Pravobraniteljica Ljubičić uspjela u naumu: HAK obiteljsko članstvo proširio i na – LGBT parove

Foto: fah

Hrvatski autoklub je pogodnosti obiteljskog članstva proširio i na životne partnerice i partnere, piše N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, epilog je to priče koja traje nekoliko mjeseci, a koju je Crol pokrenuo ljetos, kad su ih čitateljice upozorile da ne mogu kupiti obiteljsko članstvo jer je HAK-ov uvjet bio da “supružnici mora moraju biti različitih spolova”.

Na sve to je reagirala pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić koja je pokrenula antidiskriminacijski postupak. Ona je od nadležnih tijela HAK-a zatražila pismeno očitovanje o stvarnoj praksi koju ima u pogledu pristupa uslugama koje pruža, a HAK je imao obvezu očitovati se o upitu Pravobraniteljice u roku 30 dana.

Kako HAK nije zaprimio inicijalni dopis, 22. kolovoza iz ureda Pravobraniteljice poslan je novi u kojem je HAK-u skrenuta pažnja na članak 2. i članak 3. Zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola (NN 92/14) koji životno partnerstvo definira kao zajednicu obiteljskog života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljubičiću je ustvrdila kako HAK smatra da kao interesna udruga građana “ima pravo autonomno utvrditi definiciju obitelji koja predstavlja polazište za utvrđivanje mogućnosti pristupa pojedinca Obiteljskom članstvu”.

U dopisu koji je Crol.hr u zaprimio u srijedu, pravobraniteljica Ljubičić obavijestila ih je da je od strane Hrvatskog autokluba “primila dopis u kojem je navedeno da je Upravni odbor Hrvatskog autokluba na svojoj 5. sjednici održanoj 26. listopada 2016. godine donio, sukladno njezinom upozorenju i preporuci, Odluku o izmjenama Pravila Obiteljskog članstva Hrvatskog autokluba u modelima “Start”, “Optimum” i “Europa” koja je stupila na snagu te se primjenjuje od dana 1. studenog 2016. godine.

Sukladno novoj odluci, Obiteljsko članstvo sada podrazumijeva obitelj, odnosno zajednicu obiteljskog života koju čine roditelji, partneri te njihova djeca do 25. godine života, uključujući i djecu koja ne žive s obitelji ako nisu zasnovala vlastitu obitelj. Obiteljsko članstvo podrazumijeva i jednoroditeljske obitelji koje čine jedan roditelj i dijete ili djeca, kao i obitelji bez djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što znamo o Višnji Ljubičić, pravobraniteljici za ravnopravnost spolova i njezinim dvostrukim kriterijima?

Višnja Ljubičić podučila Sabor o katoličkom nauku i ‘utemeljila’ novu crkvu u Hrvatskoj – muslimansku

Višnja Ljubičić: promicanje rodne ideologije umjesto zaštite socijalnih i radnih prava žena

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova poznata je po ‘progonu’ onih koji ne dijele njene ideološke stavove ili obmanjivala javnost vlastitom istinom.

Udruga U ime obitelji početkom svibnja ove godine svim članovima Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora poslala je prijedlog za odbacivanje Izvješća o radu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić koja tu dužnost obnaša od 2011. godine. Više o njoj možete pročitati ovdje.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova zabranila bi pravo na iznošenje svog stava o pobačaju

Godine 2015. zlorabila je Ljubičić svoj položaj pravobraniteljice protiv vjernika s namjerom onemogućavanja molitvene pro-life inicijativeu “40 dana za život”, a predložila je i zanimljivo ograničenje. Pravobraniteljica je predložila da svoj stav o pobačaju ne smiju iznositi udruge civilnog društva, jer nisu vjerske zajednice. Pri tom je ovo zanimljivo ograničenje predložila za udruge koje se protive pobačaju, ali ne i za udruge koje promiču pobačaj!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću o radu za 2014. pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić proziva udrugu Betlehem i internetski portal “Klinika za pobačaje” (www.klinikazapobacaje.com), koji se bave zaštitom trudnica.

Pozvala je Ministarstvo uprave i Ministarstvo zdravlja da “u okviru svojih nadležnosti poduzmu odlučne i žurne radnje kojima bi se spriječilo daljnje protuzakonito djelovanje organizacija civilnog društva u području reproduktivnog zdravlja žena”.

Takvim izvješćem pravobraniteljica Ljubičić udrugu Betlehem i internetski portal “Klinika za pobačaje” stavila je u nepovoljan položaj zbog izražavanja vlastitog moralnog stava što podliježe sankcijama prema Zakonu o suzbijanju diskriminacije čl. 1 st. 2., a zajednica aktivnih građana citizengo.org pozvao je građane na potpisivanje peticije za odbacivanje tog ideološkog izvješća o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova.

Sama pravobraniteljica tu peticiju građana protiv njezinog pokušaja cenzure nazvala je hajkom i javnim linčom.

U žaru pojašnjavanja zašto njezin pokušaj zabrane javnog iznošenja stava o pobačaju nije hajka, a potpisivanje peticije protiv takvog njezinog, protuustavnog ponašanja, jest – pravobraniteljica za ravnopravnost spolova nazvala je islamsku zajednicu u Hrvatskoj “crkvom” te preuzela ulogu tumača nauka Katoličke Crkve: „Takve rigidne stavove i neistinite informacije (misleći na portal www.klinikazapobacaje.hr) ne možemo naći niti u udžbenicima koje smo analizirali u vjeronaučnim sadržajima katoličke, pravoslavne ili muslimanske crkve. Oni izlaze iz okvira nauka Crkve i na jedan način dovode u zabludu svojim nedopuštenim oglašavanjem i lažnim predstavljanjem, svojim zavaravajućim, prikrivenim i prijevarnim oglašavanjem u stvari dovode u zabludu ili će dovesti u zabludu osobu koja traži informaciju vezanu uz provođenje legaliziranog induciranog pobačaja.“

Višnja Ljubičić poznata je i po kontroverznim nastupima tijekom izjašnjavanja birača o raspisivanju referenduma o braku gdje je, izlazeći izvan svojih ovlasti, zauzela poziciju protiv ustavne zaštite braka, podržavajući Milanovićevu Kukuriku vlast i njoj bliske nevladine udruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.