Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u četvrtak je jednoglasno odlučilo pokrenuti postupak protiv zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića zbog povrede načela u obnašanju dužnosti, jer se primitkom jamstva od 15 milijuna kuna od odvjetnika Marijana Hanžekovića, u zamjenu za izlazak iz istražnog zatvora, doveo u odnos ovisnosti prema uplatitelju, a moguću povredu zabrane primanja darova predstavljaju i uplate građana na račun njegove predsjedničke kampanje dvije godine nakon završetka izbora.
Predsjednica Povjerenstva Dalija Orešković ocijenila je da Bandićevo prihvaćanje Hanžekovićeva jamstva, budući da taj odvjetnik niz godina zastupa Grad Zagreb, Zagrebački holding i njegove podružnice, predstavlja okolnost koja narušava Bandićevu vjerodostojnost u obnašanju gradonačelničke dužnosti, ali i povjerenje građana.
“Odnos ovisnosti dužnosnika koji je stvoren prihvaćanjem uplate jamčevine ne treba tumačiti isključivo u odnosu na eventualni budući utjecaj na nepristranost dužnosnika, već i u kontekstu vanjskog dojma prema građanima i javnosti”, rekla je Orešković.
Bandićevo dugo razdoblje obnašanja dužnosti gradonačelnika podrazumjeva da je kroz to vrijeme stekao značajan društveni i politički utjecaj, stoga Hanžekovićeva uplata jamčevine stvara vanjski dojam da se time odužuje za neke ranije Bandićeve radnje, napominje Orešković.
Osim toga, dvije godine nakon završetka predsjedničkih izbora 2009/2010., fizičke osobe uplaćivale su značajne iznose novca na Bandićev račun, na ime donacija za predsjedničku kampanju.
Uplate tih donacija nakon prestanka predsjedničke kampanje trebalo bi protumačiti kao primitak dara u novcu i moguću povredu Zakona o sprečavanju sukoba interesa, smatra Povjerenstvo.
U Povjerenstvu ističu kako će se morati utvrditi izvor sredstava iz kojih je plaćena jamčevina, te protumačiti i utvrditi smatra li se takva uplata primitkom nedopuštenog dara koji dužnosnika stavlja u odnos ovisnosti o uplatitelju.
Kad je riječ o donacijama za predsjedničku kampanju, treba utvrditi razdoblje u kojem su izvršene uplate nakon završetka kampanje, imena osoba koje su uplaćivale i konkretne iznose s izvršenih uplata.+
Povjerenstvo je također izreklo nekoliko sankcija. Zbog toga što je obnašala dvije javne dužnosti i istovremeno primala plaću kao članica Vijeća za elektroničke medije i naknadu kao članica Upravnog vijeća Hine, dužnosnici Gordani Simonović izrečena je sankcija od 12.000 kuna koje će moći isplatiti u šest uzastopnih mjesečnih rata, no na takvu odluku Povjerenstva ima pravo žalbe.
Simonović, koja je osobno nazočila sjednici, podsjetila je kako je dala ostavku na mjesto članice Upravnog vijeća Hine i izjavila kako se “duboko ne slaže” s time da se članovi Vijeća za elektroničke medije smatraju dužnosnicima, a ne radnicima.
Gradonačelniku Velike Gorice Draženu Barišiću izrečena je obustava isplate dijela plaće, u ukupnom iznosu od 10.000 kuna tijekom pet mjeseci, zbog propusta da opravda nesklad između prijavljene i stvarne imovine.
Županu Virovitičko-podravske županije Tomislavu Tolušiću izrečena je sankcija obustave plaće u ukupnom iznosu od 5.000 kuna jer je bio i član Nadzornog odbora trgovačkog društva “Ceste” iz Bjelovara.
Tekst se nastavlja ispod oglasa