Varaždin: Major JNA koji je 1992. srušio helikopter s EU promatračima morat će služiti kaznu

Foto: fah

Nakon žalbe Državnog odvjetništva, Sudsko vijeće Varaždinskog županijskog suda ukinulo je odluku iz siječnja ove godine o obustavi kazne zatvora za pilota JNA majora Emira Šišića koji je ratne 1992. u blizini Varaždina srušio helikopter Europske zajednice. Sva petorica europskih mirovnih promatrača koji su se nalazili u helikopteru- jedan Francuz i četiri Talijana- poginula su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sudsko vijeće je utvrdilo da je odluka o obustavi izvršenja kazne zbog zastare pogrešna jer Kazneni zakon Republike Hrvatske propisuje nezastarivost izvršenja kazne za kaznena djela ugrožavanja i ubojstva osoba pod međunarodnom zaštitom”, izvijestilo je Državno odvjetništvo na svojoj internetskoj stranici. Ranije je Sud, u siječnju ove godine, donio odluku o obustavi izvršenja, s obrazloženjem da je nastupila zastara.

Časnik naredio „Oderi ga!“

Šišićev zrakoplov je sa dvije rakete iznad Podruta u blizini Novog Marofa kod Varaždina pogodio nenaoružani helikopter Europske zajednice u kojemu su se nalazili: Enzo Venturini, Marco Matta, Silvano Natale, Fiorenzo Ramaci i Jean – Loup Eychenne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šišić je bio pripadnik 125. eskadrile 117. lovačkog avijaciskog puka stacioniranog na uzletištu Željava kod Bihaća. Tog je dana bio u sustavu „dežurne pare“, odnosno dva su aviona MiG – 21 bila spremna za polijetanje po nalogu operativnog centra. Poletio je samo Šišić, a dežurni časnik u OC podpukovnik Dobrivoje Opačić je Šišiću dao nalog da leti u zonu u okolici Varaždina. Dao mu je pravac i visinu leta, a Šišić je helikoptere sustigao kod Novog Marofa. Javio je kontroli leta da vidi cilj i doslovno mu je operativni časnik naredio: „Oderi ga“ – govorio je za Jutarnji list Varaždinac Danijel Borović, umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske, a u to vrijeme pripadnik ratnog zrakoplovstva JNA koji je također bio stacioniran na uzletištu Željava. Borović je manje od mjesec dana kasnije sa avionom MIG-21 prebjegao u Hrvatsku, a kasnije je bio i jedan od svjedoka na suđenju Šišiću.

Hrvatska Šišića u odsutnosti osudila još 1993., suđen u Italiji 2001., na služenje kazne izručen Srbiji, gdje je ubrzo pušten na slobodu

Šišić, koji je bio optužen zbog ugrožavanja osoba pod međunarodnom zaštitom, 30. rujna 1992. u Varaždinu je u odsutnosti osuđen na 20 godina zatvora. Na tu se presudu žalio, a Vrhovni je sud žalbu odbio pa je 12. siječnja 1993. presuda postala pravomoćna. No kako je Šišić bio nedostupan, kaznu nikada nije izdržao, navodi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na zatvorsku osuđen je u Italiji, nakon što je 2001. po tjeralici uhićen u Mađarskoj. U Italiji je osuđen na 15 godina zatvora.

Srbija je od Italije tražila da joj ga izruči radi izdržavanja kazne, a Talijani su na to pristali u studenom 2006., nakon što su dobili garanciju srpskih vlasti da Šišiću neće biti umanjena kazna niti će biti pušten na slobodu. Premješten je u zatvor u Srijemskoj Mitrovici, iz kojeg je dvije godine kasnije, 2008., pušten na uvjetnu slobodu, što je izazvalo burnu reakciju Talijana koji su se smatrali izigranima, pisao je Večernji list.

Talijansko je pravosuđe 2013. u odsutnosti osudilo i Šišićeve nadređene, potpukovnika JNA Dobrivoja Opačića i generala Ljubomira Bajića, potvrdivši svakome zatvorsku kaznu od 28 godina zatvora, o čemu je pisao Novi list. Optužen je bio i bivši načelnik generalštaba JNA Blagoje Adžić, koji je preminuo prije izricanja presude, dok je pukovnik Božidar Martinović, zapovijednik operativnog centra protuzračne obrane u Beogradu, oslobođen optužbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.