Uskoro će tri godine od potresa na Banovini, a umjesto da je velika većina kuća obnovljena i da su građani se vratili u njih, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine poziva ih na još jedan oblik privremenog smještaja. Od dolaska Branka Bačića na ministarsko mjesto doista se gradi, ali problem je što je velik dio radne snage usmjeren na obnovu javnih zgrada ili gradnju privremenih smještaja, a ne na građane i njihove vlastite domove.
> Stanovnici Banovine i dalje na rubu: Obnova javnih zgrada ide bolje od privatnih
Što nude građanima?
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine objavilo je poziv koji prenosimo u cijelosti:
“Sisačko-moslavačka županija provodi Javni poziv za dodjelu stambenih jedinica, odnosno kuća u nizu, koje se nalaze u županijskim naseljima Petrinia u Petrinji i Banovi dvori u Glini. Kuće su namijenjene za privremeni smještaj obitelji čiji su domovi stradali u potresu.
Riječ je o 131 kući u Petrinji i Glini, koje će biti u potpunosti infrastrukturno spremne za useljenje te opremljene namještajem. Kuće će biti okružene zelenim površinama s mogućnošću uređenja vlastitog vrta.
U županijskom naselju Banovi dvori u Glini, u Vukovarskoj ulici, na raspolaganju su 74 stambene jedinice, od kojih su 62 kuće površine 45 m2, a sastoje se od kuhinje s dnevnim boravkom, dvije spavaće sobe i kupaonice. Preostalih 12 kuća u naselju Banovi dvori imaju površinu od 35 m2, a sastoje se od kuhinje s dnevnim boravkom, jedne spavaće sobe, kupaonice i terase.
U županijskom naselju Petrinia u Petrinji ukupno je 57 kuća površine 45 m2 koje se sastoje od kuhinje s dnevnim boravkom, dvije spavaće sobe, kupaonice i terase. Od 57 stambenih jedinica, 41 se nalazi u Ulici Ive Maline, a 16 u Ulici Rudolfa Hercega.
> Ministar Bačić za posjeta Sisku širi optimizam zbog obnove, sisačke vlasti ipak nezadovoljne
Kuće će se prenamijeniti
Riječ je o kućama čiju je gradnju Sisačko-moslavačka županija započela u proljeće ove godine sredstvima Fonda solidarnosti EU, a namijenjene su osobama čiji su domovi stradali u potresu. Nakon što se njihovi domovi obnove, kuće će postati sastavni dio kapaciteta umirovljeničkih domova. Time će one biti i dugoročno iskorištene, a ovakav primjer izgradnje županijskih naselja, koje će prvo koristiti stradalnici potresa, a nakon toga umirovljenici i osobe starije životne dobi, jedinstven je projekt na području cijele Hrvatske.
Pravo na dodjelu stambenih jedinica na privremeno korištenje imaju svi državljani Republike Hrvatske s prebivalištem na području Sisačko-moslavačke županije ako su bili vlasnici kuće ili stana ili su koristili kuću ili stan u vrijeme potresa 28. i 29. prosinca 2020. godine koja je mišljenjem ovlaštenih stručnjaka za brzu procjenu oštećenja utvrđena neuporabljivom ili privremeno neuporabljivom te da u svome vlasništvu nemaju useljivu kuću ili stan na području Sisačko-moslavačke županije.
Tko može dobiti smještaj?
Stambene jedinice na privremeno korištenje dodijelit će se osobama starijima od 65 godina, osobama mlađima od 65 godina koji u svom vlasništvu imaju stan ili kuća u postupku obnove, odnosno osobama koje su zbrinute u mobilnim stambenim jedinica na zemljištu uz svoju oštećenu kuću, u kontejnerskim naseljima ili su smješteni u drugom obliku organiziranog smještaja.
Zahtjev s priloženim ispravama kojima podnositelj zahtjeva dokazuje da ispunjava uvjete za dodjelu kuće na privremeno korištenje podnosi se Povjerenstvu za dodjelu na privremeno korištenje stanova osobama pogođenih potresom, a predaje se putem pošte ili osobno u pisarnicu Sisačko-moslavačke županije, Ante Starčevića 29, 44 000 Sisak, tijekom utvrđenog roka i to od 12. rujna 2023. godine od 8,00 sati do 15,30 sati, ostale radne dane od 7,30 sati do 15,30 sati, a 25. rujna 2023. godine od 7,30 sati do 15,00 sati.
Tekst Javnog poziva kao i pripadajući obrasci za prijavu dostupni su na web stranici Sisačko-moslavačke županije:
- https://www.smz.hr/obnova
- JAVNI POZIV za dodjelu stambenih jedinica (kuća u nizu) na privremeno korištenje
- Zahtjev za dodjelu stambene jedinice na privremeno korištenje
- Izjava
Dodatne informacije mogu se dobiti u Sisačko-moslavačkoj županiji na brojeve telefona: 044/500-181 i 044/500-034.”
Radi se, ali ima mnogo pitanja
Prije nekoliko dana Bačić je obišao nekoliko lokacija. Od 11 kontejnerskih naselja praktično je devet iseljeno u potpunosti, osim dva u Sisku gdje i nisu klasična kontejnerska naselja nego dvije modularne zgrade, a za koje će se, kaže, postaviti svi uvjeti da budu iseljene do kraja listopada.
Naglasio je da je na području Petrinje trenutno oko 350 gradilišta obiteljskih kuća i zgrada javne namjene. Najavio je da će do kraja listopada dovršiti izgradnju osam višestambenih zgrada s 200-tinjak stanova u Petrinji te četiri zgrade u Glini.
U Petrinji se dovršava i izgradnja 57 drvenih kuća koje će, istaknuo je, predstavljati u budućnosti proširenje kapaciteta doma umirovljenika.
Ministar Bačić je naveo i da je obnovljeno 157 stanova u državnom vlasništvu, te da APN kupuje kuće i stanove na području Sisačko- moslavačke županije – dosad je kupljeno pet takvih kuća te je u postupku kupnja njih još 16.
Izvijestio je da je na području Petrinje obnovljeno 2.100 objekata, a na području Sisačko- moslavačke županije potpuno je izgrađeno oko 50 kuća. Od toga je njih 30 završeno u potpunosti, a oko 20 čeka završne radove i priključke na komunalnu infrastrukturu. U izgradnji, u visokoj fazi dovršenosti je oko 180 zamjenskih kuća koje će, kako je rekao, biti prema rokovima gotove u idućih dva do tri mjeseca.
Jedini podaci koje nije iznio su jest koliko od obnovljenih objekata otpada na nekonstrukcijsku, a koliko na konstrukcijsku obnovu. Iako se brojka čini velika, pravo stanje pokazuje tek ova informacija, s obzirom da su u kućama koje su trebale nekonstrukcijsku obnovu vlasnici uglavnom i boravili, a kod konstrukcijske obnove isto nije bilo preporučljivo. Pravo je pitanje zapravo – koliko se građana vratilo u svoje domove?!
Tekst se nastavlja ispod oglasa