Predstavnik radnika 3. maja otkriva da je direktor osnovao novo društvo u Puli te da nema uvid u poslovanje te tvrtke

Foto: fah

Predstavnik radnika u Nadzornom odboru (NO) brodogradilišta 3. maj i predsjednik Sindikalnog odbora za opstojnost 3. maja Juraj Šoljić priopćenjem je još jednom iskazao zabrinutost i ukazao na alarmantno loše stanje u 3. maju, ističući da je neophodno u to brodogradilište što prije uvesti kriznu upravu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uljanik dugovao 3. maju 175 milijuna, pa mu dao dva broda koji su napravili gubitak od 466 milijuna kuna

Vlasnik Brodosplita: ‘Jako mi je žao, 3. maj je mogao biti pozitivna priča, ali odbila nas je Uljanikova ‘hobotnica’

Smatra da je 3. maj u takvu situaciju doveden tijekom posljednjih pet godina, a posebice u posljednje dvije godine pod vodstvom direktora Maksimilijana Percana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šoljić navodi da su u Percanovom mandatu donesene štetne poslovne odluke, ponajprije zbog potpisivanja i prolongiranja pozajmica u iznosu od 523 milijuna kuna, čime je ugrožena likvidnost 3. maja. Istaknuo je da predobrada čelika ne radi više od godine, jer je brodogradilište sustavno dovedeno u nelikvidnost, pa nema limova za gradnju broda. Nelikvidnost je, kaže, utjecala i na ostale proizvodne pogone i na kašnjenja koja su uzrokovala gubitke, a potom i dovela do nepovjerenja brodovlasnika prema 3. maju.

Šoljić ističe da uprava i direktor nisu osigurali potreban materijal i da radnici nemaju sa čime raditi, da brodogradilište nije moglo ispuniti ugovorene obveze te je došlo do raskida ugovora od strane brodovlasnika, a za to je, smatra, odgovorna isključivo uprava.

Marcel Holjevac: Uljanik je hrvatski Titanik – trebamo li svi potonuti s tvrtkom koja mjesečno po zaposlenom gubi 18.000 kuna?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brodić o Uljaniku: ‘Ako Plenković kalkulira s IDS-ovim glasovima, onda je to vrlo skupo’

Šoljić je naveo da su u mandatu direktora Percana potpisani štetni dodaci za ugovorene brodove, kojima se brodogradilište dovelo u iznimno tešku financijsku situaciju.

“Dvije trećemajske gradnje su odvedene u Pulu na dovršetak, od čega je jedna isporučena uz velike gubitke i nakon ugovorenog datuma isporuke, a druga se još nalazi u Uljaniku, ali na njoj već godinu i pol dana nema nikakvih aktivnosti, pa je isporuka upitna. Za drugu gradnju direktor Percan osnovao je novo društvo pod nazivom 3. maj 723 d.o.o. sa sjedištem u Puli, čiji je on direktor. Stoga mi je, kao članu NO 3. maja, uvid u poslove vezane za tu novogradnju onemogućen”, naglasio je Šoljić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nastavku je naveo da će teret svih gubitaka po toj novogradnji pasti na 3. maj te da se postavlja i pitanje panel linije koju je 3. maj kupio bez znanja NO. Ona predstavlja ulaganje na tuđoj imovini, jer se nalazi u pogonu u Vodnjanu te ju ne može koristiti za rad na svojoj lokaciji, dodao je.

Šoljić naglašava da je kao član NO zatražio uvid u svu dokumentaciju u vezi s pozajmicama cesijama, investicijama, ugovore i podugovore, anekse i dodatke ugovora, ali da mu je direkto Percan, navodeći da se treba koncentrirati na budućnost, onemogućio uvid u zatražene dokumente.

Sve navedeno ukazuje da se 3. maju, osobito za vrijeme mandata direktora Percana, sustavno i planski nanosi šteta, iako je 3. maj dokazao da zna i može graditi najbolje brodove, ocijenio je .

Šoljić je naveo da je na sjednici vlade u Puli jasno rečeno da vlada želi brodogradnju i da želi pronaći rješenje, dodavši da ima dojam da će uprava Uljanika ipak i dalje raditi po svome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uljanik i IDS: 14 direktora koji su drmali brodogradilištem

Plenković smatra da stečaj za gubitaški Uljanik nije opcija

Stoga ponavljam zahtjev da se odmah imenuje krizna uprava ili povjerenik vlade, koji će zaštititi 3. maj i radnike, budući se i dalje donose odluke koje su štetne za to riječko brodogradilište, zaključio je Šoljić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.