Potaknuti pričom o uvjetima rada u trgovačkom lancu Boso te otkazom koji je jedna djelatnica dobila nakon što je o njima progovorila, u emisiji “Otvoreno” je analizirano: je li pritisak na radnike sve veći, kakva su radnička prava danas u Hrvatskoj te kako se štite? U emisiji su gostovali glavni direktor HUP-a Davor Majetić, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel i prof. dr. sc. Nenad Pokos s Instituta društvenih znanosti ”Ivo Pilar”.
Mladen Novosel je rekao kako su slučajevi poput kršenja prava radnika u trgovačkom lancu Boso izuzetno uobičajeni. “Da državni inspektorat funkcionira kako treba i da radni sudovi rade u prihvatljivom vremenu, ovakvi slučajevi se ne bi događali. Radnici u ovoj tvrtki se nisu usudili sindikalno organizirati i boriti za svoja prava. Sindikat trgovine Hrvatske je pokušao organizirati radnike, ali je naišao na otpor poslodavca u toj tvrtki, gdje je radnicima bilo doslovno zabranjeno da se sindikalno organiziraju”, piše HRT.
Pojasnio je kako su radnici u uslužnim djelatnostima, u sektoru trgovine, turizma i ugostiteljstva, najugroženiji. “Zbog krize i recesije ugroženih ima i u građevinskom sektoru, gdje su mnoge tvrtke zatvorene. Sezonski radnici dobivaju ugovore na mjesec dana, a problem su i trgovine u kojima se radnici sindikalno ne organiziraju”, rekao je. “Danas u Hrvatskoj, nažalost, još uvijek ima oko 25 tisuća radnika koji rade, a ne primaju plaću i mi se ne možemo miriti s time”.
“Treba sjesti s vlasnicima lanca Boso i razgovarati s njima o čemu se radi, otkloniti sve nepravilnosti koje postoje i vidjeti jesu li optužbe koje su navedene- točne”, rekao je Davor Majetić. Tvrdi kako je opasno generalizirati da su svi poslodavci isti i da, primjerice, svi zabranjuju sindikalno djelovanje.
Gosti su se dotakli teme iseljavanja radnika iz Hrvatske. “Mi ćemo posljedice intenzivnog iseljavanja od ulaska u Europsku uniju osjećati desetljećima”, rekao je Nenad Pokos. “Po stopi zaposlenosti pri samom smo dnu Europske unije, samo je Grčka ispod nas, a po stopi nezaposlenosti smo u tri vodeće članice EU-a. Najmanju stopu nezaposlenosti ima Njemačka”, rekao je. “Jedan od glavnih čimbenika koji utječu na broj djece je upravo radna sigurnost, a potom stambena”, tvrdi Pokos. “Mi nikakvih mjera u vezi toga nemamo, nedostaje politička volja”.
Rekao je da bi država trebala uspostaviti mehanizme kontrole postupaka poslodavaca, pogotovo prema trudnicama i ženama s malom djecom, koje su masovno diskriminirane. “Veliki dio njih nakon povratka na posao osjeti neku vrstu diskriminacije – ili dobiju otkaz ili budu degradirane na manje plaćeni posao”.
Majetić je rekao da ima ljudi na burzi koji se uopće ne žele javljati na natječaje. “Njihova primanja kroz različite oblike socijalne pomoći- državne, lokalne, županijske- veća su nego plaće koje im se nude”, pojasnio je. “Naravno da neće raditi, jer dobije na burzi više nego kao radnik”.
Novosel je postavio pitanje kako je moguće da radnici koji rade pod istim uvjetima poslovanja i prodaju gotovo identične proizvode – imaju različite plaće. Rekao je i da je tvrtka Boso u protekloj godini imala dobit od 10 i pol milijuna kuna. “Da li u toj raspodjeli, gdje su poslodavac i radnik povezani u lanac u kojem poslodavac ne može bez radnika, niti radnik može bez poslodavca, poduzetnik mora imati toliku dobit za toliko male plaće tih radnika?”.
Majetić mu je odgovorio da ne može uspoređivati međunarodne korporacije s hrvatskim tvrtkama. Dodao je kako je problem to što je tržište rada u Hrvatskoj jedno od najrigidnijih u Europi.
Pokos je rekao da ćemo zbog odlaska mladih i radno aktivnih iz Hrvatske, već kroz nekoliko godina osjetiti nefunkcioniranje države. “Radno aktivno stanovništvo, kojeg je sve manje, neće moći uzdržavati sve brojnije umirovljenike”.
Izvor: narod.hr/hrt