Potpisan ugovor o povećanju pristupa elektroničkim izvorima znanstvenih i stručnih informacija vrijedan 133,7 milijuna kuna

Foto: fah

U Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je ugovor za projekt kojem je cilj povećanje pristupa elektroničkim izvorima znanstvenih i stručnih informacija vrijedan 133,7 milijuna kuna, od kojeg se očekuje unaprjeđenje kvalitete znanstvenog rada u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt su potpisali ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić, ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu Tatijana Petrić i ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje Mile Živčić, uz nazočnost predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i ministra rada i mirovinskog sustava Tomislava Ćorića.

Projekt će pridonijeti većoj međunarodnoj vidljivosti hrvatskih znanstvenika te povećati dostupnost i korištenje međunarodno relevantnih elektroničkih izvora znanstvenih i stručnih informacija kako bi se unaprijedila kvaliteta njihova znanstvenog rada, rekli su potpisnici.

Premijer Plenković čestitao je svima koji su doprinijeli projektu i izrazio očekivanja da Hrvatska iskoristi sve projekte koji su na raspolaganju od Europske unije i osigura njihovu kompatibilnost s hrvatskim proračunom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo znanosti i obrazovanja iduće godine imat će na raspolaganju oko 12,5 milijardi kuna, što je određeni napredak u odnosu na ranije razdoblje, kazao je Plenković i najavio da će se postotak izdvajanja za istraživanje i obrazovanje povećati kad se steknu gospodarski i financijski preduvjeti.

Plenković je izrazio očekivanja da se nastavi s obrazovnom reformom, nakon što je završeno javno savjetovanje tijekom kojeg je stigao veliki broj prijedloga.

Reforma treba biti izvedena na uključiv i pluralističan način, uz doprinos hrvatske akademske zajednice i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, poručio je i dodao kako se nada da će se kroz dijalog iznjedriti program koji će doprinijeti kvalitetnijoj Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obrazovanje je budućnost Hrvatske, pa naša država treba napraviti obrazovni sustav jednake kvalitete onima u najrazvijenijim zemljama, kako bi nove generacije bile konkurente na tržištu rada.

Obrazovni sustav treba omogućiti mladim ljudima da budu svjesni hrvatskog identiteta, hrvatske kulture i povijesti, da steknu mogućnost analitičkog razmišljanja i da na taj način mogu spojiti radni ciklus s obrazovnim potrebama, kazao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.