“Situacija s odvozom smeća u Zagrebu je alarmantna, nikada se još nije dogodilo da se usluga ne pruža svim korisnicima”, ističu iz Sindikata Čistoće povodom najnovijih zbivanja oko zbrinjavanja otpada u Zagrebu. Prema dopisu sindikata koji smo dobili na uvid, a koji je poslan direktoru podružnice Davoru Viću, koji sve to zna i situaciju je priznao, u zagrebačkoj Čistoći nedostaje vozila i radnika, a oni koji rade su preopterećeni.
Nadalje, zbog cjelokupne situacije, raspored je poremećen, te se preskače odvoz smeća, zbog čega negoduju građani. Pompozno najavljivani novi model odvoza otpada “Zagreb više neće biti kantograd” trebao je stupiti na snagu 1. srpnja, ali će doći do njegove odgode, jer organizacijski nije dobro proveden, te nisu dovršeni natječaji.
Nisu nabavljeni rezervni dijelovi
Već se neko vrijeme govori o nedostatku vozila, a situacija je sada blizu eskalacije. Prema dopisu, vozila nedostaju zbog neispravnosti i činjenice da nije napravljena nabavka rezervnih dijelova. Zbog toga je samo 55 % vozila ispravno, a za njih se povećao obujam posla. Zbog odlazaka radnika na jednom odjelu vlada nedostatak djelatnika, dok na drugom vozači i radnici čekaju da im se osposobe vozila.
Dolazi do spajanja rasporeda pa radnici koji imaju vozila i opremu za rad nakon što obave svoj zadani dio posla odrađuju i druge dijelove umjesto onih kojima nisu omogućena oprema i vozila za rad.
> Ništa od Tomaševićeva novog načina odvoza otpada? Natječaji još nisu provedeni, buni se Čistoća…
Zbog svega toga dolazi do nemogućnosti adekvatnog izvršenja usluga odvoza otpada.
Neizvršavanje naloga
Poslovni korisnici prijete trajnim otkazivanjem Ugovora za prikupljanje reciklažnog otpada jer prosječno nije izvršeno 100-tinjak naloga za poslovne korisnike, pa prijeti značajan gubitak prihoda. Također je došlo do kaosa s glomaznim otpadom opet zbog nedostatka vozila, pretrpanih reciklažnih dvorišta, ali i nemogućnosti čišćenja novonastalih divljih odlagališta kojih je sve više.
Zbog utvrđivanja viška radnika ne zaprimaju se novi korisnici, što također znači gubitak prihoda. Nisu nabavljeni radni nalozi pa nakon obavljenog posla korisnik usluge ne može potpisati nalog o obavljenoj usluzi te se, samim time, ista niti ne može naplatiti korisniku.
Odlazak radnika
Došlo je do masovnog odlaska kvalificiranih radnika, majstora, zbog izuzetno loših radnih uvjeta i niskih plaća.
Voditelj podružnice Čistoće Davor Vić najavio je smanjenje administracije iako je administracija sada prva na udaru nezadovoljnih korisnika i zahvaljujući toj administraciji stvari se donekle uspijevaju organizirati dan za danom.
Nezadovoljstvu građana najviše su izloženi službenici koje Vić predstavlja kao nabujalu administraciju. Svakodnevno su zatrpani pozivima i mailovima nezadovoljnih korisnika i građana kojima se redovno šalju računi za usluge koje se ne izvršavaju.
Vodstvo zanemaruje gubitke prihoda, nezadovoljstvo među korisnicima, ali i operativnim radnicima, te prijeti eskalacija.
Navodi se da je, primjerice, 23. svibnja nedostajalo 21 vozilo, a 24. svibnja 27 vozila za odvoz komunalnog otpada. Nedostaju vozila i za odvoz glomaznog otpada, za reciklažu i za čišćenje i pranje ulica.
Koliko se često pere Trg bana Josipa Jelačića?
U dopisu se postavlja pitanje planira li se nešto poduzeti, te se traži sazivanje skupa radnika jer je situacija neodrživa.
Dodajmo tome kako smo iz upućenog izvora čuli da se Trg bana Josipa Jelačića nije oprao od smrti Milana Bandića. Ovaj navod su demantirali iz Čistoće, navodeći da se glavni zagrebački trg održava prema rasporedu, te održava peračicom, malom čistilicom, te strojno čisti polirkom.
O Viću
Davor Vić novi je šef zagrebačke Čistoće, a dolazi iz Osijeka. Obnaša visoke stranačke dužnosti u SDP-u, među ostalim potpredsjednika GO SDP Osijek. Najpoznatiji je ipak po tome što je osam godina bio direktor osječke komunalne tvrtke Unikom, gdje je ostavio velike dugove, prema pisanju Glasa Slavonije.
Navodno je blizak osječkoj SDP-ovki Biljani Borzan koja je zastupnica u Parlamentu EU-a, te je na taj način kao SDP-ov kadar ‘instaliran’ na novo radno mjesto. O njegovoj vellikoj plaći bilo je riječi i u Gradskoj skupštini.
Naime, kao voditelj podružnice Čistoća Zagrebačkog holdinga, uz plaću od 26.000 kuna bruto, Vuić prima i gotovo 5.000 kuna za najam stana i režije u Zagrebu. Tako je to prema njegovu ugovoru o radu, koji je na sjednici Gradske skupštine u četvrtak donio HDZ-ov gradski zastupnik Mario Župan.
Tekst se nastavlja ispod oglasa