Komentar saborskog zastpunika SDP-a Nenada Stazića napisan na Facebooku u svibnju 2018. godine, premalo je zaljuljao hrvatsku javnost, pošto se radilo o istupu koji čak nadilazi i nedavne riječi Kreše Beljaka o UDBA-inim ubojstvima u stranim državama.
Iz Večernjeg lista upitali su ga je li to bio njegov komentar, on je potvrdno odgovorio. Napominje kako je prije toga imao status u vezi s Danom pobjede nad fašizmom, u kojem je napisao: ”Nema tu pravog razloga za slavlje. Fašizam u Hrvatskoj još nije pobijeđen”.
Stazić je na Facebooku spomenuo događaje vezane uz svibanj 1945. godine kada su Savezničke snage ostvarile apsolutnu i potpunu pobjedu nad Njemačkom i njezinim saveznicama. Što je to odrađeno ‘šlampavo’ ako misli na vojne pobjede Saveznika i što je to trebalo odraditi dodatno?
Ali, baš u svibnju 1945., datuma kojeg Stazić izrijekom spominje na Facebooku, nakon apsolutne vojne pobjede nad nacizmom i fašizmom, počinju masovne egzekucije, progoni, mučenja, bacanja ljude u jame, logori i bestijalna zvjerstva jugoslavenskih partizana nad pobijeđenim vojskama i osobito nad nedužnim civilima, ženama, djecom i starcima koji su bježali pred krvavim partizanskim orgijama u tijeku.
Beljak: Fašisti u bivšoj Jugoslaviji i drugim zemljama su, nažalost, pobjegli Udbi
Podsjetimo, najnoviji skandal oko Beljaka izazvala je objava na Twitteru u kojoj je ustvrdio kako zloglasna jugoslavenska tajna policija UDBA nije likvidirala dovoljno ljudi.
Rasprava se odvijala ispod objave Katie Pavlich, Amerikanke hrvatskih korijena, koja je napisala kako je njezina obitelj u to doba trebala sastavljati popis gostiju kako bi to jugoslavenska vlada mogla kontrolirati, što je izazvalo niz komentara.
“Jugonostalgičari zaboravljaju da je bilo preko 100 političkih ubojstava izvan Jugoslavije od 1945. do 1990. godine. Udba je bila aktivna u svakoj hrvatskoj emigrantskoj zajednici u SAD-u, Njemačkoj, Kanadi i Australiji”, napisao je jedan korisnik, a Beljak mu je odgovorio:
“Preko 100? Očito ne dovoljno. Vidjeli smo tko je radio sr*nja i tko je uzrokovao ratove od ’91. do ’99. Fašisti u bivšoj Jugoslaviji i drugim zemljama koji su, nažalost, pobjegli Udbi”.
Beljak je i nešto kasnije na Twitteru objavio: “I onda se sva sretna i ozarena vratila u slobodnu i demokratsku Hrvatsku čim je mogla. Yes ??”
Beljak o izjavi koja je zgrozila Hrvatsku: ‘Radi se o nespretnom tweetu’
Predsjednik HSS-a Krešo Beljak ispričao se nakon brojnih reakcija kojima se osuđuje njegov govor mržnje.
”U vezi ovog mog nespretnog i nesretnog tweeta. Taj tweet je dio šire rasprave, pune uvreda i laži. No, nebitno. Žao mi je što se iz moje objave dalo zaključiti kako podržavam politička ubojstva, a to, naravno, nije istina. Žalim i ako sam nekoga uvrijedio. Pogriješio sam”,napisao je Krešo Beljak.
U vezi ovog mog nespretnog i nesretnog tweeta. Taj tweet je dio šire rasprave, pune uvreda i laži. No, nebitno. Žao mi je što se iz moje objave dalo zaključiti kako podržavam politička ubojstva, a to naravno, nije istina. Žalim i ako sam nekoga uvrijedio. Pogriješio sam.
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Krešo Beljak (@KBeljak) 13. siječnja 2020.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/vecernji.hr