Predsjednik Srpskoga narodnog vijeća Milorad Pupovac bio je gost Dnevnika Nove TV gdje je govorio i o riječima srbijanskog ministra Aleksandra Vulina koji je na komemoraciji u Jadovnom kardinala Alojzija Stepinca nazvao “ustaškim vikarom”.
“Ja nisam zadužen za crne kronike srpsko-hrvatskih odnosa iako me vrlo često stavljate u tu situaciju. Nisam ja bio jedini domaćin, prema tome ja nisam samo ovdje da budem zadužen za crnu kroniku hrvatsko-srpskih odnosa niti da popravljam ono što se pokvari u hrvatsko-srpskim odnosima, niti da popravljam monološke greške jedne strane. Ako želimo dijalog, onda moramo čuti što se sve govori. I vi ste mogli čuti u vašem Dnevniku čovjeka koji pozdravlja sa ‘za dom spremni'”, rekao je Pupovac.
Ističe da je smisao okupljanja u Jadovnom, i predstavnika Hrvatske i predstavnika Srbije, da se “na tom mjestu postigne suglasnost o zajedničkom izmirenju i opomeni o tome što se dogodilo i o tome da se sporna pitanja u vezi s Drugim svjetskim ratom u vezi s ratnim raspadom Jugoslavije rješavaju onako kako se ta pitanja trebaju rješavati”.
U Dnevniku je bilo burno s obzirom kako se Pupovac osjetio prozvanim, pa je na ponovljeno pitanje o tome da je ministar Vulin ostavio određene posljedice svojim govorom u državi u kojoj je bio gost rekao: “Dakle, to nije jezik kojeg bih ja preporučio bilo kome i to sam više puta rekao u vezi s istupima ministra Vulina. To nije komunikacija koja je primjerena državama, a posebno onome što je meritum stvari, a to su strahote koje su se dogodile u Drugom svjetskom ratu i strahote koje su se dogodile u ovom ratu. Ono što mene zanima je da konačno prestanemo govoriti onološki i konačno počnemo slušati ono što mi govorimo, a ne samo ono što drugi govore i da čujemo što je to što mi govorimo, može nanjeti bol drugima. Kao što je pitanje kako se pojedine poruke i pojedine vijesti mogu čuti od strane pripadnika srpske zajednice u Hrvatskoj. Tko vodi računa o tome?”
Suglasan je, kaže, s onima koji smatraju da to nije bilo mjesto za poruke te vrste, ali ono što želi reći je da njegov status u Hrvatskoj nije status kroničara crne kronike u hrvatsko-srpskim odnosima. ” I isto tako bih volio da u našem društvu i našoj javnosti postoji takav sluh kakav s pravom postoji kad su posrijedi poruke poput ove o kojoj govorimo, kada bi postojao sluh prema porukama koje dolaze od strane najrazličitijih”, dodao je.
Smatra da su ovime oštećeni i “građani Republike Hrvatske, građani Srbije, svi oni koji smatraju da je konačno došlo vrijeme da ih se izvede iz mraka prošlosti i da se pronađe najbolji mogući način za suočavanje s tom prošlošću i da se to ostavi tamo, na mjestima gdje se to suočavanje treba događati”.