Polšak Palatinuš: Gospođo Benčić otkud starke?

benčić
Fah

‘Pa koji vrag s vama ne valja!?’, žustro je Sandra Benčić, onako kako samo ona to zna, upitala zbunjene saborske zastupnike u raspravi o ilegalnim migrantima. Prvo je održala govor čitajući s papira nešto što nalikuje zadaćnici iz drugog srednje na temu: Zemlje u razvoju, da bi potom ilegalne migracije utopila u plaće tekstilnih radnika u Bangladešu. To je bio jedini iole točan podatak u njezinu strastvenom ekspozeu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U maniri Grete Thunberg koja je svjetskim moćnicima, dok su joj se u džep slijevali milijuni raznih samoprozvanih filantropa i vlasnika multinacionalnih kompanija, zavapila: How dare you, znatno starija Benčić sličnom retorikom u Saboru viče: Pa koji vrag s vama ne valja!?

Benčić smatra da bi svi tekstilci iz Bangladeša koji zarađuju maksimalno sto dolara na mjesec, trebali lijepo, kako ih volja, bez papira i radnih dozvola nahrliti u zemlje gdje se majice koje su sami šivali prodaju za cifru istovjetnu njihovoj plaći.

Možda će vas zanimati

Korisnici društvenih mreža čude se govoru zastupnice koju mediji guraju za premijerku: Evo što je rekla

Korisnike društvenih mreža “osvojila je” Sandra Benčić govorom o majicama, radnicima iz Bangladeša, plaćama i “zločastom Zapadu i hrvatskoj desnici”

S druge strane isti taj Bangladeš, što Benčić ne spominje, svoje granice štiti teško naoružanom posebnom postrojbom koja služi isključivo za zaštitu državne granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koji je vrag vama, o vi bezdušnici?!

Koji je vrag vama, da parafraziram Benčić, koji se protivite da ljudi bez papira ulaze preko polja, livada i rijeka u državu koju su si zamislili, dok vas na granici s BiH na povratku od tetke iz Rame pretresaju kao najgore kriminalce zbog litre rakije i nešto domaćeg pršuta?

Koji vrag ne valja s vama koji ste, u eri prije Schengena išli na Bled pa prije izleta pet puta provjeravali je li vam osobna istekla da vas ne bi vratilo s granice?!

Mogli ste lijepo kao drug tekstilac iz Bangladeša preko šume…

I vi bezdušnici, na taj Bled želite odjeveni u majice koje je kolega tekstilac iz Bangladeša šivao za svoju mizernu plaću…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Starke na noge ili možda ne?

Mogli ste lijepo kao Sandra Benčić u Sabor, na noge obuti – starke.

Onda bi vam bilo oprošteno jer ove kultne tenisice brenda Convers srećom ne izrađuju naši tekstilci iz Bangladeša.

Izrađuju ih potplaćeni tekstilci (a gdje nisu?!) u Kini, Indiji Vijetnamu i Indoneziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije pisanja zadaćnice za Sabor Benčić je mogla naučiti i da je Convers u vlasništvu modnog giganta Nikea koji je bio u velikom problemu zbog eksploatacije i maltretiranja radnika u tvornicama u navedenim zemljama u kojima su se proizvodile upravo i njezine starke.

Uz to, još mali prilog zadaćnici iz drugog A: Ekonomija Bangladeša u je uzlaznoj putanji, nezaposlenost pada, zahvaljujući dijelom i ogromnoj tekstilnoj industriji.

Mogla je Benčić napomenuti i da ekipa iz Bangladeša ima priliku doći raditi i s urednim radnim vizama, avionom, ne pješice preko šume i bez dokumenata…Da u Hrvatskoj mogu živjeti i raditi legalno kao konobar iz Bangladeša koji radi u mom kvartovskom kafiću.

A kada Benčić drugi puta sjedne u električni automobil ili hibrid u kojem se s ponosom, moralno i ekološki superioran, vozi njezin stranački kolega Tomašević, možda joj na pamet padne tema sljedeće zadaćnice: Otkud dolazi kobalt za te fine baterijice u bešumnim električnim automobilima i tko ga i u kakvim uvjetima vadi iz rudnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.