Pročitajte kako se Oliver Frljić brani nakon rasprave u Saboru!

Foto: fah

Intendant Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci Oliver Frljić rekao je u srijedu novinarima da najava na facebook stranici HNK u Rijeci da će Uprava kazališta pred zgradom kazališta spaljivati knjige predstavlja “pokušaj ironijske reakcije” na dio teksta u radu ministra znanosti, obrazovanja i sporta Predraga Šustara iz 2012. godine, objavljenog u Riječkome teološkom časopisu, u kojemu razmatra je li evolucija dala konačna rješenja svega ili ostaje otvorena opcija Boga kao stvoritelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Frljić je rekao da netko tko je takvo što objavio ne može biti ministar jer time negira temeljne tekovine sekularnog društva. Istaknuo je kako je to “još jedan kostur iz ormara” ove Vlade, nakon događaja oko ministra Zlatka Hasanbegovića.

Na pitanje zašto nije doista palio knjige kako je najavio, Frljić je odgovorio kako to ne bi nikad učinio jer je, kako je rekao, nakon iskustva nacizma u Drugome svjetskom ratu to neprihvatljivo.

Uprava riječkoga HNK objavila je u srijedu na svojemu facebook profilu da će u podne spaljivati knjige “kao iskaz podrške klerikalizaciji Hrvatske”, i to tako da će početi s Charlesom Darwinom, “a onda se u izboru daljnjih naslova poslužiti Index Librorum Prohibitorum”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Frljić je ocijenio da se u hrvatskom društvu događa jedna vrsta klerikalizacije države, u čemu sudjeluju i predsjednik HDZ-a i prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko s izjavama o moljenju Očenaša te, kako je rekao, jedna druga ministrica s izjavama kako nam “samo Bog može pomoći”. Upitao se gdje je u takvom društvu mjesto za ateiste i agnostike.

Usporedno s tim događajima, rekao je Frljić, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović objavljuje pismo kao odgovor na pismo Milorada Pupovca u kojemu je, kako je rekao, indirektno “dala zeleno svjetlo ulici da se razračuna sa svima onima koji se ne uklapaju u u jednoumlje koje propagira Vlada”.

Prozvavši Vladu kao “Vladu opasnih namjera”, Frljić je rekao da je stanje “krajnje ozbiljno i pitanje je kad će se dogoditi fizičko nasilje nad nekim koga je ova Vlada targetirala kao nacionalne izdajnike”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Intendant riječkoga kazališta dodao je da postoji cijeli luk – od registra nacionalnih izdajnika, filoustaške prošlosti ministra, predsjedničinog pisma do aktualnih napada u Saboru. “Pametnom dosta, a tko ne zaključuje kamo ova Vlada vodi državu, ni mi ni bilo tko mu ne može pomoći”, rekao je Frljić.

Riječki HNK na udaru od uspostave nove vlasti, smatra Frljić

Oliver Frljić istaknuo je da je Uprava riječkoga HNK od uspostave nove vlasti na udaru. Podsjetio je kako je Tomislav Karamarko rekao da će riječki HNK ponovno učiniti “narodnim i hrvatskim”, dodajući kako očekuje da će HDZ u daljnju radikalizaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spominjući ministra Hasanbegovića, Frljić je ustvrdio kako on izravno šteti hrvatskoj državi te se njegovim zadržavanjem na toj dužnosti također čini izravna šteta ugledu Hrvatske.

U vezi sa saborskom raspravom o nalazu Državne revizije, Frljić je rekao kako Domoljubnu koaliciju i Most, njezina koalicijskog partnera, ako žele huškati javnost protiv aktualnog vodstva HNK Rijeka, moraju podsjetiti da se nalaz Državne revizije odnosi na vrijeme u kojem je intendantica bila Nada Matošević-Orešković, a poslovna ravnateljica Ana Lučić. Nova uprava, dodao je, počela je s radom 1. rujna 2014. “pa ni na koji način ne može biti odgovorna za financijske dubioze i nezakonitosti u poslovanju u 2013. godini”.

Frljić je rekao da je nova uprava HNK u godinu i pol mandata sanirala naslijeđeni dug i uređivala poslovanje kazališta prema zakonu. “Upravo je nova uprava i prije nego što je primila negativni nalaz Revizije za 2013. godinu uklonila iz poslovanja nepravilnosti i nezakonitosti koje je sama uočila već u prvim tjednima upravljanja kazalištem”, istaknuo je i dodao kako je zatim, poštujući sve rokove Državnog ureda za reviziju, Područnog ureda Rijeka, predložila dinamiku konačnog uređivanja poslovanja tog kazališta, što je Ured prihvatio. Istaknuo je da su insinuacije o zapošljavanju bilo koga bez potrebnih kvalifikacija ili navodnim protuzakonitim postupanjima aktualne ravnateljice Hrvatske drame besramna laž.

