako je njegov glavni smisao bio povezivanje, razmjena iskustava i razmatranje mogućnosti djelovanja u različitim sredinama i okolnostima.

“Studijsko putovanje ukazalo je na usporednu borbu s kojima se suočavaju LGBTQ+ zajednice diljem europskih konzervativnih regija. Unatoč postojanosti starih stajalištaa i predrasuda, istaknuta je otpornost i odlučnost aktivista predanih promicanju jednakosti. Putovanje predstavlja korak prema budućnosti u kojoj bi se LGBTQ+ zastava mogla malo slobodnije vijoriti, bilo u Sofiji ili Kristiansandu”, zaključuje ACF.

Europski fondovi za gospodarsku i socijalnu ravnotežu – za posebne seksualne sklonosti

“Fond za aktivne građane” (ACF) inicijativa koja kao svoj glavni cilj navodi “potporu civilnom društvu” u petnaest članica Europske unije u središnjoj i istočnoj Europi i Baltiku. Inicijativu podupiru Island, Lihtenštajn i Norveška, u okviru dotacija “EEA Grants”, mehanizma financiranja unutar Europskog gospodarskog prostora. “EEA Grants” služi smanjenju gospodarske i socijalne neravnoteže u Europi. Njime se, kako stoji u opisu mehanizma, povećava konkurentnost pojedinih zemalja. Na nije poznato po kojem su kriteriju odabrane države u kojima djeluje.

>EP: Ressler i HDZ-ovi zastupnici, osim Sokola, s ljevičarima napali slovačku Crkvu i parlamentarce zbog otpora LGBTQ ideologiji

Prema navodima ACF-a, njegov nositelj u Hrvatskoj je “konzorcij” kojega čine Zaklada za razvoj lokalne zajednice iz Osijeka “Slagalica”, zagrebačka Zaklada za ljudska prava i solidarnost “Solidarna”, Udruga za razvoj civilnog društva “Smart” iz Rijeke i slovenski Centar za informiranje, suradnju i razvoj nevladinih organizacije “CNVOS”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.