Prislušni uređaj otkrio razgovore Peteka i šefa velikogoričkog vodovoda: Evo što su se dogovarali

Foto: fah

Dan nakon što je sudac istrage odredio istražni zatvor za poduzetnika Krešu Peteka i direktora Janafa Dragana Kovačevića te još nekoliko suokrivljenika, jučer je odlučeno da će im se u Remetincu pridružiti i gradonačelnik Nove Gradiške Vinko Grgić (SDP) i Velike Gorice Dražen Barišić (HDZ). Jednomjesečni istražni zatvor, na prijedlog USKOK-a, određen im je zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja nedjela, a obrane su na tu odluku najavile žalbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grgića se tereti da je Peteku pomagao dobiti posao izgradnje solarne elektrane Biosol u Gradiški, težak 4,1 milijuna kuna, a Barišiću da je Peteku pogodovao prilikom dobivanja poslova projektiranja i rekonstrukcije velikogoričkog pročišćavača otpadnih voda, vrijednoga oko 118 milijuna te obnove sustava velikogoričke javne rasvjete, vrijedne oko 30 milijuna.

Dok za slučaj Nove Gradiške USKOK tvrdi da je Petek Grgiću obećao i platiti 102.000 kuna mita, kod Barišića se radilo isključivo o pogodovanju iz usluge. Do dokaza za takve optužbe USKOK je došao najviše zahvaljujući provedbi tzv. posebnih dokaznih radnji, tj. tajnom snimanju telefonskih razgovora osumnjičenika te njihovim tajnim praćenjem i videosnimanjem.

U slučaju N. Gradiške, snimljeni su razgovori između Peteka i njegova poslovnoga partnera Zvonka Marasa u kojima Petek s Marasom dogovara da on organizira ručak s Grgićem. “Mogli bismo u četvrtak, ali mogli bismo tam negdje na periferiji, da ne idem u centar jer idem na put. Ima tamo jedan kod Arene, pitaj ga je l’ hoće meso ili ribu”. Dva dana kasnije do sastanka je najvjerojatnije i došlo, jer je Peteka tijekom sastanka nazvao sin, a Petek mu je rekao: “Ja sam tu s Gradiškom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, još su interesantniji razgovori koje je Petek istoga dana vodio s jednim svojim drugim poslovnim partnerom, i iz kojih proizlazi da su se Petek i njegov partner krivo razumjeli oko toga tko treba dati 102.000 kuna za Grgića. Još gore, do nesporazuma je došlo jer se uz projekt solarne elektrane izgleda dogovaralo i pogodovanje oko posla s nekim reciklažnim dvorištem u Novoj Gradiški. “Jesmo se dogovorili da ćete vi njemu dati 100 tisuća u kešu. Tak ste se vi dogovorili, tak ste mi rekli, Krešo”, kaže suradnik. “U novom projektu, a ne u ovome u p…ku”, pobjesnio je Petek. “Ali vi ste s njim, kada ste otišli, kada sam ja otišao, tamo dogovorili, i on je meni rekao…”, nastavlja suradnik. “Ne, buduće projekte, nismo se razumjeli”, pojašnjava Petek, a otkriva Jutarnji.

Osim telefona i videonadzora, Peteku je policija do travnja ove godine uspjela, kao i bivšoj državnoj tajnici Josipi Rimac, “ugraditi” bubu u auto. Snimljen je i razgovor koji je u svom autu Petek vodio s Tomislavom Jelisavcem, direktorom velikogoričke Vodoopskrbe, s kojim je Peteka spojio Barišić. U to vrijeme već je bio raspisan natječaj za pročišćivač. Na kraju će na njemu pobijediti Petek s najnižom ponudom od 118 milijuna kuna.

Petek i Jelisavac, čije je poduzeće raspisivalo natječaj, razgovarali su o ostalim ponudama koje bi mogle stići na natječaj. “Slovenci 115, je l’ bi mi mogli ići ispod”, pitao je Peteka Jelisavac. “Moramo ići ispod”, kaže Petek. “Zato govorim, mi moramo koordinirati zajedno”, odgovara komunalac, dodajući “ili pri vami se bumo nalazili ili ovako, da telefonom ništa nije”. Petek mu kaže “Dražen je rekel, Krešo gle, ti s Tomislavom sve dogovaraš…”. “Pojavili su se Slovenci koji nude 115, mi bi trebali to po 110 po meni. Mislim da bi tu bili sigurni. Litavci koji jesu, ja ću dobit to kroz 10 dana, mislim da imam određenu osobu koja može utjecati na njih da se uopće ne jave, ali sada moramo vidjeti budu li oni ili ne budu htjeli odustati”, kaže Jelisavac, ne znajući da se nalaze nepuni metar od prislušnog uređaja u Petekovu autu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.