Porez i ugostiteljstvo: Što žele ugostitelji, a što predlaže Marić?

Foto: Thinkstock

Najavljeno povećanje stope PDV-a za ugostiteljske usluge s 13 na 25 posto šokiralo je ugostitelje i diglo puno prašine posljednjih dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugostitelji su odmah najavili kako će ovakav potez dovesti do drastičnog smanjenja investicija, rasta cijena te smanjenja zapošljavanja. Na to im je ministar financija Zdravko Marić odgovorio da nisu smanjivali cijele kada se snizio PDV.

Na nedavnom okruglom stolu o utjecaju porezne reforme na ugostiteljstvo u organizaciji tjednika Lider mogle su se čuti razne kritike na račun povećanja poreza.

Provođenjem porezne reforme izravno bi se smanjila konkurentnost hrvatskog turizma, ugrozili svi započeti investicijski projekti, a posljedično i ugrozili planirani prihodi, jer su cijene za 2017. formirane, a ugovori sa stranim partnerima potpisani, istaknuli su predstavnici Ceha ugostitelja Hrvatske obrtničke komore (HOK).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mali ugostitelji se bune jer smatraju da povećanje stope PDV-a donosi manju zaradu ugostitelju veće cijene potrošaču te da su i ovako na granici rentabilnosti, odnosno da bi ova reforma mogla značiti kraj za male kvartovske kafiće.

Ugostitelji: Dizanje PDV-a ugrožava investicije i nova zapošljavanja

A što na to kaže ministar financija Zdravko Marić? On je u Dnevniku Nove TV, rekao, kako ne vjeruje da će zbog povećanja PDV-a doći do otpuštanja, jer za to ne vidi razlog, a osvrnuo se i na moguće poskupljenje proizvoda:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ne mogu prihvatiti argumentaciju da će Hrvatska s ovim izgubiti na cjenovnoj konkurentnosti, kao što nije ni dobila prije tri godine, kad je ta stopa snižena. Danas je Hrvatska po indikatorima Europske unije, Eurostata, uz Portugal najjeftinija destinacija Mediterana u segmentu hotela i restorana. Trideset posto smo jeftiniji od Francuske i Italije, za koje se često govori da imaju snižene stope PDV-a. Jeftiniji smo i od Grčke i Turske, Španjolske također.“

Kako onda riješiti ovaj problem?

Ministar turizma Gari Cappelli, čijeg se resora ovo najviše tiče nedavno je izjavio „U raspravama smo, naći ćemo zajednički jezik u svakom slučaju.“ No nakon što baš i nisu našli zajednički jezik rekao je; „Bio bih sretniji da je drugačije, ali gledala se sveobuhvatna porezna reforma i tu je bilo vrlo teško bilo kojem ministru iskakati“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a Nenad Šepak istaknuo je da ugostitelji traže dosljednost odnosno provedbu Strategije razvoja turizma Hrvatske 2014. – 2020. koja je jednoglasno usvojena u Hrvatskom saboru i koja kaže da, želimo li biti konkurentni, PDV mora biti 10 posto.

Božica Lapić iz Ministarstva turizma je istaknula kako je povećanje stope PDV-a za ugostiteljstvo i turizam u potpunoj suprotnosti sa strategijom razvoja turizma do 2020. godine koja predviđa daljnje porezno rasterećenje tih strateški važnih djelatnosti.

Zdravko Marić: Sve ovo što se događa zadnjih dana mogu reći da smo predvidjeli

Ministar financija pokušao je argumentirati svoj potez: „Uvijek je teško govoriti o nekome tko gubi ako imamo ukupno rasterećenje gospodarstva od 2 milijarde kuna, ako gledamo samo domaće gospodarstvo, građane i poduzetnike, to je 2,5 milijarde kuna, i sada normalno, kad gledamo segment, ako hoćete segment ugostiteljstva, čitav niz stvari je na njihovoj strani inputa, odnosno ponude, ono što koriste u svojim troškovima zapravo im se snižava, ali najvažnije za sektor ugostiteljstva je strana potražnje – dizanjem raspoloživog dohotka mi stvaramo povoljne uvjete da i potražnja za njihovim proizvodima i uslugama bude veća.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.