Nakon silnih poruka, programskih tlapnji, ispraznih sučeljavanja trebalo je konačno dočekati stvarnu sliku lokalnih izbora jer je bez te grafike teško shvatiti besmisao teritorijalnog ustroja Republike nam Hrvatske.
Ta mala, jedina nam Država u izbornoj je noći djelovala poput krpe s tisuću zakrpa. Slika je zorno podsjećala na narodnu poslovicu krpež kuću drži!
Kolosalni su pobjednici točno, u paru, znali koliko je njihovih zakrpa, što onih županijskih, gradskih, općinskih, mjesno odborskih. Iz aviona je bilo vidljivo da je ta mreža zakrpa neodrživa, da služi samo za preuzimanje vlasti stranačkih boraca koji su izgarali u neravnopravnoj predizbornoj borbi. Naravno bilo je i onih koji su pobijedili, a da nisu imali protukandidate, isto kao i oni koji u Sabor ulaze, a nikako da iz njega izađu, s jednim, svojim, glasom.
Hrvatska vapi za teritorijalnim preustrojem. Hrvatskoj žurno i neodgodivo treba novi izborni zakon i novi zakon o političkim strankama. Glas na izborima nema jednaku političku težinu. Posljedično status, beneficije, ali i obveze izabranih nisu ni približno razmjerni njihovoj stvarnoj ulozi.
Najbolje se to vidi na gradu Zagrebu u kojem je koncentrirana gotovo četvrtina stanovnika države. Zato nije politički oportuno zbrajati podatke s mikro zakrpa, a i sam finalni zbroj bio bi zapravo poražavajući. Tranzicija ka održivom politički-ekološkom razvoju mora konačno započeti.
Možda su razlozi lošeg stanja i u usvajanju Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom i izmjenama izbornog zakonodavstva koje polazeći od obveze poštivanje osobne autonomije uključujući slobodu izbora tim osobama priznaje puno i neograničeno aktivno i pasivno biračko pravo neovisno o razlozima za eventualno lišavanje poslovne sposobnosti ili duševnu bolest.
Ovi su izbori potvrdili da je primjerice Rijeka neosvojiva crvena utvrda socijaldemokracije, iako je za te iste vječne esdepeove vlasti županija izgubila najviše radnika, odnosno radnih mjesta u Hrvatskoj. Očito preživjeli radnici, danas umirovljenici marno izlaze na izbore živeći u nekom svom crno-bijelom filmu na HTV 1.
Nepovjerenje je vidljivo i u maloj izlaznosti. Možda bi u odgoju ka demokraciji trebalo primijeniti sankcije prema onima koji uporno ostaju doma i izbore prate samo preko tzv. malih ekrana s hrvatskim čipsom u ruci pozorno slušajući mudro zboreće analitičare.
* Prof. dr. sc. Nenad Hlača rođen je u Rijeci 1958. Diplomirao na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 1980. gdje je redoviti profesor, na Katedri za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. Profesor honoris causa na Universidad Abierta Interamericana u Buenos Airesu. Stalni je znanstveni savjetnik Ustavnog suda Republike Hrvatske. U zvanje izvanrednog profesora za područje pravo, grana obiteljsko pravo, izabran je 1998. godine. Oženjen, otac dvoje djece.
** Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr
Izvor: narod.hr