Vijeće za suočavanje s prošlošću: Nećemo se baviti pojedinačnim slučajevima nego predložiti općenite preporuke

Foto: fah

Akademik i predsjednik HAZU-a Zvonko Kusić u četvrtak je nakon prvog sastanka Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima izjavio kako ono nije i ne treba biti Vijeće za prošlost nego vijeće za budućnost koje će stvoriti orijentir za dugoročno smirivanje i pomirenje u društvu kako se ekstremne i nekritične teze i manipulacije ne bi prenosile na mlađe generacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naš je zaključak da mi ne trebamo biti Vijeće za prošlost nego vijeće za budućnost”, rekao je Kusić u Banskim dvorima po završetku prvog sastanka kojem je nazočio i premijer Andrej Plenković.

Osnovna uloga Vijeća je da se u društvu pokuša stvoriti jedan orijentir koji će onda osigurati dugoročno smirivanje i pomirenje različitih, najčešće ekstremnih i nekritičnih teza, manipulacija i da se to ne prenosi na mlađe generacije, dodao je i istaknuo kako je potrebno da se, umjesto da živimo u prošlosti, bavimo problemima koji muče društvo.

Članovi Vijeća iznijeli su svoje načelne stavove o ciljevima i radu, a iskristaliziralo se je da je osnovni cilj Vijeća da se praksa netolerancije zamijeni s jednim konstruktivnim dijalogom, s tolerantnim dijalogom, istaknuo je Kusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U konačnici ide se za onim što zovemo pomirenje u društvu. Da se da se stišaju strasti i iracionalnosti koje se uvijek javljaju periodično u vezi nekih događanja i onda eskaliraju”, poručio je.

Premijer se uvodno obratio članovima Vijeća iznijevši, kako je rekao predsjednik HAZU-a, osnovne ciljeve i i očekivanja koja Vlada ima od Vijeća.

Vlada je Vijeće osnovala 2. ožujka, a zadaća mu je izraditi sveobuhvatne preporuke usmjerene na suočavanje s prošlošću te preporuke pravnog reguliranja uporabe i isticanja obilježja, znamenja i simbola nedemokratskih režima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće je danas usvojilo metodologiju rada i sastajat će se jednom mjesečno, a Kusić je pozvao sve institucije i građane da im se obrate sa svojim stavovima i prijedlozima.

Nije se izjasnio o tome treba li primijeniti ime Trga maršala Tita u Zagrebu, kazavši kako je jedan od ciljeva koji im je postavila Vlada davanje preporuka za obilježavanje trgova i ulica. “Tako dane bih mogao prejudicirati konačni stav i zaključak Vijeća”, rekao je.

Vijeće nije razgovaralo ni o ploči HOS-a u Jasenovcu, a Kusić objašnjava da se neće baviti pojedinačnim slučajevima već će predložiti općenite preporuke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nadamo da će da će to biti na neki način korisno Vladi, da će ih Vlada prihvatiti, ne samo ova vlada nego i sljedeće vlade. To je cilj Vijeća, da u konačnici postavi temelje koji će moći služiti kao jedna konstanta za buduće generacije”, rekao je te apelirao na medije koji prate rad Vijeća kazavši kako je njihova uloga velika u tome kako će javnost prihvatiti odluke Vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.