Pusić: Poludjelog ratnog zločinca Šešelja treba vratiti u Haag

Haški sud trebao bi reagirati na istupe Vojislava Šešelja, “poludjelog ratnog zločinca” kojega je zbog bolesti pustio na privremenu slobodu, i vratiti ga u pritvor zbog njegove retorike koja šteti i odnosima Srbije sa susjedima i njezinom europskom putu, ocijenila je u srijedu na tiskovnoj konferenciji u Zagrebu prva potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Potpuno je jasno da on šteti europskom putu, u prvom redu Srbije, a onda i dobrim odnosima između Srbije i njezinih susjeda. Ne zato što ja mislim da on ima neki utjecaj, ali zato što u javno mnijenje unosi retoriku zbog koje je, između ostalog, došlo i do zločina u ratovima ’90-ih i koja je nedopustiva bilo gdje. Prema tome, očito je da bi haške institucije trebale reagirati i vratiti ga u pritvor”, rekla je Pusić.

Po njezini riječima, vraćanje Šešelja u pritvor nije pitanje Srbije, iako je on njezin problem, nego Haškog suda. “Srbija ima problem, neka ga riješi u suradnji s Haškim tribunalom.”

Ona je kazala da je upozorila ministre vanjskih poslova država članica EU-a na situaciju koja je nastala nakon puštanja Šešelja iz haškog pritvora jer agresivna proratna retorika kojom se služi šteti pozitivnim promjenama koje se događaju kao posljedica europskog procesa i sudjelovanja u europskom procesu država u regiji. “Dobila sam podršku za osudu tog stava i to će vjerojatno zauzeti neki oblik izjašnjavanja i visoke predstavnice EU-a za vanjsku politiku Federica Mogherini na tu temu”, rekla je Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pusić je pozvala svoje kolege u Srbiji da osude Šešeljeve istupe.

“Ja ih ohrabrujem da osude vrlo jasno i nedvosmisleno Šešeljeve istupe. To je zaista za njih ozbiljan problem i žao mi je da su se suočili s tim ozbiljnim problemom. Međutim, adresati u ovom slučaju su institucije haškog tribunala i Ujedinjeni narodi, a EU samo toliko koliko to direktno šteti europskom procesu u regiji.”

Na kraju je istaknula kako smatra da takvo ponašanje “jedne marginalne individue”, u svakom pogledu neprihvatljivo i osude vrijedno, ne može postati centralna tema jedne ozbiljne države kao što je Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja ne vidim da bi jedna ozbiljna država trebala kroz svoje institucije donositi bilo kakve odluke za nešto što je ispod svake razine. To nije nama partner, to je jedan eksces na marginama politike u Srbiji. Na ekscese također treba reagirati, ali mislim da bi apsolutno bilo ispod svake razine da hrvatske institucije reagiraju kao institucije donose neke odluke u svojoj redovnoj i izvanrednoj proceduri na jednog poludjelog ratnog zločinca.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.