Domaći i strani gosti, tko god si može priuštiti, ovoga ljeta istražuje prirodne ljepote naše obale. Nakon duge izolacije mnogi su u potrazi za adrenalinskim pustolovinama. U Nacionalnom parku Paklenica provjerili smo imaju li pripadnici HGSS-a više intervencija ove sezone zbog gostiju koji su željni svega, prenosi HRT.
Dok mi uživamo u ljetu i na plaži, Jana Mijailović, HGSS-ovka iz Zadra, dežura u Paklenici. Kaže, nije se nijednom okupala u moru ovog ljeta.
Japanka je simbol da čovjek nije opremljen, a ono zbog čega mi spašavamo su voda i rasvjeta, istaknula je Jana Mijailović, HGSS, Stanica Zadar.
Kolege iz cijele Hrvatske, volonteri, ovdje u Paklenici dežuraju. Dehidracije, prijelomi nogu, lutanja nadobudnih ljubitelja prirode i turista, situacije su s kojima se za ljetnih vrućina najčešće susreću.
Nije samo bitno da se voda mora puno piti, to može biti kontraefekt. Nego treba biti i kalija, paradajz, naranča, banana, što jako pomaže da se čovjek rehidrira, rekao je Edin Alikalfić, HGSS, Stanica Zagreb.
I jučer su se, kaže Jana, dva mladića s neodgovarajućom opremom uputila tko zna kamo u Paklenici kako bi snimili što bolji selfie.
Da im je do doma previše lagano pa bi oni nešto što će ih više umoriti.
U ovoj godini imamo nekih 34 akcije, ali ovo ljeto. Ja da sad ne zazovem koju, ali kolovoz nas je tu u Paklenici poštedio, ali iz drugih stanica javljaju da imaju jako puno akcija, rekla je Jana.
Iako nam plaže izgledaju ovako pa mnogi pobjegnu u planinu, srećom, u Paklenici zasad nema previše intervencija. Čini se da su apeli i edukcije HGSS-ovaca ipak imali određeni učinak.