Preuzimaju li Rusi preko HDZ-ovog financijera tržište plina u Hrvatskoj?

Foto: fah, fotomontaža: Narod.hr

Mediji javljaju kako je Prvo plinarsko društvo prošle godine dosegnulo prihod od milijardu eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PPD trguje ruskim plinom preko dobavljača Gazproma, s kojim ima potpisan dugoročni ugovor.

> Ugovor Gazproma i PPD-a vrijedan kao pola duga Agrokora – odustaje li se od LNG terminala na Krku?

Pavao Vujnovac, najmoćniji hrvatski poduzetnik koji se bavi plinskim poslom, vlasnik tvrtke Energia Naturalis, krovne tvrtke koja okuplja niz tvrtki okupljenih oko Prvog plinarskog društva poznat je u javnosti po davanju višemilijunskih pozajmica HDZ-u, kako navode mediji, na molbu Milijana Brkića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve je u redu, dug je prisutan, a mi ćemo ga vratiti čim se stvore uvjeti. Ispričat ćemo se čovjeku, ali moram naglasiti da ide i kamata koja je poprilično izdašna. Kad nemate tema koje su bitne za građane, onda se bave lažima i konstrukcijama. HDZ se neće upecati u te zamke, mi ćemo se baviti izvlačenjem države iz krize”, pojasnio je jednom prilikom Milijan Brkić.

Predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak prijatelj s vlasnikom Prvog plinarskog društva

Osječanin Pavao Vujnovac, koji se 2006. zaposlio u Prvom plinarskom društvu (PPD) u Vukovaru kao savjetnik za prodaju, rekao je za Jutarnji list da kad se javio na natječaj, o plinskom biznisu nije puno znao. Vlasnički PPD preuzima 2010. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otvaranje tržišta plinom Vujnovac kaže bilo je na kraju mandata ministra Đure Popijača, no, puna liberalizacija tržišta plina, priznaje Vujnovac, nastupila je u vrijeme kada je na čelu ministarstva gospodarstva bio HNS-ovac Radimir Čačić, kojeg je naslijedio također HNS-ovac Ivan Vrdoljak.

Prvo plinarsko društvo liberalizacijom tržišta postalo je jedan od najvećih igrača na hrvatskom plinskom tržištu nakon što su potpisali partnerstvo s ruskim Gazpromom, navodi HRT.

Pavao Vujnovac, vlasnik i direktor PPD-a prijatelj je s Ivanom Vrdoljakom iz školskih dana. Vujnovac je istaknuo više puta svoje prijateljstvo s Vrdoljakom, ali negira da je za njegov uspjeh zaslužan prijatelj Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, Vujnovca i Vrdoljaka ipak veže i plin. Baš poput poslovnjaka Vujnovca, i bivši ministar Vrdoljak plinom se rado bavi, za mandata snažno gurajući projekt istraživanja mogućih novih nalazišta nafte i plina u hrvatskom Jadranu, navodi Forbes.

Mediji su se zadnjih godina zanimali za vlasničku strukturu Prvog plinarskog društva (PPD), koji na plinu ostvaruje stotine milijuna kuna prihoda, a koje je dodatno procvjetalo usporedo s Vrdoljakovim političkim usponom. “Jednako tako, valjalo bi provjeriti i pogovor kako ministar Vrdoljak PPD-u iznajmljuje svoje lokale u blizini jednog zagrebačkog hotela”, pitao se kolumnist Ivica Šola.

Ivan Vrdoljak nagađanja o njegovoj povezanosti s PPD-om u smislu sudjelovanja u vlasničkoj strukturi smatra ružnim podmetanjem, a našao se u središtu skandala nakon što je HDZ-ov zastupnik Željko Fiolić na konferenciji za novinare ustvrdio kako je HDZ u posjedu dokumenata iz kojih je vidljvo da je bivši ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak (HNS) bivšoj supruzi te drugim osobama i tvrtkama priskrbio više od 150 milijuna kuna vrijednih poslova s Hrvatskom elektroprivredom (HEP).

Fiolić je ustvrdio kako je u HEP-u Vrdoljak postavljao svoje ljude te da je s tom tvrtkom poslovao preko firme “ATO Inženjering” kojoj je vlasnik bila njegova bivša supruga, a potom i on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji opravdana sumnja da se za trajanja Vrdoljakovog mandata brižno “skrojenim” HEP-ovim natječajnim uvjetima koji su ekskluzivno osiguravali PPD-u najmanje 2/3 raspisanih količina po cijenama koje daleko nadmašuju tržišne, navodi dnevno.hr. Tu igru je uočio i jedan od zainteresiranih ponuđača, GDF – francuski div, koji je, nakon što je vidio natječajnu dokumentaciju, uputio oštar prosvjed HEP-u, upozoravajući na nepravilnosti u natječaju i štetnosti po HEP. Naravno, bez efekta, jer je natječaj okončan i PPD je, kako se unaprijed i znalo, dobio 2 od 3 tražena lota, a jedan je dobio Prirodni plin d.o.o..

Nakon sklapanja koalicije HDZ-HNS prihodi PPD-a popeli se na 7,6 milijardi kuna

Prvom plinarskom društvu u posljednjih godina prihodi su se, kako javljaju mediji, drastično povećali, nakon što je sklopljena koalicija HDZ-HNS.

PPD je još 2011. godine ostvarivao samo 53,5 milijuna kuna prihoda. No tada na vlast 23. prosinca 2011. dolazi Kukuriku koalicija, sa SDP-ovcem Zoranom Milanovićem na čelu i HNS-ovim prvim potpredsjednikom Vlade Radimirom Čačićem, kojeg nasljeđuje Ivan Vrdoljak.

> Fina: Ina ima najveće prihode, ali PPD zarađuje najviše po zaposlenom

Samo nekoliko dana nakon promjene vlasti, PPD počinje 1. siječnja 2012. uvoziti plin i godinu završava sa šest puta većim prihodom, 300 milijuna kuna. Hrvatska vlada te je godine objavila i odluku o povećanju cijene plina za dvadesetak posto, navodi Tportal.

Dok je HEP Plin, koji opskrbljuje kućanstva, 2013. godine poslovao s gubitkom, s ostvarenim prihodom od 438 milijuna kuna i dvostruko manje od PPD-a, PPD-u se prihod utrostručio na 910 milijuna kuna.

Krajem 2012. godine udio Prvog plinarskog društva u ukupnom uvozu prirodnog plina bio je 16,68 %, a opskrbni, odnosno prodajni portfelj, povećan je s 80 milijuna m3 u 2012. godini na 260 milijuna m3 u 2013. godini. Kroz 2014. godinu, Prvo plinarsko društvo će opskrbljivati hrvatsko tržište sa 600 milijuna m3 prirodnog plina što predstavlja oko 25 % tržišta što ih čini najvećim uvoznikom prirodnog plina i jednom od najbrže rastućih tvrtki u Hrvatskoj. S tim tržišnim udjelom PPD je pretekao Inu, koja trenutno drži 18 % tržišta. PPD ima zaključene ugovore s GPZ-Opskrbom i HEP-Plinom Osijek te Petrokemijom Kutina i HEP Proizvodnjom, dva najveća potrošača koji troše oko 40 % ukupne potrošnje tržišta. Trvtka ima aspiracije svoj biznis proširiti u razna druga područja, kao što su obnovljivi izvori i ESCO usluge, navodi energetika-net.com.

Već 2013. PPD raste na 910 milijuna kuna prihoda, da bi 2014. njihov prihod porastao na 2,9 milijardi. Tijekom 2016. imali su prihode od 3,8 milijardi kuna.

Prošle godine popeli su se na 7,6 milijardi kuna.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.