Program podrške razvoja udomiteljstva za djecu u 4 županije

Centar za psihološko savjetovanje, edukaciju i istraživanje „Sirius“ u partnerstvu s Centrima za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica, Požega, Sisak i Šibenik provest će tijekom mjeseca listopada Program podrške razvoja udomiteljstva za djecu gdje će se sustavno informirati javnost o važnosti udomiteljstva i problemima djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Program je sveobuhvatni projekt kroz koji će svi sudionici procesa potencijalnog udomljavanja djece biti informirani i educirani o svim važnim segmentima udomljavanja, ističu organizatori.

Provedba programa ove godine obuhvaća županije Sisačko-moslavačku, Požeško-slavonsku i Šibensko-kninsku gdje će se održati okrugli stolovi, tribine te dani otvorenih vrata lokalnih centara za socijalnu skrb.

Na okruglim stolovima okupit će se predstavnici lokalnih dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola, domova zdravlja, Crvenog križa, predstavnika Zavoda za javno zdravstvo, županijskih ureda za socijalnu skrb, udruga građana, vjerskih zajednica te zavoda za zapošljavanje, a cilj je, ističu organizatori, upoznati sudionike s problemom djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, ali istodobno i uspostava kontakta i razvoj partnerstva relevantnih ustanova i organizacija u promoviranju važnosti udomiteljstva za djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okrugli stolovi održat će se u Hrvatskoj Kostajnici i Dvoru 23. listopada u 11 h, u Knjižnici i čitaonici Dvor, u Požegi 28. listopada u 10 sati, u Hrvatskoj gospodarskoj komor (Ulica Svetog Florijana 13), u Sisku 24. listopada u 13 sati, u Centru za socijalnu skrb (Ivana Meštrovića 21) te u Šibeniku 21. listopada u 12.30 sati, u Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“.

Tribine koje će biti organizirane usmjerene su informiranju šire javnosti s uvjetima, obvezama i pravima udomitelja, a na njima će uz stručnjake okupljene za program provedbe projekta biti i predstavnici udomitelja i njihovih prijatelja koji će izravno prenijeti svoja iskustva svima koji su zainteresirani postati udomitelji.

Centri za socijalnu skrb s područja županija u kojima se provodi program organizirat će i Dane otvorenih vrata tijekom kojih će se svi zainteresirani potencijalni udomitelji moći informirati o svim koracima koji prethode udomljenju, a organizatori napominju kako su Centri za socijalnu skrb prva institucija u kojoj formalno započinje proces stjecanja udomiteljskog statusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


O udomiteljstvu

Udomiteljstvo je oblik skrbi za dijete u zamjenskoj, udomiteljskoj obitelji, kada se za njega ne može brinuti njegova primarna, biološka obitelj. Ovakav oblik skrbi bi trebao biti privremen, dok se ne poprave prilike u djetetovoj biološkoj obitelji ili dok se ne donese odluka o nekom drugom obliku skrbi (posvojenju ili osamostaljenju djeteta). Da bi dijete izraslo u cjelovitu, zdravu osobu sposobnu za samostalan život treba imati poticajno obiteljsko okruženje. Ukoliko to izostane, udomiteljstvo, za razliku od ostalih oblika vanobiteljske skrbi kao što su domovi ili druge institucije, pruža najveću vjerojatnost da će dijete uspješno prevladavati sve teškoće odrastanja, objašnjavaju iz Siriusa.

Udomitelj može postati ona osoba koja zadovoljava osnovne uvjete postavljene u Zakonu o udomiteljstvu (punoljetna, sa stalnim prebivalištem u RH, uređenim stambenim i financijskim prilikama koje mu omogućuju da se upusti u ostvarivanje udomiteljskog statusa). Mnogi pojedinci koji su već postali udomitelji, kao i mnoga istraživanja ukazuju na pozitivnu promjenu u životu koju udomiteljstvo sa sobom donosi. Dijete i njegovo ponašanje u većini slučajeva predstavlja veliki izvor zadovoljstva za udomitelja, a zapažen je i utjecaj na poboljšanje odnosa u udomiteljskoj obitelji. Udomitelji u najvećem broju slučajeva govore o udomiteljstvu kao zadaći koja nije lagana, ali je pritom nevjerojatno ispunjajuća, zahvalna te ih čini ponosnima i zadovoljnima sobom, ističu iz Siriusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.