Postoje li još šanse za misu u Bleiburgu? – Evo što kaže biskup Petar Palić

Foto: fah

Zabrana misnoga slavlja na Bleiburškom polju snažno je potresla Katoličku crkvu u Hrvatskoj koja još uvijek nastoji riješiti problem s Crkvom u Austriji pa su iz Večernjeg lista tim povodom razgovarali s jednim od pregovarača s Austrijskom biskupskom konferencijom u Beču, generalnim tajnikom Hrvatske biskupske konferencije mons. Petrom Palićem, hvarskim biskupom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljedica srpske propagande: Koruška biskupija ne dopušta misu zadušnicu na Bleiburgu

Razgovor je vodio Darko Pavičić.

Mons. Palić u razgovoru ističe kako je Hrvatska biskupska konferencija u kontaktu s Austrijskom biskupskom konferencijom. Naime, nakon što dijacezanski upravitelj biskupije Gurk-Klagenfurt nije dao dozvolu za služenje mise na Bleiburgu, HBK se obratila Austrijskoj biskupskoj konferenciji, kako ističe mons. Palić “jer to nije stav Austrijske biskupske konferencije, nego je to stav dijecezanskog upravitelja biskupije Gurk Klagenfurt, koji prema zakoniku kanonskog prava ima ovlast biskupu zabraniti slavljenje euharistije na području biskupije kojom upravlja.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povodom zabrane mise zadušnice na Bleiburgu: Što piše u Rezoluciji vijeća Europe 1481 i saborskoj deklaraciji o osudi komunističkih zločina?

Na pitanje što to znači kada biskupija ima dijacezanskog upravitelja, mons. Palić odgovara:

“Dijecezanski upravitelj je onaj koji upravlja biskupijom kada biskupija nema biskupa. Druga situacija je što zbog svojevrsnih nereda, nažalost, ta biskupija trenutačno ima i apostolskog vizitatora kojega je imenovao papa Franjo. U svakom slučaju, trenutačno tom biskupijom upravlja svećenik koji je dijecezanski upravitelj koji je tu zabranu izrekao.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcije na ‘zabranu’ služenja mise zadušnice na Bleiburgu: Bernardić, Bauk, Beljak i Dalija Orešković oduševljeni zabranom

Na pitanje kako su izgledali pregovori Crkvom u Austriji, u kojima je i sam sudjelovao, mons. Palić odgovara:

“Sudjelovao sam na dva razgovora. Jedan je bio lani u veljači te ovaj koji je sada potaknut između Austrijske biskupske konferencije i Hrvatske biskupske konferencije.” te nastavlja o tome što je upravitelju biskupije Gurk-Klagenfurt smetalo:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ono što je dijecezanski upravitelj biskupije Gurk Klagenfurt mons. Engelbert Guggenberger naveo u svome pismu, a što je HBK odbacio u svome pismu, tj. da se radi o revizionizmu i politiziranju. Biskupi su izrazili „svoje duboko neslaganje s razlozima koji se navode za takvu odluku i u cijelosti ih odbacuje“ jer „uskraćivanje mogućnosti molitve-za žrtve te velike tragedije hrvatskoga naroda znači nepoštivanje žrtve i gubitak osjećaja za patnju nedužnih.“ Upravo je mons. Guggenberger ovim načinom i ovim postupkom sve prebacio u ruke politike.”

Evo što je za Narod.hr rekla HBK povodom ‘zabrane mise’ na Bleiburgu

Čuje se da bi se mogla ipak organizirati misa u Bleiburgu, ali ne da je predvodi netko od hrvatskih biskupa, nego neki drugi svećenik? – bio je upitan biskup Palić, koji je odgovorio:

“Ne bi bilo dobro sada ići u nekakve vlastite inicijative dok god se ne donese neka konačna odluka.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Zabrana mise zadušnice na Bleiburgu: Evo što kažu biskup Palić, Zlatko Hasanbegović i predsjednica Grabar-Kitarović

Potresno svjedočanstvo preživjelog s Bleiburga: “Kada danas dođem na Bleiburg, vidim pred sobom one koji su pobijeni nedužni”

Na pitanje postoji li još uvijek šansa da se organizira euharistijsko slavlje na Bleiburgu, mons. Palić je rekao:

“Teško je to ovoga trenutka reći. Mi ćemo nastojati i činimo sve da do nekog molitvenog oblika tamo dođe.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.