U Slovenskoj Bistrici potpisani su ugovori o sufinanciranju iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) u okviru Programa suradnje Interreg V – A Slovenija – Hrvatska 2014 – 2020. te je u okviru 2. roka odobreno 12 projekata ukupne vrijednosti 11,5 milijuna eura, i to 11 s područja očuvanja i održivog korištenja prirodnih i kulturnih resursa, među kojima i projekt “Očuvanje populacija čigri u porječju Save i Drave (ČIGRA)” te jedan projekt s područja zdravog, sigurnog i pristupačnog pograničnog područja, priopćio je u četvrtak Ured za odnose s javnošću i medije Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU).
Svečanost potpisivanja održana je 4. srpnja u Slovenskoj Bistrici, a u ime Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) ugovor o sufinanciranju projekta ČIGRA potpisao je potpredsjednik HAZU akademik Velimir Neidhardt.
Projekt “Očuvanje populacija čigri u porječju Save i Drave (ČIGRA)” provodi Zavod za ornitologiju HAZU-a s partnerima: Javnom ustanovom “Zeleni prsten” Zagrebačke županije, udrugom BIOM, Prirodoslovno-matematičkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu te Nacionalnim institutom za biologiju i udrugom DOPPS iz Slovenije. Trajanje projekta je od 1. rujna 2017. do 29. veljače 2020., a cilj je podići stupanj očuvanosti kontinentalne populacije crvenokljune čigre na Natura područjima u Hrvatskoj i Sloveniji kroz dugoročno osiguranje uvjeta gniježđenja, ističe se u priopćenju.
Tijekom projekta će se aktivnim mjerama upravljanja staništem obnoviti i dugoročno očuvati postojeći šljunkoviti otoci s kolonijama čigri. Izradit će se prekogranični protokol monitoringa te nacrt prekograničnog akcijskog plana za zaštitu čigri. “Praćenje kretanja čigri odašiljačima u sezoni gniježđenja omogućit će razumijevanje stupnja povezanosti pojedinih kolonija i korištenja staništa, a genetička analiza uzorka sa svih kolonija dat će odgovor o porijeklu i srodnosti ptica različitih populacija. Predavanjima, filmom, izložbom, publikacijama i informativnim pločama povećat će se svijest o potrebi zaštite čigre i njenih staništa”, ističu u HAZU.
Navode kako su ostali financirani projekti s područja očuvanja i održivog korištenja prirodnih i kulturnih resursa Riviera4Seasons2, CLAUSTRA+, ECooL-Tour, LIKE, Prebujanje / Buđenje, ZELENO ŽELIMO, ŽIVA COPRNIJA, MISTERION, KRASn’KRŠ, Uživam tradicijo, a s područja zdravog, sigurnog i pristupačnog pograničnog područja projekt +Health.
“Program suradnje Interreg V – A Slovenija – Hrvatska 2014 – 2020. izvodi se u cijelosti, a suradnja između država iz razdoblja 2007.–2013. osnažuje se i nadograđuje. Iz tog razloga su se predstavnici Slovenije i Hrvatske, zajedno s programskim partnerima, obvezali na daljnje uspješno povezivanje s obje strane granice te na što više zajedničkih investicija koje će doprinijeti poboljšanju kvalitete života stanovnika zajedničkog pograničnog područja. Uspješan regionalni i pogranični razvoj cilj je programa europske teritorijalne suradnje koji doprinose i integracijskom procesu unutar EU i izgradnji europskog identiteta”, ističe u priopćenju Ured za odnose s javnošću i medije HAZU.
Program suradnje Slovenija – Hrvatska ima za cilj promicanje održivog, sigurnog i vitalnog graničnog područja te poticanje pametnih pristupa očuvanja, mobilizacije i upravljanja prirodnim i kulturnim bogatstvima za dobrobit ljudi koji žive i rade ili samo posjećuju programsko područje.
U HAZU ističu kako je vizija programa “Povezani u zelenom”, a označava smjer prema održivom razvoju. Primarni fokus je na iskorištavanju prirodnih i kulturnih vrijednosti područja za uspostavu inovativnih, pametnih i učinkovitih rješenja koja doprinose očuvanju i unapređenju kvalitete okoliša i njegove raznolikosti te aktiviranju njegovog socioekonomskog potencijala. Osiguravanje sigurnog i vitalnog područja od iznimne je važnosti za ljude i osigurat će se povećanjem kapaciteta institucionalne suradnje na svim razinama.
Za nešto više od 33 milijuna eura sredstava EFRR-a mogu konkurirati korisnici s obje strane granice, i to iz Pomurske, Podravske, Savinjske, Zasavske, Posavske, Jugovzhodne Slovenije, Osrednjeslovenske, Primorsko-notranjske i Obalno-kraške statističke regije u Sloveniji te Primorsko-goranske, Istarske, Zagrebačke, Krapinsko-zagorske, Varaždinske, Međimurske, Karlovačke županije i Grada Zagreba u Hrvatskoj.
Otvoreni poziv s više rokova za dostavu projektnih prijedloga, u okviru kojeg su 4. srpnja potpisani ugovori o sufinanciranju, objavljen je 15. siječnja 2016. Drugi rok poziva završio je 14. studenog 2016., a odluku o odobrenju projekata donio je u svibnju 2017. Odbor za praćenje programa, sastavljen od predstavnika sudjelujućih država. Odobreno je 12 projekata u ukupnoj vrijednosti 11,5 milijuna eura europskog sufinanciranja i to 11 s područja očuvanja i održivog korištenja prirodnih i kulturnih resursa te jedan s područja zdravog, sigurnog i pristupačnog pograničnog područja. Od ukupno 33 milijuna eura raspoloživih europskih sredstava do sada je ugovoreno 16,1 milijuna eura ili oko 49 posto svih raspoloživih sredstava otvorenog poziva. Treći rok otvorenog javnog poziva za predaju projekata završava 27. rujna 2017. te se predviđa da će Odbor za praćenje programa o izboru projekata odlučivati u travnju 2018. Objava četvrtog roka predviđa se u drugoj polovici 2018., priopćio je HAZU.
Izvor: Hina/gs
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.