Preminuo Stipe Milanović: Zbog smrti oca Milanović ‘do daljnjega odgađa predsjedničku kampanju’

Zagreb, 20.3.2018. - Posljednji ispraæaj stožernoga generala Petra Stipetiæa na zagrebaèkom Gradskom groblju Mirogoj. Na fotografiji Zoran Milanoviæ. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ ua

Predsjedničkom kandidatu Zoranu Milanoviću iznenada je preminuo otac Stipe. Bivši premijer zbog smrti oca odgodio je sve obaveze u kampanji za Pantovčak do kraja tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bio je predsjednik ureda Mike Tripala, bivšeg lidera Hrvatskog proljeća uz Savku Dabčević-Kučar, pokreta iz kojeg je izašao Ustav 1974. godine, na temelju kojeg je Hrvatska formalno-pravo ostvarila neovisnost.

Stipe Milanović rođen je 1937. godine. Poslije završetka gimnazije u Sinju, 1957. upisao je ekonomiju u Zagrebu. Studirao je zajedno s Vladom Veselicom, a potkraj studija 1961., zahvaljujući razmjeni studenata, prijatelji Milanović i Veselica otišli su u Francusku kako bi naučili jezik. Osim toga, Stipe Milanović je kao student u Zagrebu bio i predsjednik Kluba sinjskih studenta. Godine 1963./64. bio u Sarajevu u školi rezervnih oficira, zajedno s Božom Jusupom, vlasnikom Tankerkomerca iz Zadra, prenosi Večernji list.

Kako je Miko Tripalo postao šef zagrebačkog ogranka Partije 1964., Milanović je nakratko bio šef njegova kabineta. “Brzo sam odstupio i rekao Miki: Ma neću ja ovdje s fakultetom 20 godina nakon rata primati prvoborce NOR-a koji stalno nešto traže za sebe i govore zašto sam se ja borio i bio ranjavan?!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslije je postao tajnik Komisije za privredu u Gradskoj konferenciji SK. Nakon 1971. Stipe Milanović, zbog bliskosti s Tripalom i braćom Veselica, nije, kako tvrdi, mogao politički napredovati. Stoga je magistrirao na ekonomiji 1975. Bio je direktor Prvog računalnog centra, direktor zagrebačkog Centra za ekonomski razvoj (CER), a poslije 1984., kad je podnio ostavku i napustio SK, u CER-u je bio voditelj sektora za dugoročni razvoj Zagreba. Uz ostalo, Stipe Milanović je bio i predsjednik Odbora za izgradnju Koncertne dvorane Lisinski koja je otvorena je 1973.

Nakon prvih demokratskih izbora, Vlatko Pavletić je postao ministar prosvjete, kulture i športa te je tražio pomoćnika za financije. Pronašao ga je našao u Stipi Milanoviću. Nakon godinu dana Milanović je smijenjen zbog “zviždanja” o bezakonju. Na nagovor Stipe Mesića Milanović se učlanio u HDZ – ponuđeno mu je mjesto hrvatskog veleposlanika u Ukrajini, a uvjet je bio da uđe u tu stranku. Naravno, iako govori ruski jezik, nije prošao jer nije bio barakaš. Tek 17. rujna 1991. uvedeno je u Vladi i Saboru 24-satno dežurstvo. Dežurati su mogli samo provjereni i odani kadrovi, poput Gordana Radina, Nedjeljka Mihanovića, Milana Kovača, Tomislava Duke, Ćire Grubišića, Kikereca, Nevena Jurice, Đure Perice, Zlatka Gledeca… Dežurao je i Stipe Milanović kao pomoćnik ministra prosvjete.

Milanović do daljnjega odgađa predsjedničku kampanju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednički kandidat Zoran Milanović zbog smrti oca do daljnjega odgađa svoju predsjedničku kampanju, potvrdio je u četvrtak Milanovićev glasnogovornik Nikola Jelić, prenosi 24 sata.

“Zoran Milanović do daljnjega neće sudjelovati u predsjedničkoj kampanji i posvetit će se obitelji”, rekao je Jelić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.