Oliver Frljić rekao je kako u pozadini nastupa saborske zastupnice Mosta Ines Strenja-Linić možda stoji to što je godinama imala ugovor s “jednom od bivših uprava kazališta” o iznajmljivanju trosobnog stana u središtu Rijeke. Taj je ugovor raskinula bivša intendantica Nada Matošević-Orešković, a sadašnja uprava nije s njom sklapala nove ugovore, dodao je.

Priopćenjem napao Strenju Linić i Hasanbegovića

Sabor je danas raspravljao o izvješćima Državnog ureda za reviziju za 2014. u kulturnim ustanovama. O riječkom HNK oglasila se u ime Mosta i Ines Strenja Linić te je saborskom odboru za obrazovanje, znanost i kulturu predložila je da sazove sjednicu i da se na nju pozove Frljić. Nije trebalo dugo da se oglase i čelni ljudi riječkog HNK Oliver Frljić i Marin Blažević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

“Nalazi Državne revizije, koji su otkrili poražavajuće rezultate poslovanja riječkog Kazališta, odnose se na kalendarsku godinu 2013. Ukoliko već Domoljubna kolacija i njihov koalicijski partner Most žele huškati javnost protiv aktualnog vodstva HNK Rijeka, onda ih moramo podsjetiti da se nalaz Revizije odnosi na vrijeme u kojem je intendantica još uvijek bila Nada Matošević Orešković, a poslovna ravnateljica Ana Lučić. Nova uprava je započela s radom 1. 9. 2014, pa ni na koji način ne može biti odgovorna za financijske dubioze i nezakonitosti u poslovanju u 2013. godini. Za takav zaključak bilo bi dovoljno položiti test iz matematike u prvom razredu osnovne škole. Za doprinos izradi Proračuna Republike Hrvatske zastupnici Strenja-Linić bit će ipak potrebne ponešto više kvalifikacije.

U ovom kontekstu, u kojem vladajući sve više delegiraju ulicu za obračun s onima koji se ne uklapaju u njihovu zacrtanu ideološku jednoobraznost i pri tom ne biraju sredstva, nije zanemariva činjenica ni da je, što je Državna revizija također zabilježila, dužnost ravnatelja Opere u mandatu Nade Matošević Orešković obavljao Ozren Prohić, rođak aktualnog ministra kulture Zlatka Hasanbegovića i donedavni partner zamjenice ministra, Ane Lederer. Prohić je uz stalno zaposlenje na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti s punim radnim vremenom, protuzakonito obavljao poslove Ravnatelja Opere u Rijeci za koje je primao autorske honorare, pored onih koje je mirno mogao uprihoditi redovitim angažiranjem samoga sebe kao redatelja opernih predstava. To bi, naravno, bio nemali porezni problem da je Prohić u Kazalištu bio zaposlen putem ugovora o radu, kao što nalaže zakon.

Potpuno obrnuto od iznesenih teza Mostove zastupnice iz Rijeke, upravo je nova uprava potrošila godinu i pol svojeg mandata na sanaciju naslijeđenog duga i uređivanje poslovanja kazališta prema zakonu. Upravo je nova uprava i prije nego što je primila negativni nalaz Revizije za 2013. godinu uklonila iz poslovanja nepravilnosti i nezakonitosti koje je sama uočila već u prvim tjednima upravljanja kazalištem, da bi potom, poštujući sve rokove Državnog ureda za reviziju, Područnog ureda Rijeka, predložila dinamiku konačnog uređivanja poslovanja Kazališta, što je Ured prihvatio. Insinuacije o zapošljavanju bilo koga bez potrebnih kvalifikacija ili navodnim protuzakonitim postupanjima aktualne Ravnateljice Hrvatske drame besramna su laž.

Od početka stupanja na dužnost nova je uprava bila izložena nizu anonimnih prijava i inspekcija koje nisu otkrile niti jedan jedini slučaj zapošljavanja bez potrebnih kvalifikacija i mimo procedure, a utužive objede na račun Ravnateljice Hrvatske drame vjerojatno potiče riječki potrčko Ines Strenja Linić, notorni samoprozvani kritičar i koreograf, pa i dramaturg Zvonimir Peranić, amater suspektne pismenosti koji već godinama terorizira riječku plesnu i kazališnu scenu u očajničkom naporu da dograbi neku relevantniju ulogu na riječkoj kulturnoj sceni, možda i u Kazalištu, recimo Baletu, što nikako da mu uspije upravo stoga jer – nema adekvatne kvalifikacije.

Krije li se još nešto u pozadini ovoga iznenadnog nekompetentnog interesa I. S. Linić za HNK u Rijeci pitali smo se uvidom u arhiv Kazališta gdje smo – gle čuda – pronašli i ugovor o poslovnim vezama Ines Strenja Linić s jednom od bivših uprava Kazališta kojemu je ona godinama iznajmljivala svoj trosobni stan u centru Rijeke. Pa ajde da i mi dometnemo ponešto u obranu Nade Matošević Orešković, koja je raskinula ugovor o najmu stana I. S. Linić ubrzo po stupanju na dužnost!

Na kraju – a možda i tek na početku jednog novog performansa – zapitajmo se kakva je to patološka “reformska” politika u pozadini blaćenja nove uprave HNK Ivana pl Zajca u Rijeci zbog nalaza Revizije za koji ta uprava ni prostorno ni vremenski ni virtualno ni telepatski ne može biti odgovorna, i to u isto vrijeme kada se zamjenicom Ministra kulture imenuje Anu Lederer, u čijem je poslovanju na mjestu intendantice HNK u Zagrebu ta ista Revizija razotkrila cijeli niz dubioza, dostupnih svakom namjerniku u javnom izvještaju. Gospodo iz “Mosta” – treba samo malo guglati!”, stoji u priopćenju.

Obersnel: Sramotno obrušavanje na intendanta Frljića u Saboru

Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel ocijenio je u srijedu da je “sramotno kako su saborski zastupnici HDZ-a i Mosta iskoristili negativno mišljenje Državne revizije o poslovanju riječkoga HNK 2013. godine za obrušavanje na intendanta Olivera Frljića” koji je na toj dužnosti tek od rujna 2014.

U priopćenju gradonačelnik Obersnel osvrće se na današnju saborsku raspravu o Državnoj reviziji u HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci 2013. godine, kad intendant nije bio Frljić, nego Nada Matošević-Orešković, koja je zamoljena da s te dužnosti ode prije nego što joj istekne mandat te joj je jasno dano do znanja da neće biti ponovno izabrana, navodi Obersnel.

Takvo ponašanje vladajućih u Hrvatskome saboru ne začuđuje s obzirom na to da je nova hrvatska Vlada “raspisala lov na vještice pa su spinovi takvog oblika logična predstava”, ističe riječki gradonačelnik.

Dodaje da je tijekom mandata Olivera Frljića u HNK Ivana pl. Zajca bitno povećan broj posjetitelja, a samim time i prihodi te ustanove. Veliki dio dugova nastao za mandata bivše intendantice već je pokriven, i to zajedničkim angažmanom intendanta Frljića i grada Rijeke, te su uklonjene sve nepravilnosti po nalogu revizije, stoji u priopćenju.

Također se ističe da je taj grad upoznat s nalazom Državne revizije te da je još u rujnu 2014. u riječki HNK uputio internu reviziju i pokrenuo postupak predviđen Naputkom o otkrivanju, postupanju i izvješćivanju o nepravilnostima u upravljanju sredstvima proračuna, proračunskih i izvanproračunskih korisnika. Nalaz interne revizije sastavni je dio tog postupka i upućen je još tada Ministarstvu financija.

Riječki gradonačelnik tvrdi kako nema nikakvih informacija “o tome da je ‘problem nastavljen’ dolaskom Frljića na mjesto intendanta, kako to tvrdi saborska zastupnica Ines Strenja-Linić”.

“Mogu tek konstatirati da gospođa Strenja-Linić donosi proizvoljne zaključke, očito u interesu sakupljanja jeftinih političkih bodova”, stoji u priopćenju Vojka Obersnela.

“Nije mi jasan ni prijedlog gospođe Strenja-Linić saborskom Odboru za obrazovanje, znanost i kulturu kojim poziva na ‘saslušanje’ gospodina Frljića. Naime, koliko znam, saslušanjima se bavi policija ili Državno odvjetništvo, i to sukladno zakonskim ovlastima. Napominjem da je osnivač riječkoga HNK grad Rijeka, a ne Republika Hrvatska, pa ni tu ne vidim logičnu vezu. No, s obzirom na izraženu želju za kontrolom, čak i tajnih službi, koju pokazuje aktualna vlast u našoj državi, ne bih se čudio da je ova izjava gospođe Strenja-Linić zapravo najava njihovog novog poteza – saslušavanja neistomišljenika”, zaključuje riječki gradonačelnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.