Policija podigla kaznenu prijavu za kriminal u projektu Rijeka kao Europska prijestolnica kulture 2020. – pogodovalo se tvrtki iz Srbije?

Rijeka, 01.02.2020. - Protokolarni dio otvorenja EPK Rijeka 2020 u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca obuhvaća kraće glazbeno-scenske nastupe i pozdravne govore gradonačelnika Vojka Obersnela, direktorice Rijeka 2020 Emine Višnić, župana Zlatka Komadine i ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek. foto HINA/ EPK Rijeka 2020/ tš

Osumnjičenici su, kako se doznaje, zaposlenici Rijeke 2020, i to B.F., I.G., B.G.P., D.B., I.M. i J.P., a tvrtka kojoj se navodno pogodovalo je Studio Berar rental iz Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon provedene istrage, policija kazneno tereti ukupno šest hrvatskih državljana, u dobi od 31 do 49 godina, za kaznena djela iz domene gospodarskog kriminaliteta, a prema neslužbenim informacijama, radi se o ljudima iz tvrtke Rijeka 2020, zaduženima za provedbu projekta Europska prijestolnica kulture.

Prema navodima Policijske uprave primorsko-goranske, tereti ih se da su, kao članovi stručnog povjerenstva u postupku javne nabave, provedenom krajem prošle godine, kao najpovoljnijeg ponuditelja izabrali tvrtku sa sjedištem u stranoj državi, iako ona nije ispunjavala tražene uvjete te je trebala biti diskvalificirana. Time su počinili kazneno djelo nezakonito pogodovanje zato što je riječka tvrtka s izabranom tvrtkom sklopila ugovor o poslovanju veće materijalne vrijednosti.

Kako neslužbeno doznaje Jutarnji list, radi se o oko 1,6 milijuna kuna vrijednom poslu nabave pozornice s krovom i audiovizualnom opremom za otvorenje EPK, koje se 1. veljače održalo u riječkoj luci. Osumnjičenici su, kako smo neslužbeno doznali, zaposlenici Rijeke 2020, i to B.F., I.G., B.G.P., D.B., I.M. i J.P., a tvrtka kojoj se navodno pogodovalo je Studio Berar rental iz Novog Sada, koja nije imala potvrde da nema poreznog duga prema Republici Hrvatskoj, zbog čega je morala biti isključena iz javne nabave. Slučaj je otkrila Državna komisija za kontrolu postupka javne nabave (DOKOM), koja je sve i prijavila policiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U PU PG ističu da je, zbog sumnje u počinjenje navedenog kaznenog djela, nakon završetka kriminalističkog istraživanja, protiv svih osumnjičenika podnijeta kaznena prijava mjerodavnom državnom odvjetništvu.

Već ranije je projekt Rijeka kao Europska prijestolnica kulture izazvao ne samo kontroverze i zgražanje velikog dijela javnosti projektom zbog pojedinih postava, već je bio i meta državne revizije koja je pronašla nepravilnosti.

Za spot od 3 minute platili 550.000 kuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, ovaj projekt prvi puta se našao u središtu javnosti u ožujku prošle godine kada je objavljeno kako je za spot u trajanju od 3 minuta u kojem se pokazuju zvončar (pokladničar), astronaut, našminkani muškarac u ženskom baletnom kostimu, žena varioc, ronioc i punkerica isplaćeno 550.000 kuna. Redatelj spota bio je Dalibor Matanić, a spotom se trebao prikazati Grad Rijeka ususret otvaranju projekta. Unatoč tome spotom su dominirale uglavnom puste, napuštene ili čak derutne lokacije uz iznimku nekoliko kratkih kadrova poznatijih riječkih lokacija. Spot su inače financirale Turistička zajednica Grada Rijeke i Turistička zajednica Primorsko-goranske županije.

U sklopu projekta Rijeka 2020. – EPK, na riječkom Korzu objavljen je plakat zastave SFRJ-a, a svečano otvorenje pod motom ‘Luka različitosti’ u HNK Ivana pl. Zajca vodio je transvestit.

Tom je prilikom potpredsjednica Europske komisije za demografiju i demokraciju Dubravka Šuica uručila riječkom gradonačelniku Vojku Obersnelu plaketu koju EU dodjeljuje za iznimno kvalitetnu pripremu programa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.