Potrošačke cijene u studenome 1,3 posto više nego lani

foto FaH/ Damir SENÈAR /ds

Niže su bile cijene odjeće i obuće, za 1,5 posto, te komunikacija za 0,2 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potrošačke cijene u Hrvatskoj u ovogodišnjem studenome bile su za 1,3 posto više nego u istom lanjskom mjesecu, dok su u odnosu na listopad u prosjeku bile niže za 0,3 posto, pokazuju u petak objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Po podacima DZS-a, u studenome ove u odnosu na isti mjesec prošle godine najviše su, za 3,4 posto, porasle cijene prijevoza, potom alkoholnih pića i duhana za 2,8 posto, stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva za 2,5 posto, te usluga vezanih uz zdravlje za 1,8 posto.

Cijene hrane i bezalkoholnih pića, s najvećim udjelom u strukturi od 27,9 posto, istovremeno su porasle za 0,5 posto pri čemu je najveći rast na godišnjoj razini ostvaren kod cijena povrća – 4,9 posto, te riba i plodova mora od 3,9 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U studenome ove u odnosu na isti lanjski mjesec, rast cijena od 1,2 posto zabilježen je i u kategoriji pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva, rekreacije i kulture također za 1,2 posto, obrazovanja od 0,8 posto te raznih dobara i usluga za 0,4 posto.

Istodobno, niže su bile cijene odjeće i obuće, za 1,5 posto, te komunikacija za 0,2 posto.

Analitičari Raiffeisenbanka (RBA) ocjenjuju da je usporavanje stopa rasta inflacije prvenstveno posljedica nižih stopa rasta cijena nafte na svjetskim tržištima, tako da na kraju 2018. očekuju skromnu stopu rasta od 1,3 posto dok bi prosječna stopa inflacije na razini cijele godine mogla iznositi 1,6 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Primjena smanjene stope PDV-a od 13 posto od siječnja 2019. za niz proizvoda mogla bi dijelom neutralizirati potencijalne inflatorne pritiske u godini pred nama. Što se tiče ponude, ona će ostati osjetljiva na cijene energije isto kao i na području eurozone. Tako i ECB u posljednjim projekcijama, uslijed trenutnih razina cijena sirove nafte, očekuje kretanje stope inflacije ispod dva posto” kažu u RBA-u.

Na mjesečnoj razini, to jest u odnosu na listopad, službena statistika u studenome bilježi pad razine potrošačkih cijena za 0,3 posto.

Promatrano po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje, najviše su povećane cijene odjeće i obuće, za 0,8 posto, te stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva za 0,6 posto. Cijene raznih dobara i usluga u prosjeku su više za 0,2 posto, pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva 0,1 posto, koliko su rasle i prosječne cijene u segmentu zdravlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, u studenome ove godine u odnosu na mjesec ranije najviše su pale cijene prijevoza – 2,1 posto. Cijene hrane i bezalkoholnih pića u prosjeku su niže 0,5 posto, a rekreacije i kulture te restorana i hotela za 0,2 posto.

Istodobno su cijene alkoholnih pića i duhana, komunikacija i obrazovanja ostale na razini iz listopada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.