Prof. Ivo Banac o imenovanju novog američkog veleposlanika u Hrvatskoj

Foto: snimka zaslona

U Vijestima HRT-a gostovao je prof. Ivo Banac, profesor emeritus jednog od najprestižnijih američkih sveučilišta, Yale, komentirajući najavu prijevremenog odlaska američke veleposlanice Juliete Valls Noyes iz Hrvatske te skoro imenovanje Roberta Kohorsta, američkog poduzetnika za novog veleposlanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imenovanje novog veleposlanike povezuje se, uz ostalo, i sa prije šest mjeseci objavljenim izvješćima o stanju ljudskih prava za 2016 (The Human Rights Reports, March, 2017),  koje je za Hrvatsku bilo pripremljeno vrlo neprofesionalno i pristrano. Ova godišnja izvješća o stanju ljudskih prava i vjerskih sloboda State Department objavljuje od 1976. Godine, a predstavlja, kako stoji u izvješću, „koordinirane napore američkih veleposlanstava i konzulata da prikupe najtočnije moguće informacije“. U Hrvatskoj, kao i u većini drugih država, izvješće o nekoj državi priprema, kako stoji u izvješću, „službenik veleposlanstva zadužen za ljudska prava koji onda pripremaju pregled informacija dostupnih iz brojnih izvora u civilnom društvu, vladi i drugim izvorima, dok Ministarstvo vanjskih poslova nastoji da izvješća budu objektivna te standardizirana u pogledu opsega i kvalitete“.

Transkript intervjua donosimo u cijelosti:

HRT: Sadašnja američka veleposlanica nije završila svoj mandat, bila je samo 2 godine u Hrvatskoj. Postavljena je u rujnu 2015. Je li razlog njezinog prijevremenog odlaska novi američki predsjednik – Trump?
Prof. Banac: Naravno, svaka nova administracija ima pravo i vrlo često koristi pravo imenovanja novih veleposlanika. Čak je u ovom slučaju to došlo i nešto kasnije nego obično. Nove veleposlanike se obično imenuje u proljeće nakon što novi predsjednik preuzme mandat.
HRT: Je li možda razlog navodno neselektivno izvješće koje je o Hrvatskoj poslano State Departmentu?
Prof. Banac: Mislim da ima više razloga, ali sigurno je to jedan od mogućih razloga, ne mogu reći sa sigurnošću. Osoblje američkog veleposlanstva (koje priprema izvješće o Hrvatskoj) nije se proslavilo tim izvješćem. U njemu ima krajnje problematičnih stavki. Primjerice moglo bi se zaključiti da netko u Ministarstvu vanjskih poslova (State Department) ima rezervi prema sudskom poništenju osude nadbiskupa Stepinca iz 1946., koja je bila rezultat jednog staljinističkog, montiranog procesa. Tako da ima mnogo toga što ne valja. Izneseno je tinaest negativnih primjer u dijelu izvješća koji se odnosi na vjerske slobode, a mnoga ta navedena pitanja uopće nisu vezana na vjerske slobode, religiju. I ima naravno mnogo toga što je propušteno. Na primjer u izvješću se ne govori ništa o raznim napadima na predstavnike Katoličke Crkve. Tako da to izvješće sigurno jest nešto što treba preciznije pogledati i možebitno promijeniti u budućem razdoblju.
HRT: Što znamo o veleposlaniku koji će doći u Hrvatsku, Robertu Kohorstu. Blizak je Trumpu, poduzetnik.
Prof. Banac: On jest blizak Trumpu i to na vrlo specifičan način. On je donator Trumpove kampanje, bio je u Odboru za tranziciju, dakle među onima koji su osobno donirali Trumpovu kampanju. Završio je pravni fakultet Sveučilišta u Michiganu, a prije toga je završio redovni studij računovodstva. Dakle, poslovni čovjek koji je ujedno i pravnik. I vrlo uspješan u južnoj Kaliforniji koja je jedna od baza republikanske stranke.
HRT: Što njegov dolazak znači za Hrvatsku?
Prof. Banac: Mislim da je to jedan normalan proces. Što će on konkretno raditi, to ćemo vidjeti. Sigurno će zastupati LNG na Krku, što je politika ne samo Trumpove, nego i Obamine administracije, to je nešto što se neprestano sa njihove strane naglašava i, bojim se, osporava od raznih lobija u Hrvatskoj. A pored toga – vidjet ćemo. Bilo je briljantnih američkih veleposlanika u zadnjem razdoblju – ja se vrlo pozitivno sjećam Roberta Bradtkea i James Foleyja, a naravno bilo je i onih koji nisu bili tako uspješni.
HRT: Prof. Banac, zahvaljujem na ovom razgovoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.