Prije 27 godina major JNA srušio helikopter s EU promatračima kod Varaždina- je li za taj zločin odslužio odgovarajuću kaznu?

Foto: snimka zaslona

Prošle je godine Varaždinski županijski sud pokušao temeljem zastare poništiti odluku iz 1993. kojom je u odsutnosti osuđen major JNA Emir Šišić jer je za vrijeme Domovinskog rata, 1992. u blizini Varaždina srušio helikopter u kojemu su se nalazili promatrači Europske zajednice. Sva petorica europskih promatrača koji su se nalazili u helikopteru- jedan Francuz i četiri Talijana- poginuli su. Nakon žalbe Državnog odvjetništva lani je potom ustanovljeno da je odluka o zastari pogrešna jer Zakon propisuje nezastarivost kazne za ubojstva osoba pod međunarodnom zaštitom. Time je potvrđeno da je i dalje na snazi odluka iz 1993. kojim je major Emir Šišić u odsutnosti osuđen na 20 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Varaždin: Major JNA koji je 1992. srušio helikopter s EU promatračima morat će služiti kaznu

No, hoće li Šišić i oni koji su mu bili nadređeni, budući da su nedostupni hrvatskim vlastima, za taj zločin ikada izdržati propisanu kaznu?

Šišić je bio pripadnik avijaciske jedinice stacionirane na uzletištu Željava kod Ličkog Petrovog Sela, u tada okupiranom dijelu Hrvatske. Toga je dana, prema zapovijedi nadređenog potpukovnika Dobrivoja Opačića, ciljano letio okolicom Varaždina kako bi pogodio upravo helikopter Europske zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da je zločin izvršen samo nekoliko dana nakon što je Hrvatska s agresorskom stranom, uz posredstvo međunarodne zajednice, potpisala tzv. Sarajevsko primirje, kojim je dogovoren prekid vatre i povlačenje JNA s teritorija Hrvatske.

Šišić je za zločin bio suđen i pred talijanskim pravosuđem. Nakon što je 2001. po tjeralici uhićen u Mađarskoj, u Italiji je osuđen na 15 godina zatvora, no ni tu kaznu nije odslužio.

Srbija je od Italije tražila da joj ga izruči radi izdržavanja kazne, a Talijani su na to pristali u studenom 2006., nakon što su dobili garanciju srpskih vlasti da Šišiću neće biti umanjena kazna niti će biti pušten na slobodu. Premješten je u zatvor u Srijemskoj Mitrovici, iz kojeg je dvije godine kasnije, 2008., pušten na uvjetnu slobodu, što je izazvalo burnu reakciju Talijana koji su se smatrali izigranima, pisao je Večernji list. Tako je od 15 dosuđenih godina, Šišić za ovaj zločin odslužio samo manji dio kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Talijansko je pravosuđe 2013. u odsutnosti osudilo i Šišićeve nadređene, potpukovnika JNA Dobrivoja Opačića i generala Ljubomira Bajića, potvrdivši svakome zatvorsku kaznu od 28 godina zatvora, o čemu je pisao Novi list. Optužen je bio i bivši načelnik generalštaba JNA Blagoje Adžić, koji je preminuo prije izricanja presude, dok je pukovnik Božidar Martinović, zapovijednik operativnog centra protuzračne obrane u Beogradu, oslobođen optužbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.