Ekipa oko Pupovca i dalje se intenzivno bavi pokušajem promjene povijesti tako da srpske teroriste i agresore pretvara u žrtve, pišu M.Koić i Nikola Banić za Hrvatski tjednik.
Kameni spoticanja
Za sada samo po Zagrebu, počeli su postavljati tako zvane „kamene spoticanja“, propagandnu dosjetku nekog njemačkog ljevičara koji se pretvara da je umjetnik. Do sada su ih postavili 20.
Većinu podataka za „kamene spoticanja“ Pupovčeva ekipa dobila je od JUSP-a Jasenovac pa je jasno što se sve može očekivati. Pupovac i njegova ekipa provode ovu kampanju, kako se sami hvale, uz veliku pomoć Plenkovićeva Ministarstva kulture i medija koje vodi Nina Obuljen-Koržinek. Jedan od Srba kojemu je postavljeno spomen-obilježje „kamen spoticanja“ je Dušan Zelenbaba, srpski terorist koji je u svibnju 1941. pucao na ophodnju hrvatskih oružanih snaga u Zagrebu.
S obzirom na dugu tradiciju srpskih obmana i povijesno-političkih podvala, samo naivni mogu pomisliti da je spomen obilježje srpskom teroristu iz Drugog svjetskog rata slučajna podudarnost s imenom Dušana Zelenbabe srpskog ekstremista iz razdoblja Domovinskog rata. Dvojica hrvatskih neprijatelja upakirani kao jedna žrtva zločestih Hrvata – to je san snova svih protuhrvatskih propagandista.
Teroristi žrtve
Osim u slučaju Svetozara Milinova, devetnaestero ostalih s „kamenja spoticanja“ koje su po Zagrebu postavili Srbi bili su komunistički agenti, atentatori, diverzanti, teroristi ili pripadnici šumske gerile, takozvani partizani. Za jednoga od „spoticajnih“ Srba ima podataka da je umro nakon Drugog svjetskog rata, a za drugog da je u stvari bio Hrvat katolik.
Među „spoticajnima“ ima i atentatora još iz doba Austro-Ugarske monarhije kao što je Stevan Galogaža koji je nakon što je bio osumnjičen za pokušaj ubojstva hrvatskog bana Slavka Cuvaja 1912. godine pobjegao u Srbiju. Od Galogaže do Šoškočanina iste nas političke guske vode u maglu. Što će tek biti kad Plenković izgradi 40 planiranih srpskih centara širom Hrvatske koje je poželio Pupovac? Hoćemo li uskoro uopće moći uspravno hodati od silnog spoticanja?
Financijska pozadina
Tako zvane nevladine udruge, koje su obilno financirane od vlade i to ne samo one u Hrvatskoj, osim provedbe političke agende imaju još jedan jaki motiv djelovanja – financijsku korist. Jedan njemački ljevičarski umjetnik-poduzetnik Gunter Demnig ima ekskluzivno pravo na izradu kamena spoticanja odnosno Stolpersteina. To naravno nije besplatno. Daleko od toga. Svaka takva kocka s ugraviranim podatcima košta oko 10 tisuća eura.
Znači za 20 kamena spoticanja koji su nedavno postavljeni po Zagrebu za 19 srpskih odnosno srpsko-komunističkih terorista iz razdoblja Drugog svjetskog rata iz hrvatskog proračuna potrošeno je najmanje 200.000 € odnosno milijun petsto šest tisuća i devetsto kuna. Uglavnom brod pun love. Tome iznosu treba pribrojiti i troškove transporta, zatim troškove državne i gradske administracije te raznih službi koje su to postavile. Kako bi rekao Del Boy – Lovely jubbly!
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.