Site icon narod.hr

Prof. Staničić za Narod.hr o hrvatskom državljanstvu djece iz Konga

staničić

Montaža: Narod.hr, izvor: Pravni fakultet, iStock

Prof. dr. sc. Frane Staničić s Pravnog fakulteta u Zagrebu, Katedra za Upravno pravo, za Narod.hr odgovorio je na niz pitanja o tematici državljanstva u kontekstu afere Zambija. Naime, hrvatski državni dužnosnici ističu stalno kako četvero djece iz DR Konga, koja su oduzeta hrvatskim parovima po uhićenju u Zambiji, imaju hrvatsko državljanstvo. Što će se s njihovim državljanstvom dogoditi ako se ustanovi da su nelegalno posvojena s obzirom na to da ono kongoansko više nemaju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Radi se o iznimno složenom pravnom pitanju. Naime, kod državljanstva sve što je uobičajeno ide automatizmom, a kad se pojavi nešto neuobičajeno obično imamo veliki problem”, kaže za početak prof. Staničić.

Naime, kako nam objašnjava, Zakon o hrvatskom državljanstvu propisuje da se državljanstvo stječe posvojenjem ex lege. I to stjecanje je ne od trenutka posvojenja, nego od trenutka rođenja djeteta (čl. 24.a). Prema tome, u ovom trenutku se ta djeca smatraju hrvatskim državljanima od trenutka njihova rođenja.

>Prof. Hlača o aferi Zambija: Jesu li tamo negdje četiri mala hrvatska državljana ili je to i dalje siročad iz DR Konga?

Naš Ustav zabranjuje oduzimanje državljanstva

Kaže i da naš Ustav u članku 9. zabranjuje oduzimanje državljanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Prema toj odredbi se osobi koja je stekla hrvatsko državljanstvo po bilo kojoj osnovi ono više ne bi moglo oduzeti. Naravno, u ovom konkretnom slučaju državljanstvo je stečeno temeljem činjenice da je došlo do međunarodnog posvojenja, koje je potvrđeno od strane hrvatskog suda, a sada je upitna zakonitost provedenog posvojenja. Sasvim sigurno se može reći da su djeca u pitanju hrvatski državljani sve do trenutka kada bi se eventualno poništilo posvojenje nekog ili sve djece u pitanju. Tada bismo se našli u situaciji da je otpala osnova temeljem koje je državljanstvo stečeno. Pa se, logično, postavlja pitanje što je s tako stečenim državljanstvom”, kaže nam Staničić.

>MVEP i Grlić Radman krivo tvrdili da je optužnica u Zambiji odbačena, pa objava misteriozno nestala s weba Ministarstva

Znači li to da time automatski “prestaje” hrvatsko državljanstvo? Staničić na to pitanje odgovara da bi se to dalo na prvi pogled zaključiti.

”Premda je, na prvi pogled, logični zaključak da je u tom slučaju prestalo i državljanstvo, osobno bih zauzeo drugačije gledište. Naime, nesporno je da je državljanstvo stečeno, pa bi njegov prestanak zbog poništenja posvojenja zapravo značio oduzimanje državljanstva djece zbog radnji drugih, na koje nisu imali ni mogli imati utjecaja”, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Što stoji u članku Zakona na temelju kojeg je Zambija zatražila obustavu postupka protiv osmero Hrvata?

Staničić: Stjecanje stranog državljanstva razlog je za gubitak kongoanskog državljanstva

Ističe vrlo bitnu stvar, a to je činjenica da su djeca, stjecanjem hrvatskog državljanstva, izgubila državljanstvo DR Konga jer prema Ustavu iz 2006. i Zakonu o državljanstvu iz 2004. kongoanski državljanin može imati samo jedno državljanstvo i stjecanje stranog državljanstva razlog je za gubitak kongoanskog državljanstva.

”Iz toga slijedi da bi djeca, u najmanju ruku, u slučaju gubitka hrvatskog državljanstva bila u riziku od bezdržavljanstva, a najvjerojatnije bi bila bez državljanstva barem neko vrijeme. Zbog toga i činjenice da je Republika Hrvatska stranka obje konvencije UN-a o bezdržavljanstvu (one iz 1954. i one iz 1961.) trebalo bi zauzeti gledište da bi djeca u pitanju trebala zadržati hrvatsko državljanstvo. Naime, iako i Konvencija iz 1961. dopušta oduzimanje državljanstva ako je stečeno prijevarom, misli se na situaciju u kojoj je osoba koja je stekla državljanstvo to državljanstvo stekla postupajući prijevarno, što u ovom slučaju ne može biti ispunjeno. Dodatno, ponavljam da Ustav zabranjuje oduzimanje državljanstva”, dodaje.

>Udruga Noah Kraljevića sudjelovala u izradi Pravilnika za utvrđivanje uvjeta za promjenu spola
> Prof. Hrabar o aferi Zambija: Sud u Zlataru nije smio izdati odluke za uhićene parove, ako im tamo nije prebivalište
> Afera Zambija: Koje ključne informacije do sada znamo?
> Šef Vrhovnog suda Dobronić prvo pomiješao dva Konga pa poručio: Hrvatski sudovi samo su potvrdili odluku o posvajanju suda DR Kongo

Iz navedenih razloga smatra da djeca ”trebaju ostati hrvatski državljani u svakom slučaju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Ako su djeca u pitanju hrvatski državljani, Republika Hrvatska je dužna toj djeci pružiti svaku zaštitu”

Na pitanje koja je dužnost Republike Hrvatske u tom slučaju, ali i u slučaju još četvero djece iz DR Konga, koja također imaju hrvatsko državljanstvo, a po koje još nisu došli posvojitelji iz Hrvatske, a ti slučajevi nisu predmetom zambijskog pravosuđa, odgovara:

”Ako su djeca u pitanju hrvatski državljani, Republika Hrvatska je dužna toj djeci pružiti svaku zaštitu i osigurati da mogu ostvariti svoja prava kao hrvatski državljani i kao građani EU-a. Naravno, ako su djeca posvojena, ona imaju svoje zakonske skrbnike koji bi se onda trebali, u ime djece, obratiti našim vlastima za pomoć”.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version