U Vinkovcima je u ponedjeljak održana Završna konferencija projekta pod nazivom „DR SHARE“, u sklopu kojeg je izrađen IT alat, odnosno softver, za upravljanje rizicima u uvjetima katastrofa na području Vukovarsko-srijemske županije (Hrvatska), Srijemskog okruga Autonomne Pokrajine Vojvodina (Srbija) i Posavske županije (BiH).
Ukupna vrijednost projekta iznosi 281.222 eura od čega Europska komisija sufinancira 75 posto troškova, rečeno je na konferenciji održanoj u velikoj vijećnici Vukovarsko-srijemske županije.
Voditeljica projekta za Vukovarsko-srijemsku županiju Zrinka Čobanković istaknula je kako će softver, programska aplikacija, nastao u okviru projekta “DR SHARE” omogućiti u potencijalnim kriznim situacijama da se na vrijeme maksimiliziraju snage na terenu kojima raspolažu u područjima uključenima u projekt kako bi se kvalitetnije i brže odgovorilo.
Pomoćnik Pokrajinskog tajnika za regionalni razvoj, međuregionalnu suradnju i lokalnu samoupravu AP Vojvodine Jovan Podrščanin, koji je i voditelj projekta za Srijemski okrug, pojasnio je kako će se IT aplikacija moći koristiti kod situacija poput velike poplave u svibnju 2014. godine.
“Imat ćemo sada na jednom mjestu sve potrebne informacije i moći brže reagirati. Uz to, tijekom projekta donijeli smo i standardiziran rječnik pojmova. Radi se o izuzetno vrijednoj i kvalitetnoj aplikaciji tako da već sad razmišljamo da je u idućem vremenu proširimo na cijelom područje sve tri države“, rekao je Podraščanin.
Nositelj projekta bila je Vukovarsko-srijemska županija dok su kao partneri iz Hrvatske sudjelovali Agencija za razvoj Vukovarsko-srijemske županije Hrast i Državna uprava za zaštitu i spašavanje.
Partneri s područja Srbije su Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu suradnju i lokalnu samoupravu AP Vojvodine te Fond “Europski poslovi” AP Vojvodine.
S područja Bosne i Hercegovine partner je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Posavske županije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/mš
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.