Predloženi novi dokazi u slučaju Planinska

Nakon što su posljednji okrivljenici iznijeli obrane u „slučaju Planinska“ predstavnici Uskoka i obrane bivšeg premijera Ive Sanadera predložili su izvođenje novih dokaza o čemu bi Sudsko vijeće zagrebačkog Županijskog suda trebalo odlučiti u nastavku rasprave 24. ožujka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavnici okrivljenih pravnih osoba Mesnica Fiolić i Centra za reprodukciju i stočarstvo Hrvatske Tomislav Grahovac i Goran Dukovčić u petak su priznali navode iz optužnice kojom Uskok tereti Sanadera da je dobio mito od prodaje zgrade u Planinskoj.

U nastavku rasprave Uskok i obrana bivšeg premijera potom su iznijeli niz novih dokaznih prijedloga.

Tužiteljstvo traži da se kao dokaz sasluša snimka zatvorenog dijela 76. sjednice vlade na kojoj je dana suglasnost za kupnju poslovnog prostora te da se pročita članak koji je 16. rujna 2006. objavio portal Indeks pod naslovom „Sanader oporbi: Pripremite se za još jedan oporbeni mandat”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanaderova obrana traži pak da se pročita transkript otvorenog dijela 76. sjednice Vlade, da se zatraži pismo od nekadašnje predsjednice Hrvatskog sindikata šumarstva Gordane Colnar koji je uputila Sanaderu, te da se provede financijsko-knjigovodstveno vještačenje Fiolićeve imovine.

Obrana bivšeg premijera traži i da se dopuni građevinsko vještačenje zemljišta u Planinskoj kako bi se utvrdila njegova potencijalna vrijednost te da se tužiteljstvo očituje je li se sa Stjepanom Fiolićem, koji je priznao krivnju, dogovorilo oko kazne te je li dobio parcijalni imunitet za neko drugo kazneno djelo.

Traže također da se Uskok očituje je li parcijalni imunitet u slučaju Planinska dobila Fiolićeva supruga Katica Fiolić koja je odgovorna osoba u Mesnicama Fiolić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik ravnatelja Uskoka Tonći Petković zamjerio je Sanaderovoj odvjetnici Jadranki Sloković na nekolegijalnom ponašanju jer se Uskoku implicira da čini kaznena djela.

Sanader je nakon rasprave izjavio kako Uskok zna da mu Fiolić nikad nije dao novac, ali su ga ucijenili jer je bio nalog da se njega (Sanadera) mora slomiti. Tvrdi da Petković ima Fiolićev prvi iskaz u kojem je rekao da je od novca od Planinske radio kuću svoga sina. Tužiteljstvo tvrdi da takav Fiolićev iskaz ne postoji.

Uskok sumnja da je bivši premijer u slučaju Planinska primio mito nakon što je ministarstvo na čijem je čelu bio Petar Čobanković, temeljem vladine odluke, 2009. kupilo zgradu u Planinskoj ulici od tvrtke bivšeg HDZ-ova saborskog zastupnika i vlasnika mesnica Stjepana Fiolića koji je priznao da je bivšem premijeru u obiteljsku kuću odnio 10 milijuna kuna i milijun eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanader je ranije u svojoj obrani ustvrdio da su sve Fiolićeve riječi kojima ga je teretio laž te da je prije suđenja sklopio nagodbu s Uskokom. Sanader je pred sudskim vijećem u svojoj obrani zatražio i nagodbu koju je s tužiteljstvom navodno zaključio bivši ministar Čobanković prije nego što je također priznao sve Uskokove optužbe u ovom slučaju pa je sporazumno osuđen na rad za opće dobro.

Vlasnik ‘Inženjerskog biroa’ Mladen Mlinarević koji je na optuženičkoj klupi u slučaju Planinska zbog tvrdnje tužiteljstva da je njegova tvrtka udvostručila vrijednost nekretnine od čije je prodaje proviziju navodno primio bivši premijer Ivo Sanader, u svojoj je obrani odbacio sve što mu Uskok stavlja na teret.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.