Velika ‘plinska afera’ u Ini, kako spriječiti zagađivanje izvora rijeke Cetine, te neslaganje roditelja s poslovnom politikom kompanije Disney, aktualnosti su koje smo izdvojili za najnoviji pregled tjedna.
Ekonomist Vuk Vuković gostovao je na N1 gdje je komentirao veliku pljačku Ine i upravljanje javnim tvrtkama.
Na tvrdnju premijera koji je rekao da ne zna kako je upravi Ine moglo sve to promaknuti, Vuković kaže:
“Mislim da ne bi smjelo, ako je, onda je to pokazatelj katastrofalnog upravljanja kompanijom. Sama činjenica da jedna osoba ima pravo potpisivanja do 20 milijuna eura bez ikakve kontrole je katastrofalna”, kaže Vuković.
“Uvijek je uprava odgovorna za sve što se dogodi unutra”
Dodaje da to inače nije uobičajeno. “Ako ste predsjednik ili član uprave i odgovarate za nekog ispod vas, nema šanse da dopustite nekom toliku količinu kontrole bez da vi, koji morate odgovarati kazneno za to, nemate kontrolu.”
> Kajkić: Jedna od glavnih karika u krađi milijardu kuna je tvrtka u vlasništvu Vukovarsko-srijemske županije
Postoji li onda odgovornost Uprave Ine u ovom slučaju?
“Uvijek, tako je, apsolutno. Uvijek je uprava odgovorna za sve što se dogodi unutra. Ovo nije priča samo o smjeni nego o odgovornosti uprave”, objašnjava ekonomist.
“Ako je istina da je jednoj osobi dano da potpisuje ugovore od 20 milijuna kuna, dana tolika kontrola, onda je jasno da je taj mehanizam napravljen za ovakvo nešto, za pljačku”, istaknuo je.
Navodi da je Uprava i po samom statutu odgovorna, a komentirao je i ima li ikakve odgovornosti na članovima Nadzornog odbora.
“NO isto donekle ima odgovornost, ali oni nemaju uvide u pojedinačna poslovanja. Ali, ipak je na upravi da postavlja mehanizme i pravila igre po kojima stvari moraju funkcionirati”, rekao je Vuković.
Vuković ističe i da ovaj slučaj pokazuje da mehanizmi kontrole ne postoje.
“Ovaj slučaj je izašao samo jer je bankama upalio alarm, koji su to prijavili Uredu za sprječavanje pranja novca, ali pitanje je koliko je toga prošlo da mi o tome nemamo pojma”, dodao je.
“Mito i korupcija uništavaju kupovnu moć prosječnog čovjeka”
Vuković objašnjava da mito i korupcija utječu na sve nas.
“Zašto plaćamo tolike cijene energenata, plin, struju, naftu, do koje razine nama to narušava kupovnu moć, sve zbog korupcije i klijentelizma. To nam uništava i gospodarstvo i kupovnu moć i bili bi puno bogatiji da toga nemamo”, tvrdi ekonomist.
Postoji li politička odgovornost? “Apsolutno, to je firma koja nam je strateški interes. Ako je to firma koja je toliko delikatna tema, defintivno postoji politička odgovornost – tko je postavljao članove uprave i na koji su načini procesi unutra postavljeni”, pita, podsjećajući da je Ina rušila Vlade i političare te da je hrvatska javnost posebno osjetljiva na temu Ine.
“Istraga se treba proširiti i nadam se da ovo neće stati na tih par ljudi, oni su pješadija”, dodaje.
Miro Bulj: Sveta rijeka Cetina
Gradonačelnik Sinja na svojemu je FB profilu objavio apel za zaštitu izvora rijeke Cetine:
“Moj jučerašnji apel da nadležna tijela zaštite neprocjenjivo prirodno bogatstvo izvora rijeke Cetine, mediji su prikazali kao nesvakidašnji incident.
Premda je vijest prenesena uz senzacionalističke naslove te je prikazana kao incident, ljudi su jasno uvidjeli moju namjeru da se stane na kraj neredu koji cijelo ovo ljeto vlada na izvoru Cetine na kojemu posjetitelji, bez ikakve kontrole, svojim neodgovornim ponašanjem uništavaju jedinstveni prirodni fenomen radi pokoje atraktivne fotografije ili videa za društvene mreže.
> Ovrhe zbog neplaćene struje dobili Imotski, Vrlika, Sinj, Bulj kaže: ‘To je harač gori od Turaka’
Činjenica da nadležna tijela za zaštitu prirode mjesecima ne reagiraju pokazuje potpunu nebrigu države za naša prvorazredna prirodna dobra i bogatstva. Meni je takva nebriga neprihvatljiva!
Narodi i države koji ne vode računa o svojim prirodnim i kulturnim bogatstvima, o simbolima svog nacionalnog ili lokalnog identiteta, o svojoj tradiciji i vrijednostima ne mogu očekivati da ih njihovi gosti poštuju.
Brendiranje Hrvatske kao turističke destinacije u kojoj je sve dozvoljeno, u kojoj nema reda ili u kojoj se zakoni i regule ne poštuju nije vizija turizma koju trebamo slijediti.
U svakoj se uređenoj državi njezini zakoni moraju poštovati i svima biti poznati, pa i gostima, posjetiteljima ili prolaznicima.
No, da se razumijemo, moj apel zapravo se uopće ne odnosi na strane turiste koji naš jezik ne razumiju, nego na nas domaćine koji svojim primjerom moramo našim gostima pokazati kako se odnosimo prema svojoj zemlji, prirodi ili gradovima i naseljima.
Onako kako se mi budemo ponašali prema našim ljepotama i bogatstvima, tako će se prema njima odnositi i turisti.
Onako kako mi budemo održavali red i čistoću u našim gradovima i naseljima, tako će je održavati i naši gosti.
Dok te jednostavne činjenice ne shvatimo, ne možemo se nadati održivom razvoju i turizmu, nego ćemo se svakog ljeta iznova tobože skandalizirati vijestima o svakojakom neredu”, zaključio je Bulj.
Bartulica: ‘Danas Disney zastupa neku drugu viziju obitelji’
Saborski zastupnik Stjepo Bartulica govorio je o Disney filmovima:
“Disney danas zastupa neku drugu viziju obitelji i čovjeka od one koja je jedina moguća i koju su desetljećima unazad zastupali.
Svjedočimo zloupotrebi korporativne moći kada se neprimjeren sadržaj nudi djeci bez kontrole i odobrenja roditelja” – upozorava Bartulica